شنبه, ۰۹ فروردین ۱۳۹۹

فیلم های مستند از هجوم گسترده ملخ های صحرایی

/ فاجعه ای که در شش استان کشور در حال وقوع است

 

هجوم ملخ ها

مهندس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی به تنهایی و بدون همراهی رئیس سازمان حفظ نباتات روز پنج شنبه گذشته 98.12.8 به شهرستان دشتی در استان بوشهر سفر و از مزارع و باغ های آفت زده «لاور شرقی» بازدید کرد و خبر داد: ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای مقابله با ریزش ملخ ها تخصیص یافته و در ادامه گفت: با تهیه سم لازم و آموزش نیروها، آماده مبارزه و دفع این آفت هستیم.

  در پی آن رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در گفتگویی در تهران، یک روز بعد از بازدید سرپرست وزارتخانه از بوشهر (98/12/9)، ضمن یادآوری سه برابر شدن حجم این آفت، از امکانات بسیار و آمادگی بیشتر نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: تمامی همکاران ما مجهز شدند، آموزش‌های لازم را دیدند، ستادهای بحران در استان های جنوبی تشکیل شد و بحث همکاری موثر کشاورزان برای شرکت در مقابله به میان آمد، حتی قرار است سم رایگان در اختیار خود کشاورزان قرار گیرد. وی همچنین از و وعده های بسیار در جهت کاهش دغدغه کشاورزان و مردم سخن گفت.

اما کشاورزان منطقه سخن دیگری می‌گویند و به استناد فیلم های ارسالی از منطقه، نگرانی شدید خود را از هجوم گسترده ملخ ها ابراز می دارند و می گویند: این وعده ها و حرف ها خوب هستند ولی گستردگی هجوم ملخ ها به دلیل اقدام دیرهنگام سازمان حفظ نباتات به حدی است که باید جدی تر از اینها وارد عمل شد.

کشاورزان می گویند: مسئولان اعتقاد دارند هجوم ملخ‌های امسال نسبت به پارسال ۳ برابر شده است و این ارزیابی درست نیست. با تخمین می توان گفت حجم ریزش ملخ ها به دلیل تخم ریزی در سال گذشته، عدم مبارزه جدی با ملخ ها، به ویژه در مناطق کوهستانی و مرتفع و با توجه به جفتگیری آنها، همچنین سازگاری با اقلیم، حدود ۵ برابر است و با امکانات موجود که بسیار اندک است مبارزه با حجم روز افزون آنها به ویژه در مناطق صعب العبور بسیار دشوارتر و پرهزینه تر شده است.

یکی از کشاورزان منطقه به خبرنگار کشاورزی آینده جهان (کاج) گفت: هجوم ملخ ها و ویرانی آن ها برای کشاورزان که هست و نیستشان بر باد می‌رود از شیوع ویروس کرونا بدتر و نگران کننده تر است. هنوز اقدامی جدی و تعیین‌کننده به رغم حرفهای خوب رئیس سازمان حفظ نباتات کشور برای مقابله فراگیر و قاطع صورت نگرفته است.

در فیلم هایی که یه طور اختصاصی به دست کشاورزی آینده جهان (کاج) رسیده است، یکی مربوط به هجوم ملخ ها در عربستان سعودی است که فیلمبردار به زبان عربی ابراز نگرانی می کند، اما در فیلم های دیگری که توسط کشاورزان منطقه تهیه شده است گرچه غیرحرفه‌ای، ولی آشکار می سازد مربوط به کدام منطقه ایران می باشند، همچنین در متن گفتاری فیلم ها، تاریخ ضبط نیز ذکر شده است.

منطقه کوهستانی درنگ دشتستان، لامرد فارس، اطراف قلعه محمد علی، ورودی شهرستان شوش، مناطق دیگری هستند که در صدای فیلم ها نام برده می شوند.

نکته اینجاست است که به رغم مصاحبه ها و وعده های انجام اقدامات، ملخ ها هجوم گسترده خود را آغاز کرده اند. به نقل از کشاورزان، حرکت‌های اندک سازمان‌یافته و تاثیرگذار از جانب مسئول مستقیم و تعیین شده برای مقابله با ملخ ها یعنی سازمان حفظ نباتات صورت گرفته است، این در حالی است که پایگاه خبری کشاورزی آینده جهان (کاج)، طی سه ماه گذشته در دو مقطع با پیش‌بینی قابل اتکا در مورد هجوم ملخ ها، گزارش تهیه کرده و به این سازمان برای تدبیر و اقدام مقتضی هشدار داده بود که این سازمان در پاسخ اعلام داشت، «نامه نگاری های لازم با دفتر ریاست جمهوری و دکتر جهانگیری را انجام داده ایم»؛ در واقع رفع تکلیف، عدم قبول مسئولیت، بی‌عملی و انداختن مسئولیت به گردن نهادهای بالاتر.

در یکی از فیلم هایی که از طرف کشاورزان منطقه ارسال شده است گفته می شود؛ «به هر کجا زنگ می زنیم کسی به داد ما نمی رسد!»

طبعاً رئیس سازمان حفظ نباتات، حسب آینده خوبی که در جمع آوری آرای موافق برای وزیر معرفی شده به مجلس در پست جدید معاونت پارلمانی برای خود متصور است،در حال حاضر اولویت اصلی کارش را به این موضوع اختصاص داده است و ترجیح می دهد فعلاً پرداختن به هجوم گسترده ملخ ها حداقل در 6 استان جنوبی کشور را فقط با انجام مصاحبه های خبری و در مرکز کشور پیش ببرد.

این فیلم های اختصاصی را مشاهده کنید؛ بدون شرح و توضیح از فاجعه ای که در ابعاد یک میلیون هکتار مزارع و باغات این مناطق در حال وقوع است، پیشاپیش خبر می دهد.

کشاورزی آینده جهان (کاج)

منصور انصاری

 

 

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت