چهارشنبه, ۱۳ فروردین ۱۳۹۹

تصویب لایحه جامع خاك در مجلس

 

لایحه خاک

 

به گزارش کشاورزی آینده جهان(کاج) محمد درویش دبیر سیاست محیط زیست در مركز بررسی های راهبردی نهاد ریاست جمهوری خاطرنشان كرد: یكی از مواردی كه در قانون خاك پیگیری می شود، جلوگیری از قاچاق خاك است.

وی اظهار داشت: اكنون بر اساس اعلام رسمی، سالانه یك میلیون تن خاك از كشور قاچاق می شود.
وی تصریح كرد: خاك ایران به بهانه صدور گیاهان زینتی، قاچاق می شود و البته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در مصاحبه ای این امر را تایید كرده است.
درویش گفت: قانون حمایت از خاك، به محیط زیست اجازه می دهد با واحدهای آلاینده ای كه بدون توجه به تذكرات این سازمان، خاك را آلوده می كنند برخورد كرده و حتی این واحدها را تعطیل كند.
وی گفت: بر اساس این قانون، حتی فرد خاطی، اجازه شكایت به دادگاه را ندارد.
دبیر سیاست محیط زیست در مركز بررسی های راهبردی نهاد ریاست جمهوری خاطرنشان كرد: قانون خاك در صورت تایید نهایی ، از سال 98 قابلیت اجرایی دارد.

چینی ها، ضوابط ماهیگیری را رعایت نكردند
وی در باره ارائه مجوز به چینی ها برای ماهیگیری در آبهای جنوب كشور، گفت: این موضوع غم انگیزی است، به بهانه اینكه به لحاظ فنی، توان صید ماهی در اعماق دریا را نداریم، مجوز به چینی ها داده شده اما آنها خیلی از ضوابط را رعایت نكردند.
درویش افزود: چینی ها به جای اینكه در اعماق صید كنند، در همان محدوده كه صیادان ما هم می توانند صید داشته باشند، اقدام به كشت ترال (نوعی ماهیگیری كه در آن تور توسط یك یا چند شناور، در آب كشیده می شود) كرده اند و بدون رعایت ضوابط، ماهی صید می كنند كه این اقدام می تواند اكوسیستم دریا را به هم بزند.
دبیر سیاست محیط زیست در مركز بررسی های راهبردی نهاد ریاست جمهوری اظهار داشت: پیگیری های زیادی شده و امید می رود برخوردها جدی تر شود البته دولت هنوز به صورت رسمی اعلام نكرده كه جلو این كار را می گیرد.

انتقال آب، پیام كاذبی به مردم می دهد
وی درباره آبرسانی از دریای خزر به سمنان گفت: پیش از این در چند استان، طرح انتقال آب اجرا شده است اما سئوال این است كه وضعیت استان هایی مثل اصفهان و یزد با اجرای انتقال آب بهتر شده یا نه؟ انتقال آب پیام كاذبی به مردم می دهد كه آب هست و نگران نباشید و این امر سبب افزایش مهاجرت ها و آسیب های ناشی از آن می شود.
درویش با تاكید بر اینكه نباید این مشكل برای سمنان تكرار شود، اظهار داشت: انتقال آب دریای خزر به شدت مخرب است و سبب تخریب اكوسیستم دریا و جنگل های هیركانی می شود.
دبیر سیاست محیط زیست در مركز بررسی های راهبردی نهاد ریاست جمهوری با بیان اینكه انتقال آب از دریای عمان این دریا را دچار مشكل نمی كند، افزود: در شرایطی كه هیچ راهی برای تامین آب آشامیدنی نباشد، می توان انتقال آب دریای عمان را عملیاتی كرد و با توجه به اینكه دریای عمان به اقیانوس هند وصل است، با انتقال آب، دچار مشكل اكوسیستمی نمی شود./ایانا

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت