شنبه, ۲۵ خرداد ۱۳۹۸

 

اطلاعات ضروری برای کشاورزان و مدیران کشاورزی در سراسر کشور

 

 

بارانی

 

پیش گفتار

در دهه های گذشته کشاورزی کشور هیچ اطلاعات آینده نگرانه ای راجع به سرنوشت آب و هوایی و بارندگی نداشت و کمتر امکان پیش بینی قرین به واقعیت میسر بود و علم آنقدر پیشرفته نبود که در مورد شرایط اقلیم و آینده پیش بینی کند حال که این دستاورد علمی حاصل شده است و به رغم اینکه نخبگان و مدیران ارشد جوان هر روز وضعیت آب و هوایی و بارندگی را رصد می کنند اما متاسفانه گسست غیرقابل اغماض میان پیش بینی هواشناسی و کشاورزی وجود دارد و توجه کافی به این موضوع مهم و تعیین کننده، عمومیت نیافته است .

از این پس پایگاه خبری «کشاورزی آینده جهان» با برند «اخبار سبز ایران» در تلاش است که اخبار هواشناسی گذشته ، حال و آینده را در فضای خود به عنوان خدمتی جدید به کشاورزان در اختیار آنان قرار می دهد.

 

تحلیل بارش، دما و خشکسالی کشور در نیمه اول سال 1397

طبق بررسي داده­ هاي ثبت شده از 1 فروردین تا 31 شهریور 1397 مجموع بارش کل کشور 70.8 ميلي­متر به ثبت رسیده که در مقايسه با مدت مشابه در بلندمدت (66.7 ميلي­متر) 6.2 درصد کاهش و در مقايسه با دوره مشابه در سال گذشته (57.5ميلي­متر) 23.2 درصد افزایش داشته است.

میزان بارشها صعودی ، نزولی و نرمال

میزان بارش در 6 ماه اول سال 1397 نسبت به بلندمدت در 17 استان (يزد، ايلام، همدان، اصفهان، مرکزي، قم، کرمانشاه، سمنان، خراسان جنوبي، لرستان، خوزستان، کردستان، آذربايجان غربي، زنجان، کهگيلويه‌‌و‌‌بويراحمد، تهران و آذربايجان‌شرقي) افزایش، در 10 استان (هرمزگان، سيستان و بلوچستان، گيلان، کرمان، گلستان، مازندران، خراسان‌شمالي، بوشهر، فارس و اردبيل) کاهش و در 4 استان (البرز، قزوین، چهارمحال‌و‌بختیاری و خراسان‌رضوی) درحد نرمال بوده است و نسبت به سال 1396 در این بازه زمانی 19 استان با افزایش بارش و 6 استان با کاهش بارش مواجه بوده‌اند و 6 استان نیز بارش نرمالی داشتند.

استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، گیلان، کرمان و گلستان دارای بیشترین کاهش بارش در نیمه اول سال 1397 نسبت به نرمال بلندمدت خود بوده‌اند.

ثبت کاهش دما در اردیبهشت

طی شش ماه اول سال 1397 به غیر از اردیبهشت ماه که کاهش 6.0 درجه سانتی گرادی نسبت به بلندمدت داشت، بقیه ماه‌ها با افزایش دما نسبت به بلندمدت خود مواجهه بوده­ اند.

خشکسالی کوتاه مدت

براساس شاخص SPEI، 6 ماهه منتهي به پايان شهریور1397، در مجموع حدود 80.6 درصد از مساحت کشور با درجات مختلف خشکسالي کوتاه مدت مواجه بوده‌اند که شدت خشکسالی در 25.3 درصد آن شدید و بسیار شدید بوده است. نواحی شمال، جنوب و جنوب‌شرق کشور درگیر خشکسالی شدید و بسیارشدید بوده‌اند.

 

 

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت