شنبه, ۲۵ خرداد ۱۳۹۸

 

اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای آبخیزداری

 

مراتع

 

 

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان گفت: با توجه به عملیات آبخیزداری در مراتع کشور میزان فرسایش خاک 9 تن در هکتار کاهش یافته و رسوب وارده به سدها نیز به طور متوسط 5 تن کمتر شده است. 

ناصر حیدری‌پوری صبح امروز در نشستی خبری با بیان اینکه ۱۷ سال از روند خشکسالی در کشور می‌گذرد، اظهار داشت: طبق نقشه‌های توپوگرافی سالیانه 410 میلیارد مترمکعب آب در کشور وجود دارد که بخشی از این آب ها تبخیر و بخشی به دلیل نبود مدیریت مصرف به هدر می رود که به نظر می رسد برای مقابله با شرایط خشکسالی ها و تغییرات اقلیمی به حفظ نزولات جوی بیش از پیش باید توجه شود.

وی از اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای آبخیزداری خبر داد و گفت: با اقدامات انجام گرفته در زمینه آبخیزداری میزان واردات رسوب به سدها نیز ۵ تن افت کرده است.

حیدری پوری با بیان اینکه در سطح حوزه‌های آبخیزداری بالغ بر ۳۷۰ دشت ممنوعه و ۳۸۷ دشت بحرانی داریم، تصریح کرد: باید برای تعریف سفره‌ها برنامه عملیاتی داشته باشیم و پیگیری  می کنیم با کارکردهای عملیاتی و موثر، بخشی از ‌کشاورزی را امتیاز بخشیم.

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان با اشاره به اینکه عملیات ارزیابی 627 حوزه آبخیز در اولویت برنامه های امسال است و با تاکید بیشتری در دستور کار قرار داد افزود: طرح عملیات ارزیابی و اجرای 595 حوزه آبخیر در مراسم مناقصه مرداد امسال به پیمانکاران ارائه شد که تاکنون 449 طرح به بهره برداری رسیدو پیمانکاران 398 حوزه آبخیز حوزه آبخیز نیز انتخاب شدند و عملیات اجرایی در 284 حوزه نیز پس از انتخاب به پیمانکاران آغاز شده است.

کاهش رسوب در پشت سدها از مهمترین آثار عملیات آبخیزداری 

حیدری پوری گفت: حفاظت از منابع آب، جلوگیری از فرسایش خاک و تامین نیاز ساکنان محلی، تقویت پوشش گیاهی، تقویت منابع آب زیرزمینی و کاهش رسوب در پشت سدها از مهمترین آثار مطلوب اجرای طرحهای آبخیزداری در کشور است.

وی مدیریت سیل و سیلاب را از دیگر مزایای اجرای طرحهای آبخیزداری دانست و افزود: در پنج سال اخیر رکورد سیل شکسته شد و در این مدت شاهد وقوع هزار سیل در مناطق مختلف کشور بودیم.

این مقام مسئول سازمان جنگل ها گفت: کشور ما همواره در گروه کشورهای سیل خیز قرار دارد اما با تغییر شرایط آب و هوایی و شدت ،مدت و زمان بارندگی در تمام مناطق کشور از استانهای شمالی گیلان و مازندران تا سیستان و بلوچستان شاهد وقوع سیل هستیم.

حیدری پوری گفت: هم اکنون نقشه جامع مدیریت مناطق سیل گیر کشور تدوین شده است و با اجرای طرحهای آبخیزداری و مهار و جذب آب در عرصه های بالادست شاهد مدیریت سیل و سیلاب در کشور خواهیم بود.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها و مراتع درباره میزان مدیریت فرسایش خاک در عرصه های آبخیز افزوددر 16 استان کشور ایستگاه پایش نصب شده است که ارزیابی نتایج نشان می دهد در این مناطق در هر هکتار از فرسایش 4 تن خاک جلوگیری شده است.

وی گفتتاکنون عملیات آبخیزداری در 11 میلیون هکتار از 26 میلیون هکتار از عرصه های آبخیز کشور به پایان رسیده و 7 میلیون هکتار نیز در دست اجراست.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها و مراتع افزود: یازده طرح ملی آبخیزداری نیز در حوزه های بزرگ آبخیز کشور از جمله حوزه دریاچه ارومیه در استانهای آذربایجان غربی و شرقی و کردستان و در حوزه رودخانه اترک نیز در استانهای سمنان ، گلستان و خراسان شمالی اجرا شده است.

حیدری پوری درباره تاثیر نامطلوب ساخت برخی از سدها در کاهش منابع آبی در حوزه آبخیز گفت: برای احداث و اجرای سدها در یک حوزه آبخیز باید به تمام جوانب توجه و مطالعات ارزیابی شود و ملاحظات جدی صورت گیرد.

 

مراتتع

 

امضای تفاهم نامه مشترک با وزارت نیرو اجرای طرح های آبخیزداری

وی از امضای تفاهم نامه مشترک با وزارت نیرو برای اجرای طرحهای آبخیزداری در بالادست سدها خبر داد و افزودبا اجرای این طرحها میزان ورود رسوبات به پشت سدها کاهش می یابد.

وی گفت: براساس گزارش وزارت نیرو سالانه 250 میلیون متر مکعب رسوب وارد سدها می شود.

حیدری پوری تصریح کرد: برای اجرای طرح های آبخیزداری و مقابله با آثار خشکسالی در کشور به 125 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

معاون آبخیزداری سازمان جنگلها همچنین از اختصاص 100 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای عملیات آبخیز داری در 41 حوزه جنگل و مرتع خبر داده است

وی گفت: با اجرای طرح های آبخیزداری در بالادست مراتع کشور که مساحت آن 84 میلیون و 700 هزار هکتار است شاهد افزایش تولید علوفه معادل 120 کیلو در هر هکتار خواهیم بود.

به گفته وی، در نتیجه این اقدامات برداشت علوفه نیز۱۲۰کیلوگرم در هکتار افزایش داشته استو امسال با توجه به مقوله آبخیزداری بازنگری در نظام توزیع اعتبار در این بخش در دستور کار قرار گرفته تا اجرای طرح ها تسریع شود.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به روند فرسایش خاک در کشور، ادامه داد: با توجه به اقدامات آبخیزداری انجام شده میزان فرسایش خاک در کشور ۹ تن در هکتار کاهش یافته؛ ضمن اینکه میزان واردات رسوب به سدها نیز، ۵ تن افت کرده است.

ناصر حیدری پوری گفت: پروژه‌هایی برای بهبود وضعیت آبخیزداری کشور مصوب شده که از ابتدای شهریور تا پایان آذرماه پروژه‌های مذکور افتتاح خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به پرسشی مبنی بر ایجاد پارک‌ها توسط شهرداری تهران در مسیر سیل مانند پارک‌های نهج‌البلاغه اظهارداشت: عملیات حوزه‌های آبخیزداری در حوزه‌های شهری مربوط به شهرداری‌ها است زیرا ما مسئولیت خود را در این ارتباط به شهرداری‌ها واگذار شده است.

حیدری پور با اشاره به اینکه  در مسیل‌هایی که در شهرها قرار گرفته نباید کف آن را با سیمان صاف کرد، اضافه کرد: این امر باعث می‌شود که جذب آب در زمین صورت نگیرد، سرعت سیل کاسته نشود و ممکن است در پایین دست خسارت ایجاد کند.

 

 

مراتتتع

 

در ادامه این نشست قاسم حسین پور مدیر کل دفتر کنترل سیلابها در سازمان جنگل ها و مراتع نیز در این جلسه با تاکید بر اینکه کشورمان در گروه سیل خیزترین کشورهای جهان قرار دارد گفت: برای کاهش خطر پذیری و مدیریت و کنترل سیلاب در مناطق بحرانی کشور تاکنون 285 طرح ملی در حوزه های آبخیز اجرا شده است که در نیمه دوم امسال به بهره برداری می رسد.

ترحم بهزاد مدیر کل مراتع نیز 56 میلیون و 200 هزار هکتار از عرصه های مرتعی کشور را فقیر دانست و افزود: پوشش گیاهی در این عرصه های کمتر از 25 درصد است.

وی گفت: با اجرای طرح های آبخیزداری در بالادست مراتع کشور که مساحت آن 84 میلیون و 700 هزار هکتار است شاهد افزایش تولید علوفه معادل 120 کیلو در هر هکتار خواهیم بود.

 

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت