یکشنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۸

ماهی ، لوکس تر از همیشه

ماهی سفید

کاهش عرضه، زمینه افزایش قیمت برخی انواع ماهیان پرورشی و آزاد پرتقاضا در بازار مصرف را تا 100درصد افزایش داد. نرخ ماهی سفید دریایی از 70به 140هزار و قیمت هر کیلوگرم ماهی قزل‌آلا تا 38هزار تومان و ماهی سالمون به بیش از 200هزار تومان افزایش یافته است.
کارشناسان تغذیه همواره بر ضرورت جایگزینی گوشت قرمز با گوشت سفید به‌ویژه در فصل زمستان تأکید دارند اما در چند‌ ماه اخیر با عبور قیمت گوشت مرغ از مرز 11هزار تومان، قیمت گوشت ماهی نیز متاثر از افزایش نرخ ارز، رشد صادرات، کمبود آب یا مشکلات تامین نهاده‌های تولید سیر صعودی به ‌خود گرفته است؛ وضعیتی که پیامد آن کاهش بیش از پیش مصرف گوشت سفید در خانوارهای ایرانی خواهد بود.
درحالی‌که سرانه مصرف ماهی در ایران به ۱۰.۶ کیلوگرم رسیده، میانگین مصرف جهانی این محصول 20کیلوگرم است. مهدی یوسف‌خانی، رئیس اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی تهران در این‌باره گفت: قیمت ماهی در ایران بالاست و اکنون نیز دوبرابر شده است اما میزان افزایش حقوق یا درآمد مصرف‌کنندگان دوبرابر نشده و از سوی دیگر رشد 3برابری اخیر نرخ ارز، ارزش درآمد مردم را به یک‌سوم کاهش داده و قدرت خرید پایین آمده و تنها راه افزایش مصرف ماهی، رشد تولید و عرضه است.

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت