پنجشنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

 

گسترش همکاری ایران و ترکیه در عرصه کشاورزی

به زودی بیست و هفتمین دوره کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکیه برگزار می شود

 

TUR

گفتار نخست:

به رغم تلاش ترامپ و تندروهای کاخ سفید برای گسترش تحریم ها و تحکم به تمامی کشورهای جهان برای هر چه تنگ تر کردن حلقه آن، ترکیه، چین، روسیه، فرانسه، بخش قابل توجهی از دیگر کشورهای اروپایی و حتی آمریکای لاتین، بی توجه به این تهدیدهای غیر دیپلماتیک و عامیانه از سوی این دسته ناشی و تازه به دوران رسیده در عرصه سیاست آمریکا که نه بر اساس اکثریت آرای مردم، بلکه حسب کسب اکثریت آرای الکترال موفق به ورود به کاخ سفید شدند، روابط خود را در عرصه اقتصادی به ویِژه در بخش کشاورزی با کشورمان گسترش می دهند. هفته دوم مهر ماه شاهد امضا سه تفاهم نامه میان ایران و ترکیه با حضور وزرای دو کشور بودیم. گزارش آن را بخوانید:

رقم فعلی تجارت میان دو کشور همسایه کافی نیست

ایران و ترکیه با حضور وزرای کشاورزی دو کشور سه تفاهم ‌نامه همکاری در بخش‌ های باغبانی، دامپزشکی و توسعه زنبورداری به امضاء رساندند‌. بر اساس این گزارش، محمود حجتی در نشست با همتای ترکیه ‌ای خود اظهار کرد: همکاری‌ ها در بخش کشاورزی میان ایران و ترکیه باید توسعه یابد و معتقدیم که رقم فعلی تجارت میان دو کشور که همسایه هستند مورد تأیید نیست؛ البته محدودیت‌ هایی درباره مسائل ارزی وجود دارد که ملت ایران و حتی ترکیه را تحت تأثیر قرار داده است‌.

وی همچنین درباره تجارت ترجیحی میان دو کشور گفت: مسئول تجارت ترجیحی در کشور ما وزارت صنعت، معدن و تجارت است و ما نیز در قالب توافق موجود میان دو کشور همکاری خواهیم داشت‌.

با همکاری فنی ترکیه،‌پیوند گردو را در کشورمان انجام دادیم

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: باید از ملت و دولت ترکیه تشکر کرد که با وجود تحریم‌ های گذشته و فشار فعلی آمریکا همواره در کنار ایران بوده اند‌.

وی تصریح کرد: دو کشور می‌ توانند در زمینه‌ های مختلف از جمله دامپزشکی و قرنطینه با هم کار کنند. حجتی گفت: فعالیت‌ های ما در زمینه باغداری نیز همچنان ادامه دارد؛ به‌ طوری که با همکاری فنی ترکیه توانستیم پیوند گردو را در کشورمان انجام دهیم‌. وزیر جهاد کشاورزی گفت: با توجه به اینکه ما تأکید داریم برخی از کالاها را در داخل کشور تأمین کنیم، نمی ‌توانیم آنها را از ترکیه وارد کنیم‌.

گسترش سطح تجارت در حوزه کشاورزی

در این دیدار، وزیر کشاورزی و جنگلداری ترکیه نیز خواستار افزایش سطح تجارت در حوزه کشاورزی و کاهش موانع و محدودیت ‌های تجاری ایران شد. بکر پاک دمیرلی تاکید کرد: رابطه با ایران نه تنها برای ما، بلکه برای سایر همسایگان دارای اهمیت زیادی است و امیدواریم روابط میان دو کشور گسترش یابد.

وی در همین حال بر ایجاد معافیت‌ ها در مرزهای زمینی دو کشور اشاره کرد و گفت: معافیت‌ ها در مرزهای زمینی می ‌تواند جان دوباره به تجارت مناطق مرزی ایران و ترکیه بدهد. دمیرلی افزود: با توجه به تغییرات اقلیمی و مقابله با خشک‌ سالی ما باید همکاری‌ های مشترک و فعالیت‌ هایمان را سریع ‌تر انجام دهیم و درباره احداث گلخانه‌ ها نیز ترکیه می ‌تواند کمک‌ های کارشناسی، فنی و اطلاعات خوبی به ایران ارائه دهد.

تجدید نظر در ممنوعیت ورود 179 کالای کشاورزی به ایران

وی با بیان اینکه ایران برای یک‌ هزار و 331 محصول محدودیت‌ های وارداتی تعیین کرده است، اظهار داشت: از این تعداد ۱۷۹ محصول مربوط به حوزه کشاورزی است.

وزیر کشاورزی و جنگلداری ترکیه ادامه داد: در دوره ‌ای که تحریم‌ های ترامپ بر ما اعمال می‌ شود، چنین محدودیت‌ هایی به دو کشور ضربه خواهد زد. وی در همین حال خواستار توسعه تجارت ترجیحی بر اساس اصل متقابل شد و گفت: ما برای توسعه همکاری‌ ها با ایران در تمام عرصه‌ های کشاورزی آماده هستیم. دمیرلی ادامه داد: در دنیا به ویژه در دوره سرمایه ‌گذاری، یک جنگ رقابتی میان کشورها به وجود آمده به ویژه در زمینه جذب سرمایه‌ های خارجی و ترکیه در این زمینه دارای تجربه‌ های خوبی است که می ‌تواند آن را به ایران منتقل کند.

76 میلیون دلار صادرات به ترکیه در مقابل 220 میلیون دلار واردات

وی به آمار تجارت میان ایران و ترکیه اشاره و خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۱۷ حدود ۲۲۰ میلیون دلار از ترکیه به ایران و ۷۶ میلیون دلار از ایران به ترکیه صادرات صورت گرفته است. این آمار نشان می دهد که فعالیت‌ های بیش ‌تری در حوزه تجارت می ‌توانیم انجام دهیم.

دمیرلی گفت: نظرات مشترک منطقه ‌ای که درباره قدس و قطر داریم موجب افزایش همکاری‌ های دو جانبه شده و ایران و ترکیه در واقع بازیگران اصلی در گفت ‌و گوهای منطقه‌ ای هستند.

حجم روابط اقتصادی دو کشور بالغ بر 5.2 میلیارد دلار است

در این نشست همچنین رایزن اقتصادی سفارت ایران در ترکیه اعلام کرد: حجم روابط اقتصادی ایران و ترکیه در نیمه اول سال جاری میلادی بالغ بر 5.2 میلیارد دلار بوده است‌. علیرضا جعفربیگلو افزود: از این میزان مبادلات اقتصادی 3.8 میلیارد دلار مربوط به صادرات ایران به ترکیه و 1.4 میلیارد دلار آن صادرات ترکیه به ایران بوده است‌.

وی با اشاره به تعیین افزایش سطح مناسبات تجاری دو کشور تا ۳۰ میلیارد دلار از سوی رؤسای جمهوری ایران و ترکیه و تلاش برای تحقق این هدف توسط فعالان همه بخش‌ های مرتبط اظهار کرد: ظرفیت برای توسعه مناسبات تجاری بین دو کشور زیاد است‌. رایزن اقتصادی سفارت ایران در ترکیه، توسعه تجارت در بخش کشاورزی را ازجمله ظرفیت‌ های موجود در مناسبات اقتصادی بین ترکیه و ایران ذکر کرد و ادامه داد: ترکیه هم در زمینه تولید و صادرات و هم در بخش واردات امکان همکاری با بخش کشاورزی ایران را دارد‌.

هدف گذاری تجارت 30 میلیارد دلاری میان دو همسایه

وی خشکبار، خرما، میوه‌ های خشک، هندوانه و برخی اقلام کشاورزی را از جمله محصولات صادراتی کشاورزی ایران به ترکیه برشمرد و گفت: با سفر بکر پاک دمیرلی، وزیر کشاورزی و جنگل ‌داری ترکیه به ایران و تدوین اسناد و نقشه راه، روابط دو کشور در همه بخش‌ های حوزه کشاورزی گسترش می‌یابد‌. جعفربیگلو بیان کرد: در جریان جلسه هفتمین کمیته راهبری همکاری کشاورزی بین ترکیه و ایران، اسناد نقشه راه توسعه همکاری دو کشور در حوزه کشاورزی از جمله در بخش‌های کشت و زرع، دامداری، زنبورداری، شیلات و فناوری ‌های نوین کشاورزی امضاء می‌ شود‌.

برگزاری بیست و هفتمین کمیسیون مشترک همکاری میان دو کشور در دی ماه

رایزن اقتصادی سفارت ایران در ترکیه ادامه داد: اسناد تهیه‌ شده در این جلسه در حوزه کشاورزی در بیست و هفتمین دوره کمیسیون مشترک همکاری‌ های اقتصادی ایران و ترکیه که قرار است آذر یا دی‌ ماه امسال در آنکارا برگزار شود، برای اجرای نهایی به تصویب می‌رسد‌.

وی میزان صادرات کشاورزی ایران به ترکیه در چهار ماه نخست سال ۹۷ را بالغ بر ۵۸ میلیون دلار با حجم ۹۷ هزار تن و میزان واردات محصولات کشاورزی از ترکیه در همین مدت را بالغ بر ۱۱۲ میلیون دلار با حجم ۸۸ هزار تن اعلام کرد‌ و افزود: سال گذشته ۲۱۷ میلیون دلار انواع محصولات کشاورزی به وزن ۱۷۷ هزار تن از ایران به ترکیه صادر و ۵۰۳ میلیون دلار محصول به وزن ۳۶۳ هزار تن نیز از ترکیه وارد ایران شد و مجموع حجم مبادلات کشاورزی میان دو کشور ۷۲۰ میلیون دلار بوده است‌.

ایران و ترکیه در سال گذشته میلادی بالغ بر ۱۱ میلیارد دلار مبادلات تجاری داشته‌ اند و هر دو کشور دستیابی به تجارت ۳۰ میلیارد دلاری مشترک را هدف ‌گذاری کرده‌ اند‌.

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت