یکشنبه, ۳۰ تیر ۱۳۹۸

خواسته منطقی کلزاکاران و دانه های روغنی برای افزایش قیمت خرید تضمینی

 

 

کلزا

 

 

حال که آمار و ارقام تولید دانه های روغنی به ویژه دانه روغنی کلزا به خوبی آشکار ساخته است که به رشدی فراتر از حد متعارف و بلکه به یک جهش رسیده ایم، به گونه ای که افزایش تولید کلزا نسبت به سال گذشته رقم ۸۶.۵ درصد و میزان بی سابقه و منحصر به فرد 340 هزار تن در سال زراعی گذشته را نشان می دهد و ضریب خوداتکایی به 14 درصد رسیده است، دولت باید این دستاورد قابل اتکا و در حال رشد را بسیار جدی بگیرد و با تصمیمات اقتصادی نادرست به آن ضربه نزند.

اینک موضوع افزایش بهره وری در واحد سطح با تلاش کارشناسان برجسته در تولید محصول کلزا به نقطه تعیین کننده ای رسیده است، دانش استفاده از بذرهای پربازده گسترش یافته و کشاورزان، با آموزش و ترویج باور کرده اند می توانند تولید بیشتری در واحد سطح داشته باشند و کاشت، داشت و برداشت این محصول به یک دانش بومی کاربردی تبدیل شده است؛ لذا دولت نباید غفلت کند و وظیفه دارد در کنار اختصاص ارز ارزان قیمت برای واردات روغن یا هر اقدام و تمهید دیگری برای تامین این کالا، به تولید داخل دانه های روغنی که فرایندی رو به رشد پیدا کرده است توجه جدی تر کند و قیمت آنها را حداقل 30 درصد افزایش دهد.

این پول در داخل کشور تبدیل به تلاش، نوآوری، خلاقیت و نهایتا گسترش سطح زیر کشت می شود؛ موضوعی که به عنوان کشت دوم نیاز مبرم افزایش بهره وری گندم است. حال که تجربه عملی، نوآوری، خلاقیت و نهایتا استقبال کشاورزان برای گسترش سطح زیر کشت دانه های روغنی افزایش یافته، دولت باید برای حفظ استقلال و اقتدار خود که یکی از شاخصه های آن خوداتکایی است این فرایند و دستاورد مثبت را با تقویت قیمت تضمینی تقویت کند. عقلای کشاورزی نیز بر این موضوع تاکید دارند.

 

اخبار سبز ایران: طرح بحث هزینه و فایده و فراتر از آن منافع عمومی و مصالح ملی حکم می کند که سازمان برنامه و بودجه در موضوع افزایش قیمت تضمینی اعلام شده مداقه و تجدید نظر کند. این تجدید نظر باید قبل از سپری شدن فصل کاشت اتخاذ شود. گفتنی است صاحب نظران اقتصادی به خوبی می دانند اینگونه افزایش قیمت ها که در مسیر تولید بیشتر هستند، نه تنها تورم زا نیستند بلکه اثرات ضد تورمی دارند زیرا بر میزان ایجاد اشتغال مولد تاثیر می گذارند.

این سرمایه گذاری پول نقدی نیست که مستقیم وارد بازار شود، این پول به واقع وارد خاک می شود و به صورت محصول بیرون می آید و در این فرایند چند ماهه اثرات ضد تورمی خواهد داشت.

 

 

۹۷.۱۰.۲۰

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت