جمعه, ۲۸ تیر ۱۳۹۸

افزایش 10 درصدی تولید محصولات کشاورزی با 300 هزار شغل

 

در صورت تخصیص اعتبار کافی توسط دولت و اخذ مجوز لازم؛ فاز دوم اجرای طرح بزرگ 550 هزار هکتاری در خوزستان و ایلام آغاز می شود

 

به گزارش خبرنگار اخبار سبز ایران؛ مهندس محمد جواد صالحی نژاد، مدیرعامل موسسه جهاد نصر طی نشست خبری که صبح امروز سی ام دی ماه برگزار شد با ذکر این مطلب یادآور شد: اجرای این طرح که بزرگترین طرح کشاورزی تاریخ ایران است به منظور احیاء دشت های خوزستان و ایلام که پیش از این قابل استفاده برای کشت و کار نبودند؛ با سفر رهبر معظم انقلاب به این مناطق رقم زده شد و با وقفه ای 12 ساله در سال 1387 طی سفر هیات دولت به استان خوزستان ردیف بودجه ای پیدا کرد و اجرای فاز نخست آن در سال 88 آغاز شد.

مدیرعامل جهاد نصر افزود: اجرای فاز اول این طرح عظیم که 1.5 میلیارد دلار بودجه به آن اختصاص داده شد، پس از عملیاتی شدن شبکه های اصلی و فرعی آبیاری و زهکشی آن، از سال 93 از شتاب بسیار خوبی برخوردار شد به گونه ای که سالانه نزدیک به 53 هزار هکتار از این اراضی احیا و زیر کشت رفت.

270 هزار هکتارسطح زیر کشت

وی اضافه کرد: سطح زیر کشت سال گذشته 250 هزار هکتار بود و امسال با 20 هزار هکتار افزایش به  270 هزار هکتار رسیده است.

وی همچنین در خصوص دستاوردها و اهمیت اجرای این طرح تصریح کرد: پس از اجرای فاز یک و کشت محصولات کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که ۲.۸ میلیون تن تولید کل محصولات کشاورزی سال گذشته از فاز یک این پروژه استحصال شده است و در صورتی که­مرحله دو ­­­این پروژه بزرگ تأمین شود ۹.۵ میلیون تن به تولید محصولات کشاورزی کشور افزوده خواهد شد.

کاهش مهاجرت، افزایش امنیت اجتماعی

مهندس صالحی‌نژاد درباره اهمیت اجرای این طرح و دستاورد‌هایی که می‌تواند برای بخش کشاورزی داشته باشد، گفت: اجرای این طرح علاوه بر افزایش حدود ۱۰ درصدی در تولید محصولات کشاورزی، ۳۰۰ هزار شغل ایجاد می‌کند که ۱۵۳ هزار شغل مستقیم و ۱۴۷ هزار شغل غیرمستقیم خواهد بود. همچنین اجرای این طرح باعث کاهش مهاجرت، افزایش امنیت اجتماعی، افزایش توسعه شاخص انسانی و بالا رفتن درآمد به ۱۶ میلیارد تومان می‌شود. ضمن اینکه صرفه‌جویی ۱.۵ میلیارد مترمکعب در سال خواهیم داشت.

تامین اعتبار اجرای فاز دوم، ضرورت عاجل

صالحی نژاد در پاسخ به پرسش خبرنگار اخبار سبز ایران مبنی بر اینکه آیا اعتبار لازم برای اجرای فاز دوم این پروژه در بودجه سال 98 لحاظ شده است؟ گفت: ما تمام تلاشمان این است که در اجرای فاز دوم این طرح خلاء ایجاد نشود و بتوانیم در سال جدید مرحله دوم اجرای طرح را عملیاتی کنیم ولی ردیف بودجه ای که دولت برای اجرای آن پیش بینی کرده است کمتر از میزانی است که برآورد شده است به گونه ای که نمی توان به آن امیدوار بود. گفتنی است برای فاز دوم این طرح 1.7 میلیارد دلار بودجه مورد نیاز است و تفاوتی عمده ای که فاز دوم با بخش اول آن دارد در این است که قبل از اجرای فاز نخست این طرح کانال های بالادستی را آماده کرده بودیم و با اجرای شبکه های فرعی سرمایه گذاری این طرح به ثمر نشست.

وی ادامه داد: اکنون که مرحله دوم اجرای احیای دشت های خوزستان و ایلام در سطح 255 هزار هکتار نیازمند اعتبار کافی است که به نظر می رسد دستور و مساعدت مقام معظم رهبری را می طلبد تا با تخصیص اعتبار از محل صندوق توسعه ملی اجرایی شود.

50هزار حلقه چاه طی مدت 5 سال برق دار می شود

مدیرعامل موسسه جهاد نصر در بخش دیگری از سخنان خود در زمینه اهمیت برق دار کردن چاه ها یادآور شد: اکنون 600 هزار حلقه چاه مجاز و غیرمجاز در کشور وجود دارد که با استفاده از ژنراتورهایی که اتلاف انرژی و آب را به همراه دارند، کار می کنند.
وی ادامه داد: بر اساس تفاهمی با سازمان بهینه سازی مصرف سوخت، برق دار کردن 100 حلقه چاه مجاز کشاورزی به صورت آزمایشی در استان های همدان، ایلام، آذربایجان شرقی، فارس، تهران، کردستان و کرمانشاه از شهریورماه امسال کلید خورد که تاکنون 51 حلقه چاه مجاز برق دار شده است.
وی میزان اعتبار مورد نیاز برای برق دار کردن هر حلقه چاه کشاورزی را به طور میانگین بین 100 تا 200 میلیون تومان عنوان کرد و اظهار داشت: اکنون یارانه ای که دولت برای برق مصرفی چاه های کشاورزی پرداخت می کند، بیش از میزان مصرف سوخت است که می تواند در منافع ملی نیز تاثیرگذار باشد.

سیاست های دولت؛برق دار کردن چاه های کشاورزی
صالحی نژاد تصریح کرد: برق دار شدن چاه های کشاورزی از سیاست های دولت و از برنامه های اقتصاد مقاومتی است که برای کاهش مصرف انرژی و سوخت (برق، نفت و گازوئیل)، منابع آب، کاهش آلودگی های زیست محیطی و کاهش هزینه های تولید بخش کشاورزی هدف گذاری شده است.
وی اضافه کرد: اکنون سه هزار پرونده مربوط به چاه های مجاز بخش کشاورزی به سازمان بهینه سازی مصرف سوخت ارسال شده تا پس از بررسی و تایید در تعامل با وزارتخانه های جهاد کشاورزی، نیرو و نفت اجرایی شود.
وی از فرایند رسیدگی و بررسی صورت وضعیت برق دار شدن چاه های بخش کشاورزی در سازمان بهینه سازی مصرف سوخت انتقاد کرد و گفت: در پنج ماه اخیر در انتظار تاییدیه سازمان بهینه سازی مصرف سوخت برای سه هزار پرونده معرفی شده هستیم که در صورت تایید این سازمان بخشی از مشکلات بخش کشاورزی در خصوص برق دار شدن چاه های مجاز حل و فصل می شود.
مدیرعامل موسسه جهاد نصر افزود: در صورت تامین اعتبار مورد نیاز سالانه 10 هزار حلقه چاه مجاز بخش کشاورزی برق دار می شود که می تواند هدف گذاری 50 هزار حلقه چاه را طی مدت پنج سال محقق کند.
به گفته وی، برای اجرای برق دار شدن چاه های کشاورزی 80 درصد منابع از سوی دولت و 20 درصد از طریق کشاورزان تامین اعتبار می شود.

مقابله با ۷ کانون بحرانی ریزگرد در خوزستان­

وی همچنین درباره دیگر طرح ‌های اجرایی جهاد نصر گفت: طرح مقابله با ریزگرد ‌ها را در منطقه خوزستان از سال ۹۵ آغاز کرده‌ایم. این طرح با همکاری موسسه جهاد نصر و سازمان جنگل‌ها در سطح ۳۵۰ هزار هکتار آغاز شد. ۷ کانون بحرانی شناسایی شد که کانون ۴ آن در جنوب و جنوب شرق این منطقه فوق‌العاده بحرانی شد.

به گفته مدیرعامل موسسه جهاد نصر ۱۱ پیمانکار با اعتبار ۳۲۰ میلیارد تومان برای مقابله با این کانون‌های بحران‌زا در منطقه خوزستان پروژه‌هایی را انجام می‌دهند، اما برای ادامه اجرای این پروژه نیاز به اعتبار بیشتر از ۳۲۰میلیارد تومان است که در اختیار ستاد حفاظت از محیط زیست قرار دارد.

 

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت