شنبه, ۲۵ خرداد ۱۳۹۸

اعلام نتایج انتخابات هئیت مدیره اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی

تحلیلی بر انتخابات اخیر این اتحادیه

بالاخره پس از کشمکش های بسیار و زد و خوردهای مستمر و مداوم که به رغم وساطت و پا در میانی سازمان مرکزی تعاونی روستایی منجر به جابجایی در تشکیلات هیئت مدیره اتحادیه سراسری مرغداران شد، روز یکشنبه هیجدهم شهریور ماه با حضور ناظرانی از بخش آموزش این سازمان، انتخابات هیئت مدیره جدید در قالب مجمع عمومی این اتحادیه با کمترین تقابل جوئی و چالش برگزار و با درایت حسن زاده، سروری و زمانی، فعالترین اعضای هیئت مدیره پیشین و بعضی از  آنان که از چرخه رقابت کنار کشیدند، ترکیب جدیدی بر سر کار آمد تا مگر سرنوشت نابسامان و ناآرام صنعت مرغداری  که به بلایای بسیاری در چرخه آزار دهنده نوسان قیمت ها گرفتار آمده است را سامان دهند.

قبل از آنکه تحلیل کنیم آنچه بر سر اتحادیه آمد ناشی از چه عواملی بود این موفقیت را به مرغداران سراسر کشور که در عسرت، تنگنا، نگرانی و دلشوره روزگار به سر می برند تبریک می گوییم. مرغداران بی ادعا و به تعبیری سربازان بی نام و نشان جبهه تولید که با دست خالی و در میان بیم و امید و خوف و رجاء تولیدشان را ادامه می دهند و در شرایط سنگین تحریم ها و گرانی تمامی اقلام تولید همچنان سنگر را حفظ کرده و نقش تعیین کننده در امنیت غذایی کشور دارند.

اما علت و عوامل تضادهای درونی و شکنندگی اتحادیه را در گام نخست باید در برخوردهای دوگانه متولیان پیشین تولید در میان جناح های مختلف موجود در صحنه مرغداری کشور جستجو کرد.

اگر اتحادیه ای که با انتخابات آزاد در میان استان ها به وجود آمده است تنها مرجع قابل اعتماد متولی تولید باشد، طبعا" مخالفان  این اتحادیه نیز راه سعادت و پایداری صنعت مرغداری را، در حل مسائل در میان خود اتحادیه جستجو می کنند. دوم تشدید اختلافات را باید در گرایش های مختلف میان کارشناسان در نهاد مسئول تشکیلات اتحادیه های مختلف یعنی سازمان مرکزی تعاون روستایی جستجو کرد.

اگر در سازمان تعاون روستایی وضع به گونه ای پیش برود که بی طرفی اعمال شود، مسلما این تضادها و تقابل جوئی ها کاهش می یابد، حال با تغییر رویکرد متولی تولید گوشت مرغ و نگاه متحول مدیریت کلان سازمان مرکزی تعاون روستایی با حضور دکتر شیرزاد، نواندیشی متمایل به شفاف سازی این قضایا امیدهای بسیاری برای حل بنیادین تضادهای ویرانگر موجود در ساختار تشکیلات اتحادیه سراسری به وجود آمده است .

گذشته از این دو عامل ثانویه ، اصل قضیه متاثر از شرایط نامطلوب تولید و نوسان قیمت ها و بازار آشفته قیمت نهاده های قبل از تولید و مهم تر از آن بازرگانی ناسالم بعد از تولید و نوسانات و الزامات نامتعادل بازار است، سلطه بلامنازع بازار بر تولید گوشت مرغ و نقش بیش از حد متعارف واسطه ها و بنکداران گوشت مرغ تضادهای درونی جناح های موجود در تشکیلات سراسری مرغداران را تشدید می کند.

گرچه حضور نوعی تفکر سازنده و همراه با تولید عمدتا" در شرکت پشتیبانی امور دام و تماس نزدیک و ارزشمند این نهاد دولتی با مرغداران توام با درک به موقع شرایط بحرانی، تکانه های نوسان بازار پیش از تولید و بعد از آن را تا حدی تعدیل کرده و می کند ولی واقعیت این است با وضعیتی که آرامش برای چند دوره به صنعت مرغداری بازگردد هنوز فاصله زیادی داریم. باید گفت مدیریت کلان چند عامل فوق، با کمک خود مرغداران و همراه کردن بخشی از بنکداری سالم عرضه و توزیع مرغ و رعایت راهبرد کشاورزی محدود می تواند کشتی به گل نشسته صنعت مرغداری را از گزند طوفان های سهمگین که در راه است نجات دهد.

منصور انصاری

انتخابات

انتخابات هیئت مدیره اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران برگزارشد و اعضاء هیئت مدیره آن به شرح ذیل انتخاب گردید.
1.استان گلستان - مهندس جافر - 16 رای
2.استان خراسان رضوی - مهندس سروری - 15 رای
3.استان گیلان - مهندس گیاهی - 15 رای
4.استان کردستان - دکتر شفیعی - 15 رای
5.استان کهگیلویه و بویراحمد - مهندس ضامنی - 14 رای
6.استان فارس - مهندس عظیمی - 14 رای
7.استان کرمان - مهندس موحدی - 14 رای
8.استان زنجان - مهندس حصاری - 23 رای - بازرس
9.استان مرکزی - مهندس قلمی - 14 رای - بازرسآقایان حجت، شعبانلود، زینلی، یوسفی، صفی یاری و سجادی فر که در این انتخابات شرکت کرده بودند نتوانستند سهمی از صندلی های مدیریت اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی را به دست بیاورند.
لازم به ذکر است مهندس حسن زاده در این انتخابات شرکت نکردند.

منصور انصاری

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت