شنبه, ۰۹ فروردین ۱۳۹۹

رهبر معظم انقلاب با هر دو پیشنهاد مجلس موافقت فرمودند

 

تعویق جلسات مجلس

به گزارش کشاورزی آینده جهان(کاج) عبدالرضا مصری در تشریح روند بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، اظهارداشت: براساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی، ستاد مبارزه با کرونا به ریاست سعید نمکی وزیر بهداشت در کشور تشکیل شد. منتها پیش و بعد از این مساله، مجلس جلسات علنی خود را به شکل منظم برگزار کرد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در چند وقت اخیر از طرف رئیس ستاد مبارزه با کرونا چندین بار و  به طور مکرر با مجلس تماس گرفته شد تا برگزاری جلسات علنی پارلمان متوقف شود زیرا نمایندگان مجلس که از حوزه‌های انتخابیه خود به مجلس برگشته‌اند، حامل یک سری ویروسهای مختلف از سراسر کشور هستند و ارتباط مستمر نمایندگان با مردم ممکن است به مردم آسیب وارد کند؛ لذا ستاد مذکور اجازه برگزاری و تشکیل جلسات علنی را به مجلس نداد و معتقد بود اجتماع نمایندگان زیر یک سقف برای سلامت مردم و مراجعهکنندگان خطرساز است.

وی افزود: پس از این موضوع، ستاد مبارزه با کرونا به صورت مکتوب و رسمی درخواست خود برای متوقف کردن جلسات علنی و غیرعلنی مجلس را ابلاغ کرد. از طرف دیگر پس از آزمایشات صورت گرفته بر روی تعدادی از نمایندگان مشخص شد که نسبت به میانگین جامعه، تعداد بیشتری از نمایندگان ناقل بیماری کرونا هستند. از این رو برای اینکه به مردم عزیز کشور آسیبی وارد نشود جلسات علنی پارلمان متوقف شد.  

مصری ادامه داد: در هفتههای اخیر جلسات متعددی در هیات رئیسه مجلس برگزار شد تا موضوع نحوه بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ و بررسی رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی تعیین تکلیف شده و راهکاری برای برگزاری جلسات علنی ایجاد شود، از طرف دیگر ستاد مقابله با کرونا با برگزاری جلسات مجلس در مکانی دیگر نیز مخالفت می‌کرد.  

نایب رییس مجلس ادامه داد: در چند وقت اخیر استحضار دارید که نمازهای جمعه و جماعات، همایشها و حتی کلاسهای آموزش در مدارس و دانشگاهها و حوزههای علمیه در بسیاری از شهرها برگزار نشد و در این راستا ستاد مقابله با کرونا نیز اجازه برگزاری جلسات علنی مجلس را به ما نداد، از طرفی دیگر رئیس مجلس شورای اسلامی نیز برای برگزاری جلسات مجلس به صورت ویدیو کنفرانس بسیار تلاش کرد که این مسئله  اقدامی بسیار زمان بر و مغایر با آئین نامه داخلی مجلس بود.

مصری ادامه داد: این موضوع واضح بود که اگر ما لایحه بودجه سال ۹۹ را در شرایط کنونی به تصویب نرسانیم، دولت در سال آینده اجازه افزایش حقوق کارمندان را ندارد، همچنین تمام دخل و خرج دولت غیرقانونی خواهد شد، از طرفی دیگر در چند وقت اخیر پیشنهاد تصویب دو دوازدهم و سه دوازدهمی لایحه بودجه مطرح شد که باز هم این پیشنهاد همان تبعات را به دنبال داشت.

نایب رییس مجلس گفت: اگر میخواستیم لایحه بودجه را به صورت دو دوازدهمی و سه دوازدهمی تصویب کنیم این مساله هم مستلزم برگزاری جلسه علنی بود که ستاد مقابله با کرونا اجازه برگزاری این جلسه را نیز نمیداد، از طرفی دیگر اگر لایحه بودجه به صورت سه دوازدهمی مورد تصویب قرار میگرفت، نهایتا مجلس یازدهم پس از انجام تشریفات برگزاری پارلمان و تشکیل کمیسیون های تخصصی، باید بار دیگر این لایحه را از ابتدا مورد بررسی و تصویب قرار میداد که با این روند احتمالا لایحه بودجه سال ۹۹ در شهریورماه سال آینده تصویب می شد.

وی از ارسال نامه ۳ صفحهای علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی به رهبر معظم انقلاب خبر داد و گفت: در این نامه تمام اقدامات و تلاش های مجلس برای برگزاری جلسات پارلمان تشریح شد، همچنین در این نامه از معظم له اجازه خواستیم تا مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه در مورد لایحه بودجه سال ۹۹ به عنوان مصوبه مجلس تقدیم شورای نگهبان شود و همان مصوبه در صورت تائید شورا به عنوان قانون به دولت ابلاغ شود تا از ابتدای سال جدید قانون بودجه اجرایی شود.  

مصری با اشاره به موضوع بررسی رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی افزود: در نامه رئیس مجلس به رهبر معظم انقلاب این موضوع نیز مطرح شد که معظم له اجازه دهند سرپرستی سرپرست فعلی وزارت جهاد کشاورزی تا زمان برگزاری جلسات علنی مجلس تداوم داشته باشد، خوشبختانه از آن جایی که قانون اساسی ما، قانونی بسیار مترقی بوده و ما هیچ بن‌بستی برای مسائل کشور نداریم، رهبر معظم انقلاب با هر دو پیشنهاد مجلس موافقت فرمودند و ما از طرف مجلس و ملت ایران از محضر مبارک معظم له به خاطر گرهگشایی و روشن شدن تکلیف دولت، مجلس و کشور تشکر می کنیم.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: براساس مجوز رهبر معظم انقلاب اگر شورای نگهبان به برخی از مواد لایحه بودجه سال ۹۹ ایراد بگیرد، این موارد در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه مورد بررسی و اصلاح قرار خواهد گرفت.
وی در پاسخ به سوالی درباره برنامه مجلس برای برگزاری جلسات علنی در هفته‌های آتی گفت: نمایندگان مجلس همواره نسبت به روند بررسی لوایح بودجه سالیانه بسیار حساس هستند بنابراین اگر ستاد مقابله با کرونا مجوز برگزاری جلسات را می داد، قطعا نمایندگان در نشست حاضر می‌شدند.  
مصری ادامه داد: در این رابطه هیات رئیسه مجلس نیز تلاش بسیاری برای برگزاری جلسات علنی انجام داد اما ستاد مقابله با کرونا مجوز لازم برای برگزاری جلسات را صادر نکرد، حال در شرایط کنونی به دلیل آنکه ما متولی صدور مجوز برای برگزاری جلسات جمعی و گردهمایی‌ها که جلسات علنی مجلس هم از جمله آنهاست، نیستیم، اطلاعی از تشکیل جلسات در روزهای آتی نداریم و شاید در روزهای آتی با مجوز ستاد مذکور بتوانیم جلسات  علنی را برگزار کنیم.  
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط کنونی تمام فعالیت های مجلس از جمله کمیسیون ها و ادارات پارلمان به غیر از برگزاری جلسات علنی در حال انجام است.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت