پنجشنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

تشکل‌های عشایری باید روی پای خود بایستند و به صورت مستقل عمل کنند

 

 

قندالیی

 

کرمعلی قندالی در گردهمایی مشترک مدیران ستادی و استانی امور عشایر و مدیران عامل اتحادیه‌های تعاونی‌های عشایری کشور اظهار داشت: سالانه دو میلیون تن نهاده دامی مورد نیاز دام عشایر است و باید ۵۰ درصد نهاده مورد نیاز از طریق واردات تامین شود.

وی افزود: در بحث گیاهان دارویی اگر بتوانیم تا آخر برنامه ششم توسعه ده هزار هکتار عرصه در اختیار عشایر را تحت پوشش قرار دهیم، موفق عمل کرده‌ایم.

قندالی بیان کرد: در حوزه گردشگری باید به گونه‌ای عمل کنیم که بهره آن به جیب عشایر برود و باید در گردشگری عشایر به دغدغه‌هایی که در حوزه فرهنگی وجود دارد توجه شود و تشکل‌های عشایری باید دقت لازم را در این خصوص داشته باشند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: در حوزه تولیدات صنایع دستی عشایر، از تولید تا عرضه در بازار، وضعیت مناسبی نداریم و لازم است با برنامه در این حوزه وارد شویم.

وی اظهار داشت: بیمه دام عشایر یک الزام است و در ماده ۳۳ قانون برنامه ششم به بیمه اجباری دام تاکید شده است.

قندالی تاکید کرد: از اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده باید برای توسعه انرژی‌های نو و حمام خورشیدی در مناطق عشایری استفاده کنیم.

وی یادآور شد: در حال حاضر تعداد ۳۰۸ صندوق خرد زنان عشایری با شش هزار و ۱۲۰ عضو و ۲۰۱ شرکت تعاونی عشایری در سطح کشور در حوزه خدمت‌رسانی به عشایر فعالیت می‌کنند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان این که شش کارخانه و ۲۹ کارگاه تولید خوراک دام در سطح کشور تامین بخشی از نهاده‌های دامی عشایر را برعهده دارند، تاکید کرد: در تامین نهاده‌های دامی عشایر، تشکل‌های عشایری باید روی پای خود بایستند و به صورت مستقل عمل کنند.

وی ادامه داد: سهم آورده عشایر در تشکل‌های عشایری تا پایان امسال باید حداقل به ۵۰۰ هزار تومان برسد.

قندالی با اشاره به ۱۵ مهر، روز روستا و عشایر خاطرنشان کرد: خیلی تلاش کردیم روزی را در تقویم رسمی کشور به نام "روز عشایر" ثبت کنیم اما شورای عالی فرهنگی تشخیص داد نام عشایر در کنار نام روستا آورده شود بنابراین روز ۱۵ مهر به عنوان "روز ملی روستا و عشایر" نامگذاری شد.

 

 

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت