یکشنبه, ۳۰ تیر ۱۳۹۸

 کاهش 97 درصدی تلفات ناشی از آنفولانزای مرغی

 

دهه فجر

 

دکتر علیرضا رفیعی پور در نشست خبری به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی طی گزارشی از دستاوردهای حوزه دامپزشکی در چهار دهه اخیر گفت: ارزش تولیدات دام، طیور، آبزیان و زنبور عسل کشور نزدیک به ۱۵ میلیارد دلار است و این می تواند وضعیت مطلوبی برای امنیت غذایی با حمایت ها و موفقیت های سازمان دامپزشکی ایجادکند.

وی با بیان این که ایران جزو ۱۰ کشور تولید کننده تخم مرغ و دارای رتبه نخست تولید ماهی قزل آلا در جهان است، اظهار داشت: ایران در حوزه تولید میگو نیز در جایگاه مناسبی در میان کشورهای منطقه قرار دارد.

رفیعی پور افزود: در حوزه های دام، طیور و آبزیان با تلاش تولید کنندگان و محققان و دست اندرکاران حوزه دامپزشکی و نظارت های بهداشتی، بیش از ۱۰ برابر رشد تولید داشته ایم.

وی تصریح کرد: اکنون در کشور با جمعیت ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار راس گاو، ۶۵ میلیون راس گوسفند و بز، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون قطعه جوجه یکروزه، دو میلیون تن گوشت مرغ،۹۰۰ هزار تن تخم مرغ  و ۹۰۰ هزار تن گوشت قرمز تولید می شود.

رفیعی پور در زمینه کشتار دام نیز اعلام کرد: میزان کشتار دام در سال ۵۷ حدود ۹۸۰ هزار راس بوده و اکنون این عدد به ۱۲ میلیون راس رسیده است.

وی مهار بیماری های نو پدید مانند لمپ اسکین را از موفقیت های حوزه دامپزشکی دانست و اذعان داشت: سازمان دامپزشکی با تشخیص سریع از طریق علم و دانش توانسته است با بیماری های نو پدید مقابله کند.

رییس سازمان دامپزشکی کشور با بیان این که طاعون گاوی با اقدامات این سازمان در کشور ریشه کن شده است، گفت: ما برنامه داریم طاعون نشخوار کنندگان کوچک را تا سال ۲۰۳۰ در کشور ریشه کن کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره تلفات ناشی از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نیز تصریح کرد: امسال با مجموع اقدامات و رصد و پایش توسط حوزه دامپزشکی بیش از ۹۷.۵ درصد کاهش تلفات ناشی از این بیماری داشته ایم.

رفیعی پور خاطر نشان کرد که سال گذشته ۲۵ میلیون قطعه مرغ تخم گذار بر اثر بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از بین رفت و با کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی تولید تخم مرغ حدود ۱۴ هزار تن از این محصول وارد کشور شد.

وی درباره واردات گوشت قرمز و دام زنده اظهار داشت: امسال دو برابر سال گذشته به میزان ۲۴۰ هزار تن گوشت گرم گوسفندی و منجمد گوسفندی و گوساله ثبت سفارش شده و مردم نگرانی در تامین گوشت نداشته باشند.

رییس سازمان دامپزشکی کشور از امضای توافقنامه با برزیل و ترکیه برای ایجاد تسهیلات در زمینه واردات دام زنده خبر داد و گفت: امضای این موفقتنامه ها تاثیر خود را در بازار خواهد گذاشت و واردات دام زنده از برزیل و اتحادیه اروپا برای کشتار انجام می شود.

وی افزود: تحریم ها تاثیر خود را در مسیرهای واردات گذاشته به طوری که در گذشته مسیر واردات گوشت قرمز از برزیل بود اما اکنون از اتحادیه اروپا، آفریقا و سایر کشورها، تامین گوشت مورد نیاز صورت خواهد گرفت.

رفیعی پور در پاسخ به پرسش خبرنگار ما درباره طرح های دهه فجر امسال گفت: امسال ۲۹ طرح در حوزه های دامپزشکی به ارزش ۹۲۲ میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.

وی اذعان داشت: این طرح ها در هفت استان کشور و در حوزه های مختلف همچون تولید، عرضه، بسته بندی، کشتارگاه دام، داروخانه های دامپزشکی و کارخانه های خوراک دام افتتاح خواهند شد.

 

 

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت