پنجشنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

 

سفر وزیر و هیئت بلندپایه به فنلاند و سکوت معنی دار !!

 

 

خبر فوق به نقل از سایت خبری رسمی وزارت جهاد کشاورزی موسوم به سایه روشن که زیرنظر مرکز روابط عمومی اداره می شود روز 21 شهریور ماه به همراه چند عکس که مشاهده می کنید انعکاس یافت و بعد از آن در گزارش مصور روزشمار 24 شهریور این مرکز نیز همراه با تصویر و توضیح کوتاهی در مورد امضا این 5 سند همکاری میان وزیر جهادکشاورزی و وزیر کشاورزی فنلاند در هلسینکی همچنین انجمن کشاورزی این کشور و موسسه جهاد نصر انعکاس یافت.

در این سفر علاوه بر وزیر، معاون ایشان و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع، منابع طبیعی و آبخیزداری مهندس خلیل آقایی و مهندس هومن فتحی مدیرکل امور بین الملل و سازمانهای تخصصی وزارتخانه، مهندس ولی مدیرعامل موسسه جهاد استقلال و تنی چند از مدیران بخش خصوصی و دولتی نیز مشاهده می شود که جملگی در اطراف تنه تنومند درختی قطع شده گردآمده اند.

 

فنلاند

 

اینکه محتوی و مضمون این 5 پروتکل همکاری چه بوده است و مفاد آن بر چه موضوعاتی و مسائلی تاکید داشته است تاکنون بر کسی آشکار نیست و نوعی سکوت معنی دار در عرصه خبری به ویژه منابع خبری وزارتخانه حاکم شده است و فضا چنین نشان می دهد که نه خانی رفته و نه خانی آمده است ؛ ناظران می گویند یا قصد آن است که خبری گفته نشود یا 5 سند همکاری از اهمیت چندانی برای انعکاس خبری برخوردار نبوده اند عده ای نیز چنین تحلیل می کنند که این سفر پوششی بوده است .

به هر حال آخرین خبر حاکی از حضور وزیر در جلسه بررسی آخرین وضعیت توسعه شهرکهای کشاورزی و گلخانه ای در روز 26 شهریور ماه می باشد و توضیح بیشتری از سفر هیئت بلندپایه وزارت جهادکشاورزی به هلسینکی انعکاس نیافته است در شرایط هیاهوهای بسیار کابینه تقابل جوی ترامپ ، این خبر می توانست دستمایه خوبی برای مقابله با این هیاهوهای خبری باشد .

 

 فنلانددد

لازم است در مورد کشور فنلاند اطلاعات زیر را بدانیم:

 سه چهارم مساحت بالغ بر سیصد و سی و هشت هزار کیلومتر مربعی فنلاند پوشیده از جنگل

 

فنلاند بین طول جغرافیایی ۲۲ تا ۳۲ درجه شرقی و عرض جغرافیایی ۶۰ تا ۷۰ درجه شمالی قرار دارد. فنلاند از شمال بانروژ، از شرق باروسیه، از غرب باسوئدهمسایه استخلیج بوتنیدر غرب،خلیج فنلانددر جنوب ودریای بالتیکدر جنوب غربی آن قرار داردهلسینکیدر جنوبی‌ترین نقطه کشور قرار دارد اما از همه پایتخت‌های جهان به شمال نزدیکتر است. فاصله هلسینکی تا سرحد شمالی کشور در حدود ۱۱۲۰ کیلومتر است. مرز شمالی فنلاند نزدیک به انتهای جنوبیآب‌دره‌هایسواحل اقیانوس منجمد شمالی است اما خود آب‌دره‌ها در باریکه‌ای از خاک نروژ قرار گرفته‌اند. فنلاند به اقیانوس منجمد شمالی راه ندارد.

فنلاند سرزمینی است پَست، مشتمل بر چندیندریاچه (معروف به کشور هزار دریاچه با پوشش ۱۰ درصد از مساحت کل کشور) و ۸۶ درصد کشور پوشیده ازجنگل‌هایتوندراوتایگااست. رشته کوه‌های آن اغلب در نیمه شمالی واقع شده‌اند. بزرگ‌ترین دریاچه فنلاندسایمای بزرگنام دارد که ۴۳۷۷ کیلومتر مربع مساحت آن است. طولانی‌ترین رود فنلاند نیزکمی یوکیبا ۴۸۳ کیلومتر درازا است.
این کشور ۲۰۰۰۰ جزیره با وسعتی بیش از ۱۰۰۰۰۰ کیلومتر مربع داردتابستانفنلاند بسیار درخشنده و گرم و کوتاه وزمستانآن بسیار تاریک، سرد و بسیار بلند دارد. در لاپلند در شمال فنلاند به مدت دو ماه تمام در زمستان خورشید طلوع نمی‌کند و در تابستان نیز دو ماه غروب آفتاب وجود ندارد.

قرار داشتن یک سوم از خاک فنلاند در بالایمدار شمالگان، این کشور را پس ازایسلند، به شمالی‌ترین کشور جهان مبدل ساخته‌است. در شمالی‌ترین نقطه فنلاند تابستان‌ها خورشید برای ۷۳ روز غروب نمی‌کند و همه ۲۴ ساعت روز هوا روشن است. در زمستان نیز ۵۱ روز خورشید طلوع نمی‌کند. به علت نامساعد بودن آب و هوای شمال فنلاند، جمعیت بسیار کمی در این مناطق زندگی می‌کند.

خاک خوب در این کشور کم است. در زمان‌های بسیار قدیم درعصر یخبندان، یخپهنه‌ها خاک این سرزمین را کنده و برده‌اند و در بسیاری مناطق جزسنگ خاراچیزی بر جای نمانده‌است. بخشی از زمین‌های فنلاندمردابیاست. تابستان‌های این کشور کوتاه است اما در عوض روزهای تابستان آن بسیار طولانی است. به همین جهت کشاورزان فنلاند در همان مقدار زمین کشاورزی خود خوب عمل می‌کنند. محصولات کشاورزی آن‌ها عبارت است ازجو دوسر، سیب‌زمینی، گندم و جو. بسیاری از روستاهای فنلاند روستاهای لبنیاتی است. اقلیم فنلاند برای روییدنعلفمناسب‌تر است تا برای غلات. چند سده است که جماعتی از مردم فنلاند ماهیگیری می‌کنند ولی چوب فنلاند منبع مهم ثروت طبیعی آن کشور به‌شمار می‌آید. سه چهارم مساحت کشور را جنگل فرا گرفته‌است.

از نظر شاخص فساد اقتصادی، فنلاند (به همراه کشورهای دیگری همچوندانمارکونیوزیلند) سال‌های زیادی به عنوان کشور نمونه که کمترین فساد اقتصادی را داشته، معرفی شده‌است.دو میلیون و ۶۸ هزار نیروی کار در این کشور وجود دارد ونرخ بیکاریدر آن ۶٫۶ درصد استنرخ تورمفنلاند در سال ۲۰۰۷ میلادی ۲٫۷ درصد بود.

تولید ناخالص داخلیفنلاند ۱۸۵٫۹ میلیارد دلار است که ۲٫۵ درصد آن در بخشکشاورزی، ۳۱٫۷درصد آن در بخشصنعتو ۶۵٫۹ درصد آن در بخشخدماتتولید می‌شود. صادرات این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، آهن‌آلات، الوار، کاغذ و خمیر کاغذ است که به کشورهایآلمان (۱۱٫۳درصد)،سوئد (۱۰٫۵درصد)،روسیه (۱۰٫۱درصد)،بریتانیا (۵٫۶درصد)،ایالات متحده آمریکا (۶٫۵درصد) وهلند (۵٫۱درصد) صادر می‌شود. واردات این کشور شاملمواد غذایی،نفت خاموفراورده‌های آن،مواد شیمیایی، تجهیزات حمل و نقل،آهنوفولاد، ماشین‌آلات،پارچهوالیافپارچه و پشم است که از کشورهایآلمان (۱۵٫۶درصد)، روسیه (۱۴ درصد)، سوئد (۱۳٫۷ درصد)، هلند (۶٫۶ درصد)،چین (۵٫۴درصد)، بریتانیا (۴٫۷ درصد) و دانمارک (۴٫۵ درصد) است.

جمعیت فنلاند پنج میلیون و ۲۳۴ هزار و ۶۲۴ نفر است که میانگین سنی آن‌ها ۴۱٫۶ سال است. امید به زندگی برای زنان ۸۲٫۳۱ سال و برای مردان ۷۵٫۱۵ سال است.

  • حکومت: جمهوری
  • مساحت: ۳۳۸٬۱۴۵ کیلومترمربع (پنجمین کشور پهناور اروپایی)
  • جمعیت: ۵٫۲۱۴٫۵۱۲ نفر
  • رشد سالانه جمعیت: ۰٫۱۸ درصد
  • پایتختهلسینکی
  • زبان رسمی: فنلاندی (۸۹/۳۳٪) و سوئدی (۵/۳۴٪)

فنلاندددد

 

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت