یکشنبه, ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

پرورش مرغ بومی ، شغلی درآمدزا برای روستائیان مناطق محروم

 

morghdari-new55

در پی اختصاص بودجه ریالی معادل یک میلیارد و پانصد میلیون دلار از محل صندوق ذخیره ملی برای ایجاد اشتغال در روستاها به رغم انتقادات جدی به نحوه اجرا و تخصیص این رقم قابل توجه برای روستائیان و نگرانی در مورد تامین وثایق توسط آنان در مناطق محروم که علی القاعده برای سرمایه گذاری در توان آنان نبود ، بر آن شدیم که موضوع پرورش مرغ بومی به روشهای علمی کاربردی را معرفی و ترویج کنیم تا بستری برای جذب این سرمایه گذاری در حوزه تولید و اشتغال فراهم شود؛ لذا مطلبی که در شماره 201 صفحه 38 مجله صنایع زیرساختهای کشاورزی درج شده است را عینا" انعکاس می دهیم.

متقاضیان جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی اجرا و اخذ مجوزهای لازم ، می توانند با کارشناسان ما تماس بگیرند.

پیشگفتار

پرورش طیور به‌ویژه مرغ بومی از گذشته‌های دور در ایران رایج بوده است. خانواده‌های روستایی و عشایری، با نگهداری تعدادی مرغ و خروس، آن‌ها را پرورش می‌دادند و با استفاده از گوشت، تخم و پر آن‌ها، بخشی از نیازهای افراد خانواده را برطرف می‌کردند. همچنین مقدار اضافی مرغ و تخم‌مرغ تولیدی را به شهرها برده و می‌فروختند.
امروزه نیز در بیش‌تر روستاهای كشور با کم‌ترین هزینه و امکانات، پرورش مرغ بومی به‌صورت گله‌های كوچك انجام می‌شود. هرچند این گله‌ها معمولاً به علل بهداشتی، تغذیه‌ای و ژنتیكی تولید و بازده كمی دارند و نقش آن‌ها در اقتصاد و تغذیه روستاییان محدود می‌باشد. خوشبختانه با توجه و عنایت خاصی كه وزارت جهاد كشاورزی به امر حفظ و اصلاح نژادهای بومی داشته است، مراكز پشتیبانی، اصلاح نژاد و ترویج مرغ‌های بومی، زیر نظر معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد كشاورزی، در مناطق مختلف كشور راه‌اندازی گردیده و در حال حاضر بیش از دو دهه از فعالیت این مراكز می‌گذرد. این مراكز علاوه بر حفظ و افزایش كیفی منابع بومی، به تولید و توزیع جوجه‌های یک‌روزه بومی و تخم‌مرغ نطفه‌دار بومی می‌پردازند. از این رهگذر افزون بر رونق دیگربار تولید و پرورش مرغ‌های بومی، به امر اشتغال‌زایی، بهبود وضع اقتصادی و تغذیه‌ای در روستا نیز كمك می‌شود.
با تهیه جوجه‌های بومی از این مراكز و آموختن روش‌های درستپرورش مرغ بومی، می‌توان این كار را به‌صورت پیشه‌ای درآمدزا در مناطق روستایی و عشایری كشورگسترش و رونق داد.

سردبیر پایگاه اخبار سبز ایران

 

برای مطالعه «نکات مهم و کاربردی در پرورش مرغ بومی» اینجا کلیک کنید...

 

 

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت