یکشنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

سیطره کرونا و آسیب آن بر فرایند جهانی شدن

w1240-p16x9-p0821tkc

گسترش جهانی کرونا و اعلام سازمان بهداشت جهانی مبنی بر عبور این بیماری از مرحله «اپیدمیک منطقه ای قابل کنترل» به «پاندمیک» یعنی عالمگیر یا «همه گیری جهانی غیر قابل مهار» در این یا آن ژئوپولیتیک و لغو بسیاری از پروازها و مراودات و حمل و نقل بین المللی در اشکال گوناگون و تداوم و گسترش این وضع، شکاف های تاریخی پنهان تضادهای ایدئولوژیکی، اختلافات فرهنگی، نژادپرستی و رقابت های تجاری و بازرگانی و تنفر غرب به ویژه آمریکا از چین و کشورهای آسیایی و کشورهای دیگر مناطق مختلف پهنه گیتی را بیشتر آشکار و دامنه جنگ های تجاری و مباحث کم و زیاد کردن تعرفه ها را از آنچه بود افزونتر ساخت.

در کشور ما نیز آزردگی گسترده مردم از نوع مناسبات بازرگانی به ویژه کالایی با چین را بیش از گذشته عریان کرد. در کنار آن، مردم، وقوع مصیبت بار انتقال ویروس مهار ناپذیر کرونا را هدیه چین و نتیجه روابط پنهان و آشکار مسئولان با این کشور که در قالب انسداد سیاسی با غرب گسترش یافته است، می دانند.

ویروس کرونا، علیرغم وارد کردن ضربات قدرتمند بر پدیده جهانی شدن و یکپارچه سازی مناسبات سیاسی و اقتصادی، وجدان های بیدار جامعه بشری را به هم نزدیک کرد و در مقابل مرزها، فاصله ها و پیچیدگی های دیپلماتیک میان دولت ها قرار داد.

به عبارتی، کرونا نقشی دوگانه در آسیب زدن به ساختارهای فیزیکی ارتباطات و شاخصه های عینا موجود در عرصه های مشخص همانند پروازهای بین المللی، مبادلات کالایی، حمل و نقل زمینی و دریایی، هتلداری، گردشگری و جهانگردی از یک سو و در عین حال ضرورت پرداختن به مسائل انسانی و اخلاقی برای مقابله یک دست و یک پارچه برای جامعه بشری را به صورت ملموس برجسته تر ساخت. در واقع، کرونا فقط یک ویروس خطرناک نبود بلکه یک پدیده نادر با قدرت بی انتها بود که بر بال مناسبات و ارتباطات جهانی شده ایفای نقش کرد.

جهان در سایه ویروس ویرانگر کرونا، با قدرت آلودگی و کشتار بی مرز جوامع انسانی، ویژگی های خود را بیشتر شناخت و دریافت خلاءهای بسیاری برای جهانی شدن در جغرافیای سیاسی عالم وجود دارد.

این ویروس الزام کرد رقابت های دیوانه وار نظام سرمایه داری جهانی که سیطره بلامنازعی بر تمام جزئیات و مناسبات زندگی روزمره بشری یافته است و انسان را از خود بیگانه و به یک شی در کنار سایر اشیاء مبدل کرده است، لحظه ای متوقف شود و درنگ کند که به کجا می رود؟ دارد چکار می کند و اگر اندکی بازایستد هیچ مشکلی برای آحاد جمعیت جهان شامل ملت ها به وجود نخواهد آمد.

شاید بتوان گفت تمامی مردم دنیا از این رخداد، اندکی دچار خسران شدند اما زیانی هنگفت متوجه آنان نشد.

مردم بسیاری از کشورها با شیوع این بیماری ویروسی به رغم کمبودها و محدویت های بسیار متوجه شدند با هر آنچه بهره از غذا، پوشاک، تفریح، حضور در انواع تجمع ها و مسابقات و حتی مسافرت دارند می توانند زندگی کنند.

نمایشگاه های بسیاری به عنوان کانون های رقابت تجاری و مبادلات بازرگانی تعطیل شدند، ورزشگاه ها از هیجانات کنترل ناپذیر تماشاچیان تهی شدند، جهان تعریف متفاوتی از خود ارائه داد و بشر دریافت، می تواند بدون این پدیده ها هم زندگی کند و البته اتفاق خاصی برای او در قاره های مختلف و سرزمین های متفاوت یا جغرافیاهای سیاسی متضاد و متناظر به وجود نخواهد آمد.

جهان یکباره به خود نهیب زد این همه سرعت مال اندوزی و رقابت و برتری جویی و جاه طلبی و سلطه جویی به چکار می آید و دولت ها، دورویانه در جایگاه بی اعتقادی به ارزش های بشری در منظر عمومی برای همگان چهره خود را نمایاندند!

کشاورزی آینده جهان (کاج)

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت