یکشنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۸

نشستی بی حاصل برای کاهش قیمت مواد لبنی

نشست نمایندگان تشکل های عمده دامداری و انجمن صنایع لبنی و شیرخشک بدون دستیابی به نتیجه ای عملی برای وضعیت عاجل کنونی و چالش های پردامنه میان تولیدکنندگان شیرخام و صنایع لبنی که هرکدام طی چندماه گذشته گرانی مواد لبنی را به گردن دیگری می اندازد به کار خود پایان داد.

این نشست که بدون حضور خبرنگاران تخصصی و به دعوت معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی برگزار شد، کارگروهی را برای بررسی و رصد وضعیت تولید شیرخام ، شیر خشک و میزان ورودی هر کدام از آنها به کارخانجات لبنی ظرف سال گذشته و امسال در دستور کار قرار داده است تا مشخص کند عوامل تنش زا در بازار این محصول چه بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، این کارگروه در دو روز آینده تشکیل می شود و به گزارش همین پایگاه، دکتر مرتضی رضایی در حاشیه این نشست ابراز امیدواری کرده است؛ با تشکیل این کارگروه و پایشی که توسط آن انجام می گیرد قیمت مواد لبنی برای مصرف کنندگان کاهش یابد.

همچنین معاون امور تولیدات دامی گفته است: حسب ابلاغیه وزارت صمت و کارگروه تنظیم بازار مقرر شده است قیمت پایه شیرخام از این پس با چربی 3.2 درصد درب دامداری ها 2000 تومان باشد و این قیمت پس از مناقشه های بسیار میان دامداران و صنایع لبنی کشور و نشست های متعدد با بررسی های انجام شده کارگروه تنظیم بازار تعیین شده است.

اخبار سبز ایران: طبق این نشست و آنچه از سوی پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی انعکاس یافته است آشکار می شود که این معاونت یا مجموعه ای از تشکل های مرتبط با تولید شیرخام یا انجمن های صنایع لبنی هیچکدام آمار دقیق و قابل قبولی در مورد میزان تولید شیر و جذب آن توسط کارخانجات صنایع لبنی و یا میزان شیرخشک مصرف شده در صنایع شیر ایران در دست ندارند، یا اگر هست آماری غیر دقیق بوده و مقبول طرفین نیست؛ پر واضح است بدون چنین آماری نمی توان سخنی در مورد برنامه ریزی برای تولید و تنظیم بازار در میان باشد.

معلوم نیست چه نهاد دولتی غیر از این معاونت می بایست چنین آمار و ارقامی را داشته باشد و حسب آن سیاستگذاری کند که البته جای تاسف و شگفتی دارد. فراتر از این اعتراف به بی برنامگی، دکتر رضایی می گوید: با پایشی که توسط این کارگروه انجام خواهدشد امیدواریم منجر به کاهش قیمت مواد لبنی برای مصرف کنندگان شود.

مشخص نیست معاون وزیر با بیان این موضوع چگونه امیدوار است با پایشی به این شکل که قبلا وجود نداشته و احتمالا به زودی کارگروه آن تشکیل می شود تا آمار دقیق را استخراج کند، قیمت برای مصرف کنندگان کاهش یابد و اصولا ارتباط این دو با یکدیگر چیست؟

حال فرض کنیم این آمار همانی بوده که انجمن صنایع لبنی می گوید؛ یا برعکس، اتحادیه دامداران و انجمن های آنان بیان می کنند یا هیچکدام از این دو آمار صحیح را نگفته اند، چگونه می شود با آمار دقیق قیمت را کاهش داد یا از افزایش آن جلوگیری کرد؟ معاونت امور دام همانند مردم کوچه و بازار می داند که مواد لبنی افزایش یافته و از قدرت خرید چندین دهک اجتماعی فراتر رفته است؛ مردم از این بابت ناراضی هستند. آماری که قرار است پایش شود چه دردی از مصرف کننده ناراضی از قیمت مواد لبنی را درمان می کند؟

به گزارش اخبار سبز ایران به نظر می رسد معاونت امور دام راه حل عملی و مورد موافقت دامداران و صنایع لبنی برای متعادل کردن قیمت برای مصرف کنندگان ندارد، لذا می بایست فراتر از این دو حلقه به هم پیوسته و همبسته که هر دو به دلیل قیمت دچار مخمصه شده اند را خارج از این زنجیره تولید، طراحی و به نهادهای تصمیم گیر اقتصادی در دولت پیشنهاد دهد.

اعلام قیمت 2000 تومان نیز خبر تازه ای نیست چرا که مهندس حجتی در مهرماه گذشته این رقم را اعلام کرده بود که بلافاصله مورد اعتراض باکری دبیر انجمن صنایع لبنی قرارگرفت و گفت: 2200 تا 2400 تومان قیمت هر کیلو شیری است که کارخانجات خریداری می کنند.

گفتنی است مجله - پیش به سوی کشاورزی اقتصادی- در شماره مهرماه خود در سرمقاله خود با عنوان «شیرخام و فراورده های لبنی گرفتار در مخمصه قیمت» به صورت مشروح این مناقشه را مورد تحلیل قرارداده بود .

اخبار سبز ایران:در تحلیل نهایی لازم است به معاونت امور دام گفته شود راه حل اساسی، پایش های آماری نیست و  این کار، خیلی پیش از این باید انجام می گرفت.

19/آذر/97

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت