شنبه, ۲۵ خرداد ۱۳۹۸

قیمت 1800 تومان ؛

برای یک کیلو گندم و اعلام به موقع قیمت تضمینی

 

شفیع زاده

 

محمد شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی در گفتگو با خبرنگاران خواستار اعلام به موقع قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی 97،98 شد وگفت با اعلام به موقع قیمت اقلام تضمینی مصرح در قانون خرید تضمینی تکلیف کشاورزان برای نوع کاشت محصولات کشاورزی معین خواهدشد و این موضوع کمک موثری بر خوداتکایی در عرصه کاشت گندم در فصول پیش رو خواهد داشت .

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی گفت: با بررسی های انجام شده و محاسبه اقلام مختلف تولید در استانهای مختلف حداقل قیمت تضمینی برای یک کیلو گندم امسال باید به 1800 تومان افزایش یابد.

وی با کلایه شدید از اعلام دیرهنگام قیمت تضمینی در سال گذشته از سوی شورایعالی اقتصاد در اردیبهشت ماه گذشته پس از 8 ماه گفت : امسال کشاورزان انتظار دارند که حداکثر در پایان شهریور ماه امسال قیمت های تضمینی به ویژه قیمت گندم اعلام شود، وی یادآور شد سال گذشته بدون توجه به منافع کشاورزان گندم کار قیمت طی دوسال 96 و 97 مبلغ 1300 اعلام شد که موجب نارضایتی کشاورزان گردید.

 

شفیع زااده

 

مهندس ملک زاده به افزایش اقلام مختلف نهاده های تولید همچون کود، سم، بذر و حتی دستمزدهای کارگران کشاورزی اشاره کرد و گفت: سیاست گذاری درمورد گندم از نظر قیمت نباید به گونه ای باشد که کشاورزان به سمت محصولات پرآب بر، گرایش پیدا کنند که خود خسران ملی در هدررفت منابع آبی کشور به دنبال دارد.

وی از سیاست های تنظیم بازار ، الگو کشت و بی توجهی به نظر کشاورزان در قیمت گذاری محصولاتشان انتقادکرد و گفت :به رغم تولید بیش از 95 درصد کلیه محصولات توسط کشاورزان و سرمایه گذاران بخش خصوصی و صراحت قانون نظام صنفی مبنی بر ایفای نقش تولیدکنندگان در قیمتها همچنان کشاورزان به شمار نمی روند و نظر آنان اعمال نمی شود.

ملک زاده گفت: دولت هنوز نتوانسته که حلقه میانی توزیع را که جولانگاه سودجویان و واسطه های غیرمتعارف است ساماندهی و به محض افزایش قیمت کالاها و محصولات کشاورزی و دامپروری مستقیم به سراغ تولیدکنندگان می آیند و از سهم آنان کم می کنند.

وی به مصداقی در این زمینه اشاره کرد و گفت : سیب درختی از کشاورزان ، سرباغ کیلویی 700تا 800 تومان خریده می شود و در واحدهای صنفی 7 تا 10 هزار تومان به دست مردم می رسد. فرآیند آشکار می سازد حلقه های میانی معیوب هستند و باید در این زمینه یک کار بنیادین انجام داد.

طرح سَبَک (سامانه بهره برداران بخش کشاورزی)

مهندس محمدشفیع ملک زاده رئیس نظام مهندسی کشاورزی کشور به طرح سَبَک به معنی جمع آوری جامع تمامی اطلاعات کشاورزان بهره برداران صاحبان صنایع تبدیلی و تکمیلی در سایتی با همین عنوان و به تفکیک استان های کشور اشاره کرد و گفت: این طرح در استان مازندران به پایان رسید و در 4 استان مرکزی، خراسان شمالی، خراسان رضوی و هرمزگان تا پایان شهریور به مرحله نهایی خواهد رسید که در پی آن سعی شده تمام استان های کشور را وارد این وب اطلاعاتی جامع و متکی بر نقشه های GAS و UTM که با دقت تمام زمین های زیر کشت را مشخص می کند، نمایند.

ملک زاده گفت: اعتبار این طرح جامعِ جمع آوری اطلاعات کشاورزی از محل دریافت صدور پروانه و حق عضویت اعضا تامین شده است و از دولت هیچگونه کمکی دریافت نکرده ایم.

ملک زاده همچنین از ناموفق بودن طرح جایگزین تراکتورهای فرسوده به دلایل بالا بودن بهره وام تخصیصی، وثایق نامناسب، ناتوانی کشاورزان در تامین پیش پرداخت و ارزیابی ناکافی از طرح یاد کرد و گفت: این طرح با استقبال مواجه نشده است.

 

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت