یکشنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۸

قطع سهمیه

واحدهای دامداری که در آنها دام نیست و کارخانجات خوراک گرانفروش

 

ورناصری-1024x683 

 

ورناصری مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام با اعلام این تصمیم گفت: از این پس با نظارت و کنترل همه جانبه سهمیه علوفه ارزان قیمت که با ارز 4200 تومان وارد شده است برای دامدارانی که واحدهای آنان به هر دلیل از دام تخلیه شده است قطع می گردد و این اقدام عادلانه برای جلوگیری از تقلب و رعایت عدالت برای واحدهایی است که تولید بهینه دارند.

ورناصری یادآور شد : این نظارت و کنترل همچنین شامل کارخانجات خوراک دامی می شود که تولید ندارند یا تولیدات خود را گران تر از نرخ متعارف به بازار عرضه می کنند. ایشان گفت: این تصمیم برای حمایت از دامداران و تولید کنندگان شیر و گوشت اتخاذ شده استو با جدیت دنبال می شود.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام به تخلفات برخی از دامداریها در فروش سهمیه خود به دلالان اشاره کرد و گفت: متاسفانه امکان این را نداریم که بطور دقیق بر فعالیت دامدارانی که تولید دارند اما به هر دلیل سهمیه علوفه را بصورت آزاد می فروشند نظارت کنیم .ایشان یادآور شد: کارخانجات قیمت انواع خوراک را بیشتر از نرخ تمام شده با احتساب سهمیه علوفه ارزان قیمت محاسبه و به فروش می رسانند.

پایگاه اخبار سبز ایران پیش ازاین مطلبی تحلیلی با عنوان " راهبرد کشاورزی محدود، ضرورت شرایط کنونی " درج کردیم که حسب جنگ اقتصادی تحمیل شده توسط شورشی های کاخ سفید بر الزام رعایت یک راهبرد تاکید کرده است. بهرحال در این«جنگ اقتصادی جهان شمول» علیه کشورمان، امنیت غذایی بیش از گذشته به معنی واقعی آن اهمیت یافته ، لذا در عرصه کشاورزی راهی به جز تحکیم مواضع دفاعی و توسعه کیفی با افزایش بهره وری در واحدهای موجود تولیدی و حفظ آن نداریم.تامین نیاز واحدهایی که ضریب تبدیل بالایی دارند راهبرد اصلی خواهدبود.

«کشاورزی محدود» در این مقطع که منابع اعتباری و ارزی به دلیل جنگ اقتصادی کاهش می یابد ، به مفهوم اولویت ندادن به تامین نیاز واحدهای تولیدی ، کشاورزی و دامپروری است که زیان دهی داشته و منابع را هدر می دهند.

 

اخبار سبز ایران (پاسا):

گذشته از این راهبرد که رعایت آن ضروری است باید گفته شود در دورانهای گذشته و در سالهای ابتدایی انقلاب تا دهه هفتاد متاسفانه بعضی از کارخانجات خوراک دام همین شگرد را به کار می برند که تمامی مواد اولیه برای تولید خوراک دام را که با نرخ ارز ارزان قیمت 7 تومان وارد و در اختیار آنان قرار می گرفت را با قیمت های چندین برابری وارد بازار می کردند؛ که این اقدام تقلب آمیز خسارتهای جبران ناپذیری به توسعه صنعت دام و طیور در آن دوره وارد کرد.

همین موضوع در مورد بسیاری از دامدارانی که اصولا" دامی در واحدهای خود نداشتند و به صرف داشتن یک مجوز دامداری سبوس دولتی یا سهمیه علوفه می گرفتند وجود داشت و چه کسانی که حتی یک کیلو شیر یا گوشت تولید نمی کردند از این طریق به ثروتهای بادآورده دست یافتند ؛ متاسفانه گویا قرار است، تاریخ تکرار شود.

گفتنی است : سال گذشته9 میلیون و 896 هزار تن انواع خوراک در کشور تولید شد؛ از این میزان 5 میلیون و 645 هزار تن خوراک دام ، 3 میلیون و 960 هزار تن خوراک طیور و 291 هزار تن خوراک آبزیان بوده است.

 

 

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت