شنبه, ۲۵ خرداد ۱۳۹۸

آغاز اصلاح ، دگرگونی و جراحی در واحدهای اعتباری تعاونی های روستایی

متخلفان در واحدهای اعتباری تعاونی روستایی به قوه قضائیه معرفی شدند

 

شیررزاد

 

در پی اعلام موضع قاطع دکتر شیرزاد معاون وزیر و رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاونی روستایی مبنی بر برچیدن واحدهای اعتباری غیرمجاز در شرکت های تعاونی روستایی به دلیل تاثیر منفی در فعالیتهای سالم تولیدی روستاها، شاهد هستیم که اعلام این موضع توام با اقدام صریح نقش تعیین کننده درمسیر سالم سازی فعالیت تعاونی های روستایی، دفاع از حقوق کشاورزان و جلوگیری از ایجاد دردسرهای ناشی از اقدامات اینگونه موسسات اعتباری برای دولت است.

از اعلام این موضوع بیش از 35 روز گذشته است که دکتر شیرزاد در سفر به استان ایلام ، در گفتگو با خبرنگاران ضمن اشاره به تاریخچه فعالیت های اعتباری در روستاها که به چند دهه پیش باز می گردد و سیر تحول و تکوین فعالیتهای این واحدهای اعتباری به دلیل افزایش جمعیت در اقصی نقاط کشور و تبدیل بعضی روستاها به شهرک ها و شهرهای کوچک و بزرگ ، همچنین تحلیل از وضعیت نقدینگی در سطوح مختلف دهک های اجتماعی به نسبت های متفاوت در تحلیلی قابل اتکا ، نقطه آغاز انحراف این واحدها را میل به جداسازی خود به ویژه فاصله گرفتن از دو نهاد مالی و قانونی فعال در بخش کشاورزی کشور یعنی بانک کشاورزی و صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی، و قانون گریزی ارزیابی می کند و در عین حال از فقدان نظارت کافی و مناسب بر فعالیت این واحدها در گذشته انتقاد می کند و می گوید: عدم ثبت دقیق رخدادهای مالی ، عدم رعایت الزامات احتیاطی و اقدامات غیرقانونی این واحدها را از مسیر کمک به کشاورزان و روستائیان عضو دورکرد و به تخلفات مالی کشانید.

دکتر شیرزاد می گوید: حل مشکلات پیچیده ای از این دست ، نیازمند تشریک مساعی همه دستگاههای ذیربط است لذا از دستگاههای مختلف از جمله قوه قضائیه طلب همکاری داریم .

ایشان از حمایت های وزیر بخاطر دستوراتی که داده اند قدردانی کرد و گفت: علاوه بر معرفی متخلفان به نهادهای بالادستی و قضایی، سیاست های جدید و برنامه های مدونی به همراه بخشنامه های لازم الاجرا را ابلاغ کرده ایم و ضریب نظارت مستمر میدانی را افزایش داده ایم.

کاهش 300 میلیارد تومان از کل مانده سپرده ها

دکتر شیرزاد در ادامه بحث خود ، خاطرنشان ساخت در مدت کوتاهی که تصمیم گرفته شد که این جراحی و اصلاح بخاطر جلوگیری از عوارض زیانبار آن صورت گیرد نسبت به کاهش 233 واحد اعتباری فعال از ۶۷۳ واحد اعتباری، حذف تمامی ۲۷۸ واحد اعتباری غیر فعال و شبه فعال، کاهش ۳۹۰ هزار نفر از سپرده گذاران، کاهش ۳۰۰ میلیارد تومان از کل مبلغ باقیمانده سپرده ها و کاهش ۶۰ میلیارد تومان از کل مبلغ معوقات اقدام گردیده است.

عزل اعضای هیات مدیره های قبلی و جایگزینی اعضای هیات مدیره جدید

وی در ادامه تصریح کرد و گفت:در همه شرکت های متخلف که بر خلاف ماهیت و موضوع فعالیت با ایجاد و توسعه واحدهای اعتباری و انجام عملیات مالی و بانکی اقدام به اخذ سپرده از سپرده گذاران با اعطای سود غیر متعارف و پرداخت تسهیلات ویژه اقدام به عملیات اعتباری شده اند با اختیارات حاصله از ماده ۱۴۶ قانون شرکت های تعاونی نسبت به طرح شکوائیه و عزل اعضای هیئت مدیره قبلی و جایگزین نمودن اعضای هیئت مدیره جدید اقدام می شود.

ادامه اقدامات تا ساماندهی جدید

شیرزاد افزود: این روند تا ساماندهی نهایی و انطباق با قوانین و مقررات حاکم با تمام توان ادامه خواهد داشت و در حال حاضر بر اساس ابلاغیه وزیر محترم جهاد کشاورزی، گزارشات دوره ای منظمی برای بانک مرکزی ارسال می شود و بانک کشاورزی نیز در راستای حل بحران و مشکلات سپرده گزاران اقدامات مهمی انجام داده است که لازم است از همکاری آنها تشکر ویژه شود.

شیرزاد در پایان خاطر نشان کرد: در راستای سیاست های وزارت متبوع مبنی بر ساماندهی فعالیت این واحدها و انطباق فعالیت آنها با قوانین و مقررات بالادستی، این سازمان پیگیری و اجرای ساز و کارهای کنترل، نظارت و ساماندهی آنها را در دست اقدام دارد، که استقرار ناظرمالی، انجام حسابرسی مستمر، ابلاغ کاهش و یا ادغام شعب، فعالیت در حوزه جغرافیایی شرکت، عدم ارائه خدمت به افراد غیر عضو و... از جمله اقدامات جاری سازمان در این واحدها طی ۴ ماهه گذشته است.

استقبال مقامات استان ایلام از اقدامات تحول ساز

گفتنی است دراین سفریک روزه دکتر شیرزاد در بدو ورود به فرودگاه ایلام مورد استقبال معاون سیاسی وامنیتی استانداری، ریاست سازمان جهاد کشاورزی و مدیر تعاون روستایی قرار گرفت.

همچنین در طول سفر جلسات و دیدار های فشرده با استاندار استان ایلام، معاونین سیاسی امنیتی و اقتصادی استاندار، رئیس سازمان جهاد کشاورزی و دادستان استان جهت پیگیری حل مشکلات واحد‌ اعتباری داشته است.

 

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت