دوشنبه, ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

 ۱۵۰۰ هکتار باغات موز در سیل بلوچستان از بین رفت

 

photo 2020-02-10 14-30-48

زهرا جلیلی‌مقدم، مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه کشور ما در تولید مرکبات در رتبه هفتم جهان قرار دارد اظهار کرد: در سال جاری بیش از سه میلیون تن پرتقال، ۷۵۱ هزار تن نارنگی، ۶۲۸ هزار تن لیموترش ۶۵۱ هزار تن لیموشیرین، حدود ۹۵ هزار تن گریب فورت و بیش از ۶۱ هزار تن نارنج در کشور تولید شده است.

او ادامه داد: ایران در تولید انار با تولید بیش از ۹۱۷ هزار در رتبه سوم جهانی قرار دارد و میزان صادرات آن در ۹ ماهه سال جرای را ۱۱ هزار و ۶۴۶ تن به ارزش ۸.۷۳ میلیون دلار بوده است.

جلیلی‌مقدم با تاکید بر اینکه ایران جایگاه بالایی نیز در تولید خرما در جهان دارد افزود: کشور ما با سطح زیر کشت بیش از  ۲۵۶ هزار هکتار و تعداد بیش از ۲۰۳ هزار نفر بهره‌بردار در رتبه دوم تولید خرما در جهان قرار دارد. صادرات انواع خرما از کشور نیز بیش از ۱۳۹ هزار تن بوده که ۱۲۳.۳ میلیون دلار ارزآوری برای کشور به همراه آورده است.

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری درباره آخرین آمار صادرات میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری از کشور نیز گفت: تا انتهای آذرماه سال جاری ۶۷ هزار تن انواع مرکبات از کشور صادر شده که ۴۱.۸ میلیون دلار ارزآوری به همراه داشته است.

جلیلی‌مقدم با اشاره به سیل‌های اخیر و آسیب باغات جنوب کشور اظهار کرد: بر اثر سیل‌های اخیر سطح عظیمی از باغات موز دچار آسیب شد که برای جبران این آسیب‌ها حذف و نهال‌کاری مجدد و همچنین اصلاح و نوسازی باغات موز در دستور کار قرار گرفته است. بر همین اساس ۱۵۰۰ هکتار باغ موز به طور کامل حذف و مجددا نهال‌کاری خواهد شد همچنین ۲ هزار هکتار از باغات آسیب دیده اصلاح و نوسازی می‌شود.

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی در ادامه سخنان خود همچنین از اصلاح و نوسازی ۶۸ هزار هکتار از باغات خرما خبر داد و گفت: این برنامه مربوط به این موضوع تدوین شده و اکنون در دست اقدام است.

او از دیگر برنامه‌های این دفتر را برنامه کنترل بیماری‌های باغات مرکبات عنوان کرد و گفت: توسعه دائم باغات مرکبات، ساماندهی آنها، استفاده از نهال‌های استاندارد و گواهی شده و توجه به بازار این محصولات از برنامه‌های دیگر معاونت باغبانی است.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت