شنبه, ۲۵ خرداد ۱۳۹۸

تولیدکنندگان برای نهاده ها و مردم برای کمبود مواد پروتئینی نگران نباشند

rezaai 

گرچه نوسان قیمت گوشت مرغ، تخم مرغ ، گوشت قرمز و مواد لبنی بعضی موقع مشکل ساز است اما در تولید هیچ کمبودی وجود ندارد

دکتر مرتضی رضایی که بعد از تصدی معاونت امور دام که در اولین مصاحبه مطبوعاتی عام خود با رسانه ها و خبرگزاریها شرکت میکرد از همان ابتدا گفتگو، خود را با جداکردن وضعیت تولید از بازار پر نوسان و بعضا" غیرقابل قبول قیمت بعضی از مواد پروتئینی با منشاء دام و طیور، توانایی خود را در جمع خبرنگاران به عنوان یک مدافع جدی و قاطع از وضع کنونی تولید به خوبی آشکار ساخت و با ارائه موجز و مختصر آمار و ارقام در عرصه تامین ارز برای واردات نهاده هایی چون ذرت، کنجاله سویا ، جو و مواد افزودنی در مکمل های خوراک دام و طیور ؛ همچنین پیش بینی افزایش تولید در تمامی زیربخش ها نوعی اطمینان خاطر در شرایط بحرانی کنونی و در حوزه تحریم ها که خواهی نخواهی دامن بخش کشاورزی را نیز می گیرد درمیان تولیدکنندگان و مردم ایجاد کرد.

دکتر مرتضی رضایی گفت : امسال برنامه تولید 2 میلیون و 300 هزار تن گوشت مرغ ، 900 هزار تن تخم مرغ ، 860 هزار تن گوشت قرمز ، 78 هزار تن عسل ، 1260 تن پیله ابریشم را در دستور کار خود قرار داده ایم که بجز گوشت در تمامی بخش های دیگر علاوه بر تامین نیاز داخل ، مازاد تولید هم خواهیم داشت.

معاونت امور دام یادآور شد: با جمع جبری اقلام فوق با منشا دام و طیور و تقسیم آن بر 81 میلیون جمعیت حال حاضر کشور به متوسط سرانه ای حدود 28.5 گرم دست خواهیم یافت و اگر 7 گرم از منابع آبزی را به این رقم بیافزاییم به متوسط سرانه 35.5 گرم پروتئین خواهیم رسید که رقم خوبی است.

ایشان یادآور شد: اگر برای متوسط وزن آحاد مردم 70 کیلوگرم را در نظر بگیریم و 70 گرم مواد پروتئینی و اسیدهای آمینه حیوانی را منظور کنیم می توان گفت نصف نیاز مصرف روزانه به مواد پروتئینی برای آحاد کشور از منابع پروتئینی دام و طیور تامین است و جای هیچ نگرانی برای بهره برداران در زیربخش های مختلف گوشت مرغ ، تخم مرغ، شیر و گوشت قرمز و حتی عسل وجود ندارد.

معاونت امور دام یادآور شد: وضعیت مطلوب کنونی به رغم همه تنگناها با تدابیر اتخاذ شده از سوی دولت و پیگیری های مجدانه مهندس حجتی در تامین ارز 3800 تومانی برای واردات نهاده های مورد نیاز حاصل شده است.

دکتر مرتضی رضایی یاداور شد از همان ابتدای تصمیم افزایش نرخ ارز رسمی از 3800 به 4200 تومان ارز بخش واردات نهاده ها با احتساب نرخ ارز مبادله ای سابق منظور شد که موجب گرانی قیمت کالاهای مرتبط با تغذیه مردم نشود.

ایشان در پاسخ به سوالات مکرر خبرنگاران مبنی بر افزایش قیمت گوشت قرمز به 70 هزار تومان برای هر کیلو و مرغ بالای 10 هزار تومان و حتی لبنیات و تخم مرغ سعی کرد که وارد بحث بازار و افزایش قیمت ها نشود و یادآور شد: آنچه که در این معاونت موردنظر است تولید به اندازه کافی و کاهش قیمت تمام شده کالاهاست که تدابیر لازم جهت تحقق آن پیش بینی شده است .

خبرنگاران طی سوالات خود سعی کردند که از زبان ایشان موضوع تنظیم بازار را برعهده وزارت صنعت ، معدن ، تجارت بیاندازد و نقش وزارت جهادکشاورزی را به رغم قانون موسوم به انتزاع نفی کنند که ایشان با تاکید گفت : تلاش ما این بوده و هست که با تامین مقدار کافی کالاهای پروتئینی و تنظیم فرآیند حلقه های متعدد تولید ، کمبودی ایجاد نشود و البته قیمت های کلی خارج از نقش واسطه ها ، بنکداران ، واسطه های غیرمتعلرف و دست های متعدد در بازار سنتی را به نفع تولید و مصرف تنظیم کنیم .

ایشان یادآور شد مادر چارچوب قانون انتزاع و تفسیر آن ، امکانات و ابزارهایی برای کنترل قیمت در خرده فروشی ها و واحدهای کوچک صنفی را نداریم، کما اینکه در مراکز عمده عرضه و فروشگاههای بزرگ یا میادین میوه و تره بار ، قیمت کالاهای نامبرده متعادل و متعارف است گرچه به واقع واسطه های نامتعارف و سودجویان کار خودشان را می کنند.

مرغ اندازه (سایز) و هدررفت 800 هزار تن نهاده

دکتر مرتضی رضایی با تجزیه و تحلیل مضر بودن تولید مرغ سنگین و ارائه دلایل علمی و بهداشتی بسیار در مورد ارزش پایین غذایی این نوع مرغ که متاسفانه به دلایل تاریخی مورد قبول بخشی از جامعه مصرف نیز قرار دارد تاکید بسیار کرد که رسانه ها به فرهنگ سازی در این زمینه بپردازند زیرا در تولید این نوع مرغ سنگین، ضریب تبدیل دان به گوشت در بالاتر از دو کیلو مرغ زنده کاهش می یابد و موجب هدررفت حداقل 800 هزار تن نهاده در مزارع مرغ گوشتی می شود که خود یک خسران ملی است.

فرهنگ سازی توسط تشکل ها برای مصرف مرغ اندازه (سایز)

دکتر رضایی در رابطه با ترویج و فرهنگسازی در جامعه مصرف تاکید کرد. بخش عمده ای از این فرهنگ سازی برعهده خود تشکل هاست که طبق یک قاعده می بایست در سطوح مختلف جامعه و به صورتهای مختلف درج مقاله ، تجزیه و تحلیل، آموزش و ترویج رسانه ای شود.

رویکرد جدید در گرایش به دام های سبک و سنگین دو منظوره اصلاح نژاد شده وارداتی

دکتر مرتضی رضایی در این مصاحبه به موضوع تغییر رویکرد سیاست های معاونت امور دام از دام های سنگین شیری همچون هلشتاین به دام های سنگین دو منظوره به ویژه دام های اصلاح نژاد شده برتر و شناخته شده در دامپروری جهان یاد کرد و با مقایسه و تجزیه و تحلیل زادآوری و تولید شیر و گوشت بز و گوسفند و دام های سنگین دو منظوره، از سیاست واردات و تکثیر بیش از 50 هزاردام سبک همچون آلپاین و سانن و دام های سنگین سیمنتال و مونته بیلیارد یاد کرد و گفت: تا سال 1400 یک میلیون رأس از این نوع دام سبک با تولید بالغ بر یک میلیون تن شیر بسیار مغذی و مفید این نوع دام های سبک در برنامه توسعه معاونت و با کمک بخش خصوصی قرار دارد. وی گفت: برنامه ریزی در زمینه دام های اصلاح نژاد شده سبک و سنگین جدید مبنی بر تولید مجموعا 6 هزار و 700 تن گوشت و 150 هزار تن شیر تا افق سال 1400 است.

تولید دو میلیون و 300 هزار تن گوشت مرغ در سال جاری

دکتر رضایی در پاسخ خبرنگار اخبار سبز ایران مبنی بر تولید دو میلیون و 300 هزار تن گوشت مرغ در سال جاری و تاثیر مازاد آن بر بازار و همچنین مزایا و مضار ممنوعیت صدور شیر خشک بر میزان جذب شیر دامداران توسط کارخانجات گفت : تولید یک میلیارد و 300 میلیون قطعه جوجه یک روزه گوشتی در سامانه متعلق به خود تشکل ها با دقت تحت رصد است و اطلاعات تولید به دقت پایش می شود و اگر صنعت به سمت تولید مرغ با سایز 1200تا 1500 گرم برود آنچه در 80 درصد تولید دنیا مرسوم است مازاد تولید موجب نوسان شدید قیمت نخواهدشد؛ در عین حال دریچه های صادراتی و مشوق های آن برای تنظیم بازار گشوده و مورد توجه است.

تلاش برای کاهش ضریب تبدیل

دکتر رضائی در همین زمینه گفت : کاهش ضریب تبدیل دان به گوشت مرغ هم اکنون در دنیا 1.6 است و در کشور ما حداقل 2 است که کاهش ضریب تبدیل موجب کاهش قیمت تمام شده گوشت مرغ و بهبود شرایط مرغ صادراتی خواهد بود.

به رغم ممنوعیت صدور شیرخشک 900 هزار تن لبنیات صادر می شود

دکتر رضائی در پاسخ قسمت دوم سوال خبرنگار اخبار سبز ایران گفت : گرچه صادرات شیر خشک ممنوع شده است جایگزین آن مصرف در داخل و گسترش صادرات مواد لبنی را تا 900 هزار تن در برنامه داریم.

یک موقعیت قابل اتکا در عرصه تولید تخم مرغ

وی همچنین به یکی از موفقیت های صنعت مرغداری و سیاست های معاونت امور دام اشاره کرد و گفت: با اینکه بالغ بر 25 میلیون قطعه مرغ تخم گذار در اثر بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان معدوم شدند ولی فقط با واردات 10 هزار تن تخم مرغ که نزدیک به یک درصد تولید می شود موفق شدیم نیاز داخل به تخم مرغ را تامین کنیم گرچه در سال 1396 تاکنون صادرات تخم مرغ نداشته ایم.

افتتاح 349 پروژه با سرمایه 342 میلیارد تومان

دکتر رضایی در پایان گفتگو مشروح خود با خبرنگاران گفت: در هفته دولت 349 پروژه در بخش دام و طیور با سرمایه ای بالغ بر 342 میلیارد تومان افتتاح و به بهره برداری رسیده اند که با بهره برداری از این واحدها 1510 شغل ایجاد شده است.

 

 

 

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت