یکشنبه, ۰۴ اسفند ۱۳۹۸

رئیس سازمان دامپزشکی کشور:

مرغ تریاکی و مصاحبه منتسب به اینجانب جعلی و کذب محض است!

 

photo 2020-02-12 12-07-09

دکتر رفیعی پور رئیس سازمان دامپزشکی کشور در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کشاورزی آینده جهان (کاج) و در رابطه با یک مصاحبه جعلی منتسب به ایشان مبنی بر «پرورش مرغ با آب تریاک برای گوشت آوری و عرضه این نوع گوشت مرغ در واحدهای صنفی که موجب بی حالی و خماری مصرف کنندگان می شود»، گفت: مصاحبه جعلی است و پایه و اساس ندارد؛ ماه ها قبل هم از طریق فضاهای مجازی انتشار یافت که اخیرا و به دنبال وجود انواع قرص و کپسول های تاریخ مصرف گذشته در کیک و شیرینی و غائله ای که عاملین آن مشخص شد در فضای مجازی انتشار یافته است و مردم را به شدت نگران کرده است.

وی افزود: متاسفانه بعضی ها هم نادانسته با عنوان «مرغ تریاکی به بازار آمد» به این موضوع دامن زدند. رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: متن مصاحبه و اصطلاحات و جملات به کار رفته به خوبی نشان می دهد فقط یک ذهن بیمار و روح پریشان و بی اطلاع و بدون مسئولیت می تواند چنین سخن بگوید آن هم در مورد پرورش مرغ گوشتی در ایران که از نظر استانداردهای جهانی قادر به رقابت با بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیاست، لذا اینجانب با قاطعیت آنچه که انتشار یافته است را کذب محض می دانم و در هیچ مصاحبه یا گفته ای به صورت رسمی یا غیر رسمی حتی در محافل به چنین موضوعی که در سوال شما بوده است اشاره ای نداشته ام.

جاعل این مصاحبه حتی ابتدایی ترین اصول و اطلاعات لازم را در مورد فرایند پرورش و تولید گوشت مرغ، ضریب تبدیل دان به گوشت مرغ وفرمول های جیره و داروهای لازم برای مقابله با بیماری ها در واحدهای مرغداری را نمی دانسته است و هر عقل سلیمی با مداقه در متن آن در می یابد که هیچ متخصصی اینگونه سخن نمی گوید.

photo 2020-02-12 12-07-13

دکتر رفیعی پور گفت: کدام مسئول دولتی است که در یک مصاحبه رسانه ای از تریاک به عنوان یک ماده مخدر قاچاق و غیرقانونی و استفاده آن توسط مرغداران سخن بگوید؟! وی افزود: به راحتی قابل محاسبه است که مصرف تریاک در آب واحدهای مرغداری مثلا با ظرفیت 200 تا 300 هزار قطعه ای می تواند یک محموله بزرگ را شامل شود که احکام قضایی سنگینی برای حمل و نقل آن در پی دارد و از سوی دیگر و به لحاظ علمی و تخصصی، هیچ ماده مخدری همچون تریاک از نظر فیزیولوژی پرندگان نمی تواند جایگزین آنتی بیوتیک ها یا سایر داروهای مورد مصرف در دوره پرورش شود.

دکتر رفیعی پور گفت: این شایعات ارزش جواب دادن ندارند اما چون با اتکا به کم اطلاعی عده ای در سطوح گسترده و توسط فضاهای مجازی انتشار می یابد، طی اطلاعیه ای در روزهای گذشته تکذیب شده است و قصد انتشار دهندگان را گذشته از ساده لوحی، تخریب صنعت مرغداری و آسیب به امنیت غذایی می دانیم.

رئیس سازمان دامپزشکی در پایان گفت: مردم نباید بدون مطالعه به این جعلیات توجه کنند. با یک مراجعه اولیه به سایت های معتبر متوجه می شوند در کشور بیش از 2 میلیون و 300 هزار تن گوشت مرغ به صورت صنعتی و در کشتارگاه های مجهز در طول سال استحصال و به واحدهای صنعتی عرضه می شود. مصرف تریاک برای این حجم عظیم تولید بیشتر شبیه یک شوخی مضحک است.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

vanali33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت