شنبه, ۰۹ فروردین ۱۳۹۹

قرنطینه ؛ راه جنگیدن با «مادر فولادزره»

 

833071 329

کلاس سوم ابتدایی، معلمی که معرفت و شناختش بسیار بیش از دانش و تحصیلاتش بود، در یک اتاق 6 کلاسه با تعداد اندکی دانش آموز از کلاس اول تا ششم که جمعا به 20 نفر بالغ نمی شدند، درس می داد و با صدای زنگ دار و سنگین، داستانی را - نمی دانم برای همه کلاس ها یا فقط ششمی ها- به عنوان درس حکایت می کرد که امیر ارسلان نامدار - که ایشان از او به عنوان سرداری ایرانی یاد می کرد- در زمان های قدیم زیر درختی در غروب غم انگیز یک روز پاییزی، خسته از راهی طولانی استراحت می کرد که دیوی تنوره کشیده از آسمان فرود آمد.

امیرارسلان تیری از ترکش بیرون آورد، دیو را هدف قرار داد و به عالم فنا فرستاد، اما بی امان و بلاوقفه از آسمان، دیوان فراوان دیگر فرود می آمدند و امیرارسلان آنها را هدف تیر و کمان خود قرار می داد. او آنقدر کُشت تا شب فرا رسید!

این معلم فرزانه ادامه می داد: امیر ارسلان سر به آسمان برد که از دادار کردگار مدد جوید. سر که به آسمان بلند کرد بالای درخت، «مادر فولادزره»، مادر دیوان عالم را دید که با چوبی بر شاخه های درخت می کوبد و هر برگی که فرو می افتد دیوی می شود غدار.

معلم سال های کودکی مکثی کرد و نگاهی به چشمان حیرت زده ما دوخت و گفت: امیر ارسلان نامدار تیری در کمان گذاشت و مادر فولادزره را هدف قرار داد که تنوره کشید و رفت و دیگر برگی فرونیفتاد و دیوی به میان نیامد. وی افزود: «بدانید این امیر سرفراز، اگر هزاران تیر در ترکش داشت و تا قیامت با دیوان می جنگید پایانی برای کارش متصور نبود» و با زبانی ساده به دانش آموزان گفت: مادر فولادزره «علت» بود و برگ ها و دیوانِ بی پایان «معلول». باید علت اصلی را از بین می برد تا معلول محو شود و دیگر دیو تنوره نکشد.

معلم با زبان ساده علت و معلول را به ما آموخت، گرچه با بغضی در گلو اشعاری از مولانا را با خود زمزمه می کرد که به واقع نمی شنیدیم، یعنی می شنیدیم اما هیچ درک و فهمی از آن ابیات نداشتیم. تا سال ها بعد دریافتم این اشعار بخشی از قصیده بلند شاه و کنیز مولاناست: «علت عشق از علت ها جداست، عشق اصطرلاب اسرار خداست». به هر حال، به حد عقل و دانش اندک نگارنده، «انتشار»، علت و قدرت بی پایان ویروس کروناست و باید گفت علت العلل قدرت این ویروس در انتشار سریع و نفوذ گسترده آن یا به زبان علوم پزشکی؛ انتقال سریع، برق آسا و تکثیر پذیری فوری آن است.

برای مقابله کلان با انتقال، باید جلوی آن را گرفت و تمامی مبادی شهرهای آلوده چون تهران، قم، گیلان، اصفهان و شاید مازندران را بست. اگر تمام امکانات دنیا در تهران جمع و بیمارستان های موجود چندین برابر شوند، با توجه به علت اصلی یعنی انتقال و شیوع، امکان مقابله نیست، چونکه «مادر فولادزره» به شکلی نامریی، پنهان و غیرآشکار از تمامی مبادی ورودی و معابر وصولی و جاده ها، در قالب افراد و اشخاص یا بدنه اتومبیل ها و وسائط نقلیه، همچون برگ درخت، به وفور خود را به جمعیت انبوه، متراکم و نیمه متراکم می رساند و هر منبع، حداقل می تواند تا صد نفر را آلوده کند.

پس، یک هفته برخورد قاطع و مسدود کردن راه انتقال و انتشار، راه را بر ویروس نابکار می بندد. همچنین دولت، ارتش، سپاه و نیروهای انتظامی در قالب پادگان ها و آمادگاه های اصلی، با تهیه بسته های غذایی حداقلی و تعیین قیمت آنها با وسایل نقلیه کاملا ضد عفونی شده و افراد استتار شده می توانند ارزاق مردم را با تقسیم بندی شهرها به مناطق و محلات طبق نقشه شهرداری، در منزل تحویل، بهای آن را با کارت دریافت و در مناطق محروم و کم برخوردار، حسب ضرورت و در سطوح متناسب، خانه به خانه تحویل رایگان دهند.

این کار دشوار، در چین، به ویژه در شهر ویروس زده ووهان کاملا به صورت رایگان انجام گرفت و گفته می شود موفقیت آمیز هم بوده است. گرچه تصور این سازماندهی غیرممکن به نظر می رسد، ولی چون مبنای منطقی و عادلانه و مشارکت گسترده مردمی و ملی دارد موفق خواهیم شد.

این طرح بزرگ به عنوان شاخصی کلی است که مبنای آن قرنطینه بیرونی و درونی شهرهاست و می توان در جزئیات آن طرح ریزی کرد و پیشنهاد بسیار داد.

کشاورزی آینده جهان (کاج)

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت