شنبه, ۰۹ فروردین ۱۳۹۹

سازمان تعاون روستایی ؛ رکوردار مداخله هدفمند در بازار زعفران

photo 2020-02-12 11-23-58

به گزارش کشاورزی آینده جهان (کاج) به نقل ازپات ، حسین شیرزاد رییس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در گردهمایی ناظرین طرح خرید حمایتی زعفران سال ۱۳۹۸ آخرین گزارش استخراج شده از سامانه آماری سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران را تشریح نمود.

شیرزاد گفت:: سامانه آماری موسوم به ساتراب زعفران حمایتی سال ۹۸ حاوی نشانگر‌های خاصی است که در تحلیل نهایی بسیار اثر گذار خواهد بود بویژه"در خصوص تناژ خریداری شده زعفران حمایتی باید عنوان نمود که استان خراسان رضوی با ۶۸۸۴۴ کیلوگرم بیشترین میزان خرید، استان خراسان جنوبی با خریدی معادل ۲۵۱۲ کیلوگرم رتبه دوم و استان خراسان شمالی با ۷۶۱ کیلوگرم کمترین میزان خرید را داشته است. در مجموع کل زعفران خریداری شده توسط کارگروه خرید زعفران بالاترین مداخله هدفمند در بازار زعفران طی ۵۰ سال اخیر بوده است. "

شیرزاد گفت: از منظر ارزش ریالی خریداری شده استان خراسان رضوی
۶,۴۲۴,۳۲۰ میلیون ریال، خراسان جنوبی ۲۲۸۸۰۰ میلیون ریال و خراسان شمالی ۷۳، ۸۴۳ میلیون ریال می‌باشد که در مجموع کل ارزش ریالی زعفران خریداری شده ۶,۷۲۶,۹۶۵ میلیون ریال می‌باشد.

وی اظهار داشت: از این میزان تاکنون مبلغ
۲، ۴۰۳، ۱۵۳ میلیون ریال معادل با ۳۶ درصد کل ارزش خریداری شده به زعفران کاران پرداخت شده است که در حال رایزنی با بانک‌های عامل جهت اخذ مابفی بها خریداری شده می‌باشیم.

شیرزاد گفت: به خاطر داشته باشیم که سازمان تعاون روستایی به عنوان مجری نظارت عالی بر طرح خرید، مباشرت، انبارش و تدوین آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌ها و امنیت خرید بوده که این مهم را به نحو احسن انجام داده است.

وی تاکید کرد:مسئول تامین مالی طرح خرید حمایتی زعفران سازمان برنامه و بودجه و بانک‌های عامل با نظارت بانک مرکزی بوده اند و در تلاش هستیم تا منابع مالی را از طریق پیگیری و رایزنی با بانک‌های عامل تا پرداخت بهای کامل ثمن زعفران تحویل داده شده و پرداخت پول به زارعین زعفران کار هستیم.

مدیر عامل تعاون روستایی افزود: خاطر نشان میسازد تاریخ پیک خرید روزانه زعفران در استان خراسان رضوی روز
۲۵ آذرماه سال ۹۸ با ۲۳ قبض خریداری شده وبه مقدار ۱۰۸ کیلوگرم، در استان خراسان جنوبی روز ۳۰ آبان ماه سال ۹۸ با ۵ قبض خریداری شده و مقدار ۲۴ کیلوگرم و استان خراسان شمالی روز ۱۰ ابان ماه سال ۹۸ با ۵ قبض خریداری شده و مقدار ۲۴ کیلوگرم است. طرفه اینکه تعداد کل قبض باسکول خریداری شده در استان خراسان رضوی ۲۰,۶۹۷ قبض باسکول، در استان خراسان جنوبی قبض باسکول ۶۹۹ و استان خراسان شمالی ۲۵۹ قبض باسکول و در مجموع تعداد ۲۱,۶۵۵ قبض باسکول در سامانه ساتراپ ثبت گردیده است.

وی افزود:تعداد مراکز خرید دایر شده جهت خرید زعفران در استان خراسان رضوی
۱۸ مرکز، در استان خراسان جنوبی ۳ و در خراسان شمالی ۱ و در مجموع تعداد ۲۲ مرکز خرید در امر خرید مشارکت داشته اند؛ که این تفاوت بار‌ها از سوی ناظرین سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران مورد انتقاد قرار گرفته است و تصمیم کارگروه‌های های استانی در امر خرید و انتخاب مباشر در این پارامتر تاثیر گذار بوده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت:: در نهایت مطابق با دستورالعمل ابلاغی وزیر وقت، سامانه ساتراپ در پایان روز
۳۰ آبان سال ۹۸ جهت جمع بندی نهایی صورت وضعیت خرید از دسترس خارج گردید.

وی گفت: با دستور سرپرست محترم وزارت جهاد کشاورزی مجددا سامانه ازتاریخ
۱۴ بهمن ماه سال ۹۸ تا تاریخ ۱۹ بهمن ماه سال ۹۸ جهت ثبت مابقی قبوض باسکول خریداری شده از زعفران کاران در دسترس مراکز خرید قرار گرفت.

شیرزاد گفت: شایان ذکر است جهت شفاف سازی و بررسی آنلاین مدارک و مستندات خرید زعفران سروری مجزا تحت عنوان "آرشیو سرور" توسط واحد فناوری اطلاعات سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران راه اندازی گردید و کلیه مدارک و مستندات مورد نیاز نهاد‌های نظارتی پس از اسکن در سرور مذکور ثبث و نگهداری میگردد.

وی افزود: وب سرویس‌های کد ملی و شماره حساب به سامانه ساتراپ توسط واحد فناوی اطلاعات کد ملی کلیه کشاورزان صحت سنجی شده و سپس جهت اطمینان از شماره حساب اعلامی کشاورز توسط وب سرویس کنترل حساب بانک کشاورزی تایید میگردد.

شیرزاد در پایان افزود که طرح خرید حمایتی زعفران سال
۱۳۹۸ با ابلاغیه وزیر وقت جهاد کشاورزی به صورت کاملاً غیر متمرکز در ۳ استان زعفران خیز کشور با ریاست رییس جهاد کشاورزی استان و دبیری رییس تعاون روستایی استان و با اختیارات کامل کارگروه‌های استانی خرید حمایتی زعفران سال ۱۳۹۸ در حوزه انبار‌های استاندارد خرید، سازو کار خرید، نحوه انتخاب مباشر، انتخاب مباشر خرید و شیوه انبارش، نحوه نگهداری و امنیت آن صورت گرفته است که یک نقطه عطف محسوب می‌گردد.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت