پنجشنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

آغاز به‌کار خبرگزاري «روستا»

 کلانی

 

به رغم گسترش جایگاه برجسته و تعیین کننده روستائیان و مجموعه مسائل و مشکلات آنان در چارچوب مسائل معیشتی ، اقتصادی و مهاجرت به حاشیه شهرها طی سالیان متمادی گذشته، کمتر رسانه ای در عرصه اطلاع رسانی و فرهنگ سازی ، به این بخش از جمعیت کشور بطور خاص و تخصصی پرداخته است؛ به واقع در حاشیه سایر موضوعات جمعیتی کشور فقط از بعد نگرانی از مهاجرت آنان به شهرها ، موضوع روستا و روستائیان مورد توجه قرار گرفت.

حال با خلاقیت همکارمان مهندس بابک کلانی ، شاهد راه اندازی پایگاه خبری «روستا» هستیم که با توجه به پیشینه کاری و تجربه ایشان در مدتی نه چندان طولانی به یک خبرگزاری برای روستا و روستائیان تبدیل خواهدشد.

کار این خبرگزاری با حضور مقامات و دست اندر کاران مرتبط به توسعه روستا کلید خورد که نوید دهنده تحول در عرصه اطلاع رسانی ، فرهنگ سازی و تعاملی دوجانبه در این عرصه می باشد .

 

ضمن عرض تبریک به مهندس بابک کلانی به عنوان کوشنده ای خستگی ناپذیر که شجاعانه اولین روزنامه کشاورزی کشور را سازماندهی و منتشر کرد ؛ گفتگویی کوتاهی با ایشان انجام گرفته که در ذیل می خوانید:

 

بابك كلاني، مدير مسئول اين خبرگزاري، گفت: بستر توسعه پايدار، امنيت غذايي مبتني بر كشاورزي پايدار است و روستاييان در اين زمينه نقشي انكارناپذير دارند، با وجود اين بحران‌هاي محيط‌زيستي ناشي از مديريت ناكارآمد و در رأس آن، بحران آب سبب شده تا معيشت روستاييان با خطر جدي مواجه شود و در نتيجه شاهد مهاجرت خاموش روستاييان به شهرها هستيم.

كلاني افزود: درحالي روستاهاي كشور روزبه‌روز از سكنه خالي‌تر مي‌شود كه اين روستاها از قابليت‌هاي فراواني براي درآمدزايي و اشتغال برخوردارند؛ اما متأسفانه كمبود آگاهي روستاييان از وجود اين قابليت از يك سو و از سوي ديگر نبود برنامه‌ريزي و سياست‌هاي راهبردي، سبب شده تا ظرفيت‌هاي بالقوه‌اي كه در محيط‌هاي روستايي وجود دارد مغفول بماند.

صاحب امتياز و مدير مسئول نخستين روزنامه كشاورزي و محيط زيست ايران «سبزينه» با تأكيد بر ضرورت اطلاع‌رساني براي ارتقاي آگاهي جامعه روستايي گفت: خبرگزاري روستا با اين هدف وارد عرصه اطلاع‌رساني شده كه بتواند مطالبات روستاييان را پيگيري كند و با ارتقاي آگاهي آنان، ظرفيت‌هاي مغفول مانده روستاها را بالفعل كند تا بتوانند از ظرفيت‌ها و داشته‌هاي خود براي اشتغال و معيشت پايدار بهره‌مند شوند.

وی يادآورشد: درحالي جمعيت روستايي را به‌دليل نبود اشتغال از دست مي‌دهيم كه كشور ما با حدود هفت‌هزار و 500 گونه گياهي، از ظرفيت قابل توجهي براي ايجاد اشتغال در روستاها برخوردار است و بنا به ماده 5 سند ملي گياهان دارويي كه در تاريخ 92.4.25 به تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي رسيد در افق 1404 افزايش سطح زير كشت گياهان دارويي و اسانس‌دار بايد به 500 هزار هكتار برسد و رتبه اول صادرات گياهان دارويي و فرآورده‌هاي گياهي را در منطقه كسب كند؛ اما براي استفاده از اين ظرفيت بزرگ تاكنون اقدامي جدي صورت نگرفته است.

كلاني گفت: علاوه‌بر ظرفيت استفاده از گياهان دارويي براي اشتغال پايدار در روستاها، گزينه‌هاي ديگري همچون گردشگري به‌ويژه گردشگري كشاورزي و در كنار آن رونق صنايع دستي از ديگر مواردي است كه تاكنون به آن توجه نشده است. بديهي است كه وجود يك خبرگزاري مي‌تواند در دست‌يابي به اين اهداف نقش كارسازي ايفا كند؛ در واقع خبرگزاري روستا نيز با همين هدف وارد عرصه اطلاع‌رساني شده است.

مدير مسئول خبرگزاري روستا با اعلام اين‌كه خبرگزاري روستا در حال حاضر تحت عنوان پايگاه خبري فعاليت آزمايشي خود را آغاز كرده، گفت: اين خبرگزاري از اواخر آبان‌ماه به‌طور رسمي فعاليت خود را پي مي‌گيرد.

 

 

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت