جمعه, ۲۸ تیر ۱۳۹۸

اولویت سازمان نظام مهندسی کشاورزی؛

مهارت آموزی و انتقال یافته های نوین به عرصه ها

 

نظام مهندسی

نخستین گردهمایی مشترک روسای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان ها با مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی

محمود حجتی در نخستین گردهمایی مشترک روسای سازمان های نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان ها با مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی،موضوع صدور مجوزها در سازمان نظام مهندسی کشاورزی با نظام مهندسی ساختمان را متفاوت دانست و افزود: در نظام مهندسی ساختمان،موضوعیت آن به کار و مجوز است و پس از ساخت پایان می یابد اما صدور مجوز فعالیت های کشاورزی توسط نظام مهندسی کشاورزی فرع است و پس از آن کار آغاز و تا پایان فعالیت بهره بردار ادامه می یابد.

وی با اشاره به این که در کشورهای پیشرفته،کشاورز مدیریت فعالیت کشاورزی را بر عهده دارد،گفت:در این کشورها،خدمات مختلف توسط شرکت های تخصصی ارائه می شود و کشاورز به صورت «خرید خدمت» از خدمات مورد نیاز بهره مند می شود.

حجتی با تاکید بر لزوم نقش آفرینی سازمان نظام مهندسی در زمینه ایجاد و توسعه شرکت های خدمات دهنده بخش کشاورزی، اظهار داشت:در کشاورزی اقتصادی در همه زیر شاخه های فعالیت های بخش کشاورزی باید تولید و تجارت «قراردادی» باشد زیرا در این صورت میزان و نوع تولید و همچنین فرآیند فروش و بازاررسانی محصولات کشاورزی شفاف می شود.

وی منشاء برخی از مشکلات بخش کشاورزی را به خاطر عدم توسعه کشاورزی قراردادی در کشور عنوان کرد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که در بسیاری از زمینه های توسعه ای فعالیت های کشاورزی نظیر امور شیلاتی،دام و گلخانه ها،محدودیت خاک و آب موضوعیت ندارد،ورود سازمان نظام مهندسی کشاورزی به این حوزه ها را ضروری دانست و افزود: سازمان نظام مهندسی حدود ۲۵۰ هزار نفر عضو دارد و لازم است با توسعه مهارت آموزی و ترویج روابط «استاد-شاگردی» نسبت به بهره برداری از ظرفیت ها و منابع خدادادی و امکانات موجود برای ایجاد ارزش افزوده تولید اهتمام نماید.

حجتی بر ضرورت دانش بنیان کردن بخش کشاورزی تاکید کرد و گفت:دانش و یافته های نوین کشاورزی باید توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی به عرصه ها و بهره برداران منتقل شود.

وی با اشاره به این که صدای کشاورز،پژواک ندارد از سازمان نظام مهندسی کشاورزی خواست تا با ایجاد ساز و کارهای لازم،طنین صدای کشاورز باشد.

شاهرخ رمضان نژاد رئیس سازمان نظام مهندسی نیز در جمع بندی گفت: مهندس عباس کشاورز مختصات کشاورزی کشور و راهکارهای رفع معضلات و چالش‌ها را برای ما ترسیم کرد.

رمضان نژاد گفت: اطلاعات ارائه شده از سوی معاون امور زراعت مانیفستی از بازاریابی و بازرگانی کشاورزی بود که مورد توجه همکاران ما در سراسر کشور قرار خواهد گرفت.

 

رئیس سازمان مرکزی نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی ضمن تقدیر از سخنان وزیر جهاد کشاورزی و معاونین وی که در این نشست صمیمانه به طرح مسائل و چالش‌ها و ارائه راه‌کارها و سخنرانی ارزشمند پرداختند.

 

رئیس سازمان مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور افزود:با همکاری مرکز فن آوری اطلاعات و ارتباطات و در جهت تسهیل فرآیند صدور مجوزها، امکان پرینت و دریافت پروانه های تولیدی و خدماتی از سوی متقاضیان فراهم گردید و از این پس متقاضیان می توانند در محل واحدهای تولیدی پروانه خود را پرینت و برای بهره مندی از مزایای آن به مراجع ذیربط ارائه نمایند.

 

مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت:صنعت دام و طیور به حمدالله ظرفیت های زیادی برای سرمایه‌گذاری و اشتغال دارد و اینک با 1800 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی و تولید بیش از 10 میلیون تن شیر و 2 میلیون و 400 هزار تن گوشت مرغ و نزدیک به یک میلیون تن تخم مرغ که در اثر افزایش بهره وری حاصل شده، علاوه بر اشباع بازار، صادرات نیز داریم. اما با کمک سازمان نظام مهندسی باید همواره بهره وری بالا برود تا ضمن تأمین امنیت غذایی، صرفه اقتصادی نیز داشته باشد.

وی گفت: تعامل وزارتخانه و نظام مهندسی، در یک ارتباط سیستماتیک و برگزاری جلسات تخصصی در کارگروه ها و ارتقاء مهارت آموزشی و تشویق بخش خصوصی بهره گیری از خدمات مهندسی، بهره وری تولید را بالا می برد.

رضایی افزود: چابکی بیشتر سازمان نظام مهندسی نسبت به دولت می تواند ظرفیت های مغفول مانده تولید و سرمایه‌گذاری، در بخش احیاء و فعال کند که از شورای مرکزی و مدیران استانی انتظار می رود چنین کنند.

دکتر رکنی نماینده وزیر جهاد کشاورزی و عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی:ضرورت چابک سازی و اقدام‌ موثر در پنجمین دوره ی سازمان نظام مهندسی حس میشود؛ بخش خصوصی هنگامی از حضور دانش آموختگان عضو سازمان نظام مهندسی در مجموعه ی تولیدی خود استقبال میکند که با اعضاء کاردان،مهارت آموخته و اثرگذار همراه با اعتماد به نفس و قدرت اجرایی روبرو باشد.برای رسیدن به این هدف باید کسب و کار های نوین مورد توجه قرار گیرد.

مهندس نعیمی، خزانه دار سازمان مرکزی نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی:خوشبختانه در پنجمین دوره فعالیت سازمان نظام مهندسی حضور بیش از 20 رئیس سازمان نظام مهندسی در استانها با تجربه یک تا 4 سال مدیریت، نویدبخش بهره گیری از توانمندی های ریاست سازمان مرکزی است که با برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت در حوزه آب، اقلیم و سایر موارد و بهره گیری از توان همه صاحب نظران می تواند تحولات چشمگیری در کشاورزی ایجاد کند.

 

 

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت