یکشنبه, ۳۰ تیر ۱۳۹۸

تامین بیش از ۹۰ درصد مصرف محصولات کشاورزی از تولیدات داخلی

 

 

دهه فجر کشاورزی

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران در نشست خبری به مناسبت گرامیداشت چهل سالگی انقلاب اسلامی با اعلام اینکه ۱۰۸ پروژه کشاورزی به ارزش بیش از ۲۱۳ میلیارد تومان سرمایه گذاری در ۱۶ شهرستان استان تهران به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی به بهره برداری می رسد، افزود: ۵۲ پروژه در حوزه آب و خاک، ۲۲ پروژه تولیدات گیاهی، ۷ پروژه منابع طبیعی و آبخیزداری، ۱۱ پروژه امور عشایر، ۶ پروژه صنایع کشاورزی و ۶ پروزه در حوزه شیلات و آبزیان اجرا می شود.

دکتر کریم ذوالفقاری با اشاره به اشتغالزایی اجرای این پروژه ها، اظهار داشت:با بهره برداری از پروژه های دهه فجر ۲۹۸۷ اشتغال مستقیم و ۵۸۵۵ اشتغال غیر مستقیم ایجاد می شود.

وی فعالیت ها و تولیدات کشاورزی را طی ۴۰ سال انقلاب در کشور درخشنده توصیف کرد و گفت: بیش از ۹۰ درصد مصرف محصولات کشاورزی از محل تولیدات داخلی تامین می شود.

ذوالفقاری ادامه داد: در استان تهران میزان تولیدات کشاورزی در بدو انقلاب ۱.۴ میلیون تن بوده که با ۴۰۰ درصد رشد اکنون به ۵.۷ میلیون تن رسیده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران در پاسخ به پرسش خبرنگار ما درباره میزان ذخیره سازی میوه شب عید در این استان اظهار داشت: حداقل ۳ برابر سال های قبل سیب ذخیره سازی کرده ایم و در مورد پرتقال هم ذخیره سازی خوبی انجام شده است.

وی افزود: مطابق هر سال ، از ۲۵ اسفند ماه، توزیع میوه تنظیم بازار شب عید توزیع خواهد شد.

ذوالفقاری تصریح کرد: قیمت سیب و پرتقال از طریق ستاد تنظیم بازار تعیین و ما آن را به غرفه ها اعلام می کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره اجرای کشاورزی حفاظتی در اراضی کشاورزی استان تهران گفت: در حال حاضر ۶۰ هزار هکتار از اراضی این استان زیر پوشش کشاورزی حفاظتی قرار دارد و تلاش می کنیم در این ۶۰ هزار هکتار بی خاک ورزی و در ۱۲۷ هزار هکتار باقیمانده اراضی کشاورزی کم خاک ورزی انجام شود.

وی در این نشست به توسعه گلخانه ها اشاره کرد و اذعان داشت: استان تهران رکورددار احداث گلخانه در کشور است به طوری که حدود ۳۵۰۰ هکتار گلخانه در استان تهران ایجاد شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران سطح احداث گلخانه ها در ده ماهه امسال را ۲۶۱ هکتار عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ۶۰۰ هزار تن محصولات گلخانه ای در استان تهران تولید می شود.

ذوالفقاری ادامه داد: در کشور ۳۵۰۰ هکتار گلخانه تولید گل شاخه بریده داریم که ۱۱۰۰ هکتار آن در استان تهران است و بیش از یک میلیارد شاخه گل در آن تولید می شود.

وی افزایش بهره وری در بخش کشاورزی را از برنامه های این استان دانست و در این راستا اظهار داشت: میانگین عملکرد در هکتار در کل کشور ۷.۴ تن در حوزه زراعت است اما در استان تهران این عدد ۲۱ تن در هکتار است که افزایش سه برابری نسبت به کل کشور را نشان می دهد.

ذوالفقاری میانگین عملکرد باغات استان تهران را ۲۸ تن و در کل کشور ۱۰ تن در هکتار عنوان کرد.

وی با بیان این که در استان تهران ۱۵ هزار واحد تولیدی و خدماتی دارای سقف مانند دامداری، مرغداری و گاوداری وجود دارد، تصریح کرد: ۸ درصد این واحد ها غیر فعالند و یکی از پروژه های اقتصاد مقاومتی ما در تهران، فعال کردن این ۸ درصد واحد غیر فعال است.

ذوالفقاری افزود: تلاش می کنیم این مشکل را با تامین نقدینگی و رفع مشل صدور مجوز حل کنیم.

وی مکانیزه کردن آبیاری را از اهداف این سازمان عنوان کرد و گفت: از ۱۸۷ هزار هکتار اراضی استان تهران بیش از ۶۰ هزار هکتار به سیستم آبیاری نوین و عمدتا آبیاری قطره ای و تیپ مجهز شده اند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران افزود: به ازای هر هکتار اجرای سیستم آبیاری نوین ۱۰ تا ۱۳ میلیون تومان کمک بلاعوض به کشاورزان پرداخت می شود.

ذوالفقاری راندمان آبیاری در سیستم قطره ای یا تیپ را بالای ۹۰ درصد در این استان اعلام کرد.

وی درباره موضوع مصرف آب های غیرمتعارف در مزارع جنوب تهران نیز اذعان داشت: در این مناطق حتی یک هکتار برنج کشت نمی شود و در هر مزرعه ای که کشت سبزی و صیفی با آب نا متعارف را دیده شده به رییس بهداشت منطقه اعلام کرده ایم تا معدوم شود.

ذوالفقاری با بیان این که در حال حاضر ۳۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی جنوب تهران با آب های نا متعارف آبیاری می شود، گفت: ما به لحاظ قانونی اجازه نداریم جلوی کشت در این مناطق را بگیریم، اما جایگزین هایی مانند زراعت چوب برای تغییر الگوی کشت ارایه داده ایم و ساماندهی آب های فاضلاب با وزرات نیرو است.

ذوالفقاری تصریح کرد: هم اکنون حدود ۴۰ هکتار از اراضی جنوب تهران به زراعت چوب اختصاص یافته است.

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت