یکشنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۸

گام نخست تجدید بیعت برای تحول در کشاورزی هم افزایی با رسانه های تخصصی

شاید چند روزی از مراسم تودیع و معارفه مهندس شاهرخ رمضان نژاد برای قبول مسئولیت ریاست سازمان نظام مهندسی کشور نگذشته بود که در اولین نشست رسمی خود ساعت هفت صبح امروز سه شنبه، با مدیران مجلات، نشریات و پایگاه های خبری موثر در جایگاه این سمت جدید دیدار کرد.

این نشست به فاصله یکی دو روز از استقرار ایشان در محل سازمان نظام مهندسی کشور آشکار می سازد، رمضان نژاد همچنان بر این باور است که آستانه و آغاز هر تحولی را باید با مطبوعات، فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و بسیج رسانه ای ذینفعان و مشارکت آنان شروع کرد، زیرا ایشان در این نشست موضوع ایجاد تحرک درمیان 250 هزار عضو سازمان گسترده نظام مهندسی کشور برای کمک به توسعه کشاورزی را به عنوان راهبرد کوتاه مدت خود مورد تاکید قرار داد و گفت: با کمک این تعداد متخصص که در استان های مختلف سراسر کشور به صورت مستقیم و غیرمستقیم درگیر کشاورزی کشور هستند می توانیم در چارچوب سیاست های کلی و موفق وزارتخانه از جمله افزایش بهره وری در واحد سطح، کاهش میزان مصرف آب، الگوی کشت مناسب با اقالیم مختلف کشور و در نهایت انتقال دانش روز کشاورزی در تمامی زیربخش ها، جایگاه این سازمان را در میان کشاورزان برجسته کنیم.

رمضان نژاد گفت: اگر سازمان نظام مهندسی کشور و اعضای آن رویکرد جدیدی را در برنامه کاری خود قرار دهند بدون تردید موقعیت شغلی آنان ارتقا و کشاورزی کشور نیز به برآمد جدید و قابل اتکایی دست خواهد یافت.

رمضان نژاد در توضیح این رویکرد جدید گفت: این سازمان نباید خود را محدود به ارائه خدمات به اعضا کند، بلکه متخصصان آن باید وارد مزارع کشاورزی کشور اعم از مزارع زراعی، باغبانی و دام و طیور شوند و با ارائه دانش روز و متقاعد کردن کشاورزان برای بهره گیری از روش های نوین تولید موجب بهبود وضعیت درآمدی و شرایط اقتصادی آنان گردند؛ در این صورت، بدون تردید وضعیت شغلی خود آنان نیز ارتقا خواهد یافت و تعداد بسیاری از مهندسان غیرشاغل هم برای همکاری با کشاورزان دعوت به کار می شوند.

آنچه در رویکرد جدید و در قالب یک راهبرد کوتاه مدت مورد نظر است، افزایش درآمد کشاورزان با گسترش دانش کاربردی و با هدف بهبود ساختار کشاورزی کشور است.

رمضان نژاد همچنین گفت: در رویکرد جدید سازمان، بر سمت گیری از یک سازمان اداری و قانونی به سازمانی مردمی با مشروعیت و مقبولیت عمومی اصرار داریم. تاکید بر دانش در هکتار به عنوان شاخصی جدید در فرایند تولید، سهولت و روان سازی فضای کسب و کار کشاورزان، افزایش مهارت و فناوری مهندسان جوان برای حضور در مزارع، مقابله با مدرک گرایی صرف و تحمیل آن بر فضای کشاورزی، نگاه فراتر از آیین نامه به امر تولید و متقاعد شدن کشاورزان که کاربرد دانش درآمد آنها را افزایش خواهد داد در عرصه عمل و اجرا، از جمله موضوعاتی است که فرهنگ سازی، ترویج و با کمک رسانه ها و نشریات تخصصی و سایر ابزارهای اطلاع رسانی به طور جدی دنبال خواهد شد.

رمضان نژاد گفت: باید سازمان نظام مهندسی کشور تلاش کند سهم دانش در تولید محصولات کشاورزی و فراورده های دام و طیور و آبزیان را در عرصه مزارع و واحدهای تولیدی افزایش دهد.

گفتنی است رمضان نژاد، هفته گذشته طی حکمی از سوی ریاست جمهوری به ریاست سازمان نظام مهندسی کشور منصوب شده و با حضور وزیر و معاونت های وزارتخانه طی مراسمی از زحمات و تلاش های مهندس کبیری ریاست پیشین سازمان قدردانی شد.

رمضان نژاد پیش از این و از ابتدای دولت یازدهم، به سمت ریاست مرکز روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی برگزیده شد و به عنوان فرهیخته ای صاحب نظر و مبدع در حوزه فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و گفتمان با رسانه ها شناخته شده است.

در این نشست تعداد 17 نفر از مدیران رسانه های تخصصی و 3 پایگاه خبری اختصاصی صنایع غذایی و کشاورزی حضور داشتند که حداقل تعداد 35 رسانه کشاورزی فعال را نمایندگی می کنند و سابقه فعالیت بسیاری از آنان به بیش از 30 سال می رسد.

منصور انصاری

 

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت