شنبه, ۰۹ فروردین ۱۳۹۹

سازمان تعاونی روستایی کشور؛همکاریها و چشم اندازهای آتی توسعه بذور باکیفیت

 

enews EToolsFile 20200220 183102-b94a7fa3-a189-40fb-93c4-e4f019e7faef

به گزارش کشاورزی آینده جهان (کاج)، دکتر حسین شیرزاد در نشستی با مدیرعامل اتحادیه مرکزی شرکت‌های تعاونی تولید روستایی کشور، مدیر بذر چغندرقند شرکت KWS آلمان و نماینده شرکت اگرواینتک اسپانیا و عرفان ارشان بین‌المللی در ایران، به منظور بررسی موضوعات همکاری و چشم اندازهای آتی توسعه بذور باکیفیت و مطابق نیاز شرایط کشاورزی ایران، آمادگی سازمان مرکزی تعاونی روستایی جهت هرگونه همکاری و رفع مشکلات و موانع را اعلام و طرح‌های مورد نظر را مورد تایید قرار داد.

وی تامین بذور کیفی مورد نیاز کشاورزان و شبکه‌های تعاونی تحت پوشش را ضروری دانست و بر تامین سرمایه‌های مورد نیاز در بومی‌سازی و تولید بذور در ایران و بومی‌سازی تکنولوژی های تولید بذر تاکید کرد.

در این نشست مدیرعامل اتحادیه مرکزی شرکت‌های تعاونی تولید روستایی کشور، گزارشی از فعالیت‌های بذری با اتحادیه تعاونی‌های تولید روستایی کشور در راستای تامین نهاده‌های مورد نیاز محصولات استراتژیک و اساسی که موجب ایجاد اشتغال و رونق تولید کشاورزی و صنعت فرآوری می‌شود، را ارائه کرد.

دکتر رزاقی همچنین برنامه‌های خاص شبکه تعاونی تولید در تامین نهاده‌های لجستیک و ماشین‌آلات اختصاصی چغندرقند و همکاری با کارخانه‌های قند را تشریح کرد.

مدیر ناحیه‌ای محصول بذر چغندرقند شرکت KWS آلمان نیز در این نشست، به ارائه گزارشی از وضعیت این شرکت پرداخت و آن را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شرکت‌های اروپایی در تامین بذور محصولات صنعتی مانند چغندرقند، ذرت، آفتابگردان، غلات و دانه‌های روغنی عنوان کرد.

لارس ورد با بیان این که شرکت KWS آلمان، بیش از ۶۰ درصد بذر چغندرقند دنیا را تامین می‌کند، گفت: این شرکت ۸۶ درصد بذر مورد نیاز آمریکا با سطح کشت سالانه ۵۳۰ هکتار، ۴۰ درصد بذر چغندرقند روسیه با یک میلیون هکتار تحت کشت سالانه، ۹۴ درصد بذر هلند با ۸۰ هزار هکتار سطح زیر کشت، ۷۴ درصد بذر آلمان با ۲۶۰ هزار هکتار کشت سالانه و ۳۶ درصد سهم بازار بذر فرانسه با ۴۰۰ هزار هکتار تحت کشت را تامین می‌کند.

وی ادامه داد: در خصوص بذر ذرت نیز بالاترین کیفیت بذور ذرت دانه‌ای و علوفه‌ای از لحاظ ارزش تغذیه‌ای، عملکرد و مقاومت را دارد، چنانکه تحقیقات بسیار زیاد سال‌های قبل در ایران نیز موید این نتیجه است و از بین ۲۲ رقم مقایسه شده بالاترین عملکرد را نشان می‌دهد.

در ادامه این نشست، نماینده شرکت اگرواینتک اسپانیا و عرفان ارشان بین‌المللی در ایران نیز با توجه به جلسات قبلی تامین شرکت عرفان ارشان بین‌ الملل را در جهت تسریع و تسهیل امور بازرگانی گروه بذری اگرواینتک عنوان کرده که شرکت KWS نیز از شرکت یاد شده جهت پیگیرد امور خود در امور بذری استفاده خواهد کرد و این با توجه به توافق قبلی شرکت‌های KWS و اگرواینتک اسپانیا در جهت توسعه لاین‌ها و خدمات اصلاح بذری انجام شده است و تفاهم‌نامه همکاری عرفان ارشان بین‌الملل و اتحادیه مرکزی تعاونی‌های تولید نیز در همین راستا بوده است./ پات

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت