یکشنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۸

مکانیزاسیون نمود اصلی تکنولوژی در تولید است و سایر نهاده ها را مدیریت می کند

 

مکانیز

 

به گزارش پایگاه اخبار سبز ایران - کامبیز عباسی رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهادکشاورزی در نشست خبری در جمع خبرنگاران تخصصی بخش کشاورزی گفت: مکانیزاسیون نمود اصلی تکنولوژی در تولید است و سایر نهاده ها را مدیریت می کند؛ چنانچه بخواهیم مصرف کود و بذر را کاهش دهیم و خاک و آب را حفظ کنیم ، باید تولید را مکانیزه کنیم.

وی با اشاره به اینکه ۳۵ درصد افزایش تولید محصولات کشاورزی طی این مدت تحت تاثیر مکانیزاسیون اتفاق افتاده است، گفت: حدود ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان طی این مدت در حوزه مکانیزاسیون سرمایه گذاری شده است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه بسیاری از مشکلات ما در حوزه مکانیزاسیون حل شده است، گفت: تجهیز مکانیزاسیون اراضی برنج از ۱۰ درصد در ابتدای دولت یازدهم به ۸۰ درصد در حال حاضر رسیده است.

عباسی، کاهش ضایعات، افزایش درآمد کشاورزان و رونق شالیکاری، کاهش تغییر کاربری اراضی برنج و اقتصادی شدن تولید را از جمله نتایج این مسئله عنوان کرد.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد با اشاره به اینکه در حوزه غلات نیز هم اکنون ۹۵ درصد مزارع به صورت مکانیزه برداشت می شود، ادامه داد: ضایعات این بخش که در ابتدای دولت یازدهم ۷.۵ تا ۸ درصد بوده هم اکنون به کمتر از ۴ درصد رسیده است ضمن اینکه در حال حاضر ۷۵ درصد کشت گندم به صورت مکانیزه انجام می شود ودر حوزه محصولات ردیفی مانند ذرت دانه ای و ذرت علوفه ای ۹۹ درصد کشت و برداشت این محصولات به صورت مکانیزه انجام می شود.

این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه از ابتدای دولت یازدهم بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ کمباین برداشت غلات وارد مزارع غلات کشور شده است، گفت: تا پایان برنامه ششم، برنامه ریزی کرده ایم که ۴۵ درصد از اراضی کشورمان را تحت روش های کم خاک ورزی و بی خاک ورزی قرار دهیم.

وی ادامه داد: اجرای این روش ها باعث می شود به طور متوسط ۳ تا ۴ هزار متر مربع در هر هکتار کاهش مصرف آب  داشته باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه ۶۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور تحت خسارت سرمازدگی و تگرگ است، گفت: حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان خسارت سرمازدگی محصولات کشاورزی است و ما به دنبال این هستیم که در این زمینه تکنولوژی ها و سامانه های نوین را برای مقابله با این پدیده ها به کار بگیریم.

عباسی گفت: ماشین مولد باد و سامانه هایی از این قبیل، تکنولوژی های نوینی هستند که ما آن را وارد کشور و بومی سازی کرده ایم.

به گفته وی، ماشین مولد باد باعث جابه جایی هوا و پخش حرارت در محیط باغ می شوند و به جای اینکه در باغات اقدام به آتش زدن لاستیک کنیم، این سامانه ها با پدیده سرمازدگی مقابله می کنند. همچنین سامانه ضدتگرگ، تکنولوژی روسی و مربوط به صنعت هواوفضا است که هم اکنون در استان آذربایجان شرقی ما ۱۲۰ مورد از این سامانه ها را در باغات نصب کرده ایم.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه نیاز ارزی حوزه مکانیزاسیون سالانه ۲۵۰ میلیون دلار است، گفت: خوشبختانه ما در این زمینه خوداتکایی حدود ۹۵ درصدی به صنعت داخل داریم و از حوزه صنعت خواهشمندیم این بخش را نیز در اولویت های خود قرار دهند.

عباسی با اشاره به مباحث مطرح شده مبنی بر قاچاق سوخت از سوی کشاورزان گفت: سوخت بخش کشاورزی ۸ درصد کل سوختی است که در کشور وجود دارد و این رقم بسیار کوچکی است.

وی ادامه داد: حدود ۴ درصد این سوخت در حوزه مکانیزاسیون و ماشین آلات کشاورزی مصرف می شود که به دلیل میزان کم آن، کشاورزان گاهی مجبور می شوند بخشی از سوخت خود را از سایر حوزه ها تأمین کنند، بنابراین چگونه ممکن است بتوانند این سوخت را قاچاق کنند.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد با اشاره به رشد ۱۰ برابری پلاک گذاری ماشین آلات کشاورزی افزود: سالانه ۴۰ هزار دستگاه ماشین آلات این حوزه را پلاک گذاری می کنیم. ضمن اینکه بیمه ماشین های کشاورزی ۳۰ درصد به ما تخفیف داده است.

وی با بیان اینکه از حوزه معاینه فنی پلیس راهور ناجا درخواست کرده ایم در زمینه معاینه فنی برخی ماشین آلات مانند تراکتور سخت گیری های زیادی انجام نشود، گفت: ما از مسئولان درخواست داریم معاینه فنی تراکتور شرط اصلی پلاک گذاری این ماشین نباشد. البته معاینه فنی نیز باید انجام شود اما اجازه بدهند که روند پلاک گذاری با سرعت صورت بگیرد.

ایشان همچنین در رابطه با نیاز سالانه 300 هزار حلقه ای درجهت تامین تایر تراکتور و کمباین اشاره کرد: در بازار رسمی کشور حدود 20تا 45 درصد افزایش قیمت داشته ایم ولی در بازار آزاد افزایش دوبرابری قیمت موجب نارضایتی کشاورزان شده است ؛ متاسفانه اقبال صنعت لاستیک سازی بیشتر در جهت تولید تایرهای خودروهای سواری است و ماشینهای حوزه کشاورزی در این زمینه دچار مضیقه هستند؛ ما خواهشمندیم صنعت لاستیک سازی از بخش کشاورزی حمایت کرده و نیاز کشور را تامین کند.

عباسی در پاسخ به سوال خبرنگار اخبار سبز ایران در رابطه با چشم انداز و پیش بینی صورت گرفته درمورد نتایج آماری طرح توسعه مکانیزاسیون کشاورزی اظهار کرد : با اجرای طرح توسعه مکانیزاسیون در طول 5 سال ، 35 درصد تاثیر در تولید گذاشته ایم و با برنامه ریزی انجام شده برای 7 سال آینده در نظر داریم 80 درصد تاثیر بر تولید داشته باشیم .

 

 

در پایان جلسه دکتر کامبیز عباسی ریاست مرکز مکانیزاسیون کشاورزی ایران به مثابه سخنگوی سومین نمایشگاه ماشین آلات کشاورزی با اشاره به تاریخ برگزاری نمایشگاه 21 الی 24 دی ماه 1397 ، تاکید کرد که شرکتهای سازنده و واردکننده ماشین آلات کشاورزی در این نمایشگاه شرکت کنند . گفتنی است مدیر اجرایی این نمایشگاه نیز در کنار دکتر عباسی حضور داشت و فرصت یافت در جمع خبرنگاران به معرفی و تبلیغ نمایشگاه بپردازد.

 

 

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت