دوشنبه, ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

۶۰ هزار تن سیب و پرتقال تامسون آماده عرضه برای شب عید

 

photo 2020-02-10 13-56-05

به گزارش کشاورزی آینده جهان (کاج)- داراب حسنی، مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک در نشست خبری مدیران کل و مجریان طرح‌های معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه مشکلی در زمینه تامین میوه شب عید وجود ندارد، گفت: ۲۵ هزار تن سیب درختی و ۳۵ هزار تن پرتقال تامسون شمال و جنوب برای عرضه در بازارهای شب عید آماده است.

حسنی با بیان اینکه بالغ بر ۶۲ درصد سطح زیر کشت میوه‌های کشور‌ به میوه‌های سردسیری و خشک اختصاص دارد‌، گفت: میوه‌های سردسیری و خشک (معتدله) حدود ۱.۷ میلیون هکتار از ۲.۷میلیون هکتار سطح زیر کشت میوه‌های کشور‌ با حدود ۱۰میلیون تن از حدود ۱۷میلیون تن میوه‌ای که سالانه در کشور تولید می‌شود را به خود اختصاص می‌دهند. در مجموع چیزی حدود ۵۵ تا ۶۰درصد تولید و سطح میوه‌ها به این گروه از میوه‌ها تعلق دارد.

حسنی با بیان اینکه در برخی گونه‌ها مشکل بذری بودن (شانسی بودن درختان) را داریم‌، ادامه داد: یکی از برنامه‌هایی که طی دو سال گذشته به آن پرداخته‌ایم، سرشاخه‌کاری است که از این طریق تلاش کرده‌ایم کشت اقلامی مانند گردو، بادام و پسته را تحت کنترل درآوریم. گردو در سطح هزار تا ۱۱۰۰هکتار، بادام ۲ هزار هکتار و پسته در حدود ۵هزار هکتار را به‌عنوان سرشاخه‌کاری در نظر گرفته‌ایم که پیشرف کار عملکرد دفتر در این حوزه، ۴۰درصد در گردو، ۶۰درصد در بادام و ۸۰درصد در پسته و به‌طور میانگین در این سه محصول، تقریبا ۶۰ درصد عملکرد سرشاخه‌داری داشته‌ایم.

به گفته او، از اقدامات دیگر این دفتر می‌توان به اصلاح و نوسازی برخی درختان میوه، توسعه باغات در اراضی شیبدار، توسعه کشت در مناطق خشک، اصلاح نهال، ایجاد باغات مادری، سرشاخه‌کاری انگور و خرید ارقام جدید اشاره کرد.

مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک در ادامه تشریح کرد: پیش‌بینی شده بود که ۱۶ هزارهکتار باغات جدید احداث شود که در حال حاضر ۳۲ هزارهکتار از آن احداث شد. از طرفی در بخش توسعه باغات در اراضی شیبدار ۲۹ هزار هکتار اراضی در سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ پیش‌بینی شده است که ۲۴ هزار از آن توسعه پیدا کرده است. همچنین به گفته او در سال ۱۳۹۸ سطح باغات مادری۲۰ هکتار بوده است.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت