شنبه, ۰۹ فروردین ۱۳۹۹

واکنش علمی انجمن علمی جنگلبانی ایران به مالچ پاشی خوزستان

مالچ پاشی

به دنبال مالچ پاشی های اخیر در منطقه ارزشمند "بیت کوصر" خوزستان، انجمن علمی جنگلبانی ایران بیانیه ای را در نقد این عملیات بدون پایه علمی آسیب رسان به منابع طبیعی صادر کرد.

به گزارش کشاورزی آینده جهان (کاج) در این بیانیه با تاکید بر اینکه برای مدیریت و مهار ماسه های روان، راه های متعددی هستند امده که باید توجه داشت که دو عامل مضر یعنی مواد نفتی حاوی ترکیبات شیمیایی و مواد نفتی داغ می‌توانند محیط زیست و جانداران (پوشش گیاهی و جانوران) را با خطر نابودی مواجه سازند.متن این بیانیه در ادامه می آید.

برای مدیریت و مهار ماسه های روان در بوم‌سازگان‌های مناطق بیابانی ایران، راه‌های متعددی وجود که استفاده از مالچ‌های نفتی تنها یکی از این گزینه‌هاست. البته بهتر است این گزینه در انتهای فهرست اقدامات قرار داده شود.

شاید اجرای پروژه‌های مالچ‌پاشی با مواد نفتی به سرعت انجام شود و در مقایسه با دیگر روش‌ها آسان‌تر باشد، اما باید توجه داشت که دو عامل مضر یعنی مواد نفتی حاوی ترکیبات شیمیایی و مواد نفتی داغ می‌توانند محیط زیست و جانداران (پوشش گیاهی و جانوران) را با خطر نابودی مواجه سازند. پوشش گیاهی و حیات وحش بیابان ها نتیجه تطابق هزاران ساله با شرایط دشوار محیطی هستند که از این نظر و به لحاظ تنوع زیستی ارزش بسیار زیادی دارند.

پوشش گیاهی بومی ماسه زارها به صورت پایدار و مستمر نقش حفاظت از عرصه را ایفا می کنند و در این میان درختان تاغ، گز و اسکنبیل بی نظیر هستند. در شرایطی که برای تثبیت ماسه ها، امکان استفاده از روش های بیولوژیک و یا مالچ‌های گیاهی در ترکیب با بادشکن‌های طبیعی و مصنوعی و نهال‌کاری وجود دارد، ماچ‌پاشی با مواد نفتی سبب بروز آسیب در اکوسیستم‌های طبیعی و نابودی پوشش گیاهی بومی می‌شود که از نظر فنی و اقتصادی فاقد توجیه است. باید توجه داشت که نابودی خزندگان، جوندگان، پستانداران و درختان کهنسال بیابانی با قیر مذاب و تخریب پوشش گیاهی و زیستگاه ها نه‌تنها از نظر علمی قابل قبول نیست، بلکه از نظر اخلاقی مردود است.

انجمن علمی جنگلبانی ایران اعلام می‌دارد که لازم است اقدام برای حفظ و نگهداری فرایند‌ها و کارکردهای تمامی بوم‌سازگان‌های ایران، در اولویت نخست قرار داده شود. بر این اساس از سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری انتظار دارد همان‌طور که بر اساس ملاحظات مربوط به سلامتی و پایداری جنگل‌های هیرکانی در پی تدوین و اجرای طرح‌های مدیریتی جایگزین برآمد، برای حفظ و نگهداری دیگر بوم‌سازگان‌های طبیعی ایران ازجمله بوم‌سازگان‌های مناطق بیابانی نیز در پی طرح‌های مدیریتی جایگزین باشد. بدیهی است در این مسیر به‌کارگیری روش‌های زیستی و مبتنی بر توسعه و احیای پوشش گیاهی از اولویت برخودار هستند.

انجمن علمی جنگلبانی ایران
اسفند  98

بیانیه انجمن جنگلبانی

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت