یکشنبه, ۳۰ تیر ۱۳۹۸

40 سال گسترش تحولات کمی و کیفی بانک کشاورزی

 

چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بهانه ای شد که دکتر خدارحمی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک کشاورزی خلاصه ای از عملکرد یک ساله و پیشرفت های این بانک در جذب منابع، حمایت از کشاورزی کشور، همچنین سیاست های جدید آن را با خبرنگاران در میان بگذارد.

شرح وظایف حمایتی و حمایت های ویژه بانک

مدیر عامل بانک کشاورزی گفت: گرچه بانک کشاورزی همچون سایر بانک ها در چارچوب سیاست های بانکداری بانک مرکزی فعالیت می کند، اما به عنوان یک بانک تخصصی، همراه تامین و تجهیز منابع و نقدینگی، در چارچوب وظایف خود از بخش کشاورزی برای تولید بهینه و کیفی و ایجاد اشتغال حمایت می کند و نگاهی ویژه به بعضی از ظرفیت های کشاورزی دارد؛ از جمله پرورش میگو و ماهیان خاویاری در آب های داخلی، تجهیز گلخانه ها برای تولید سبزی و صیفی، حمایت از توسعه مکانیزاسیون برای پایداری و بهره وری بیشتر تولیدات کشاورزی.

افزایش چشمگیر منابع و کاهش هزینه سپرده های گران قیمت

دکتر خدارحمی مدیر عامل بانک کشاورزی همچنین با ارائه گزارشی به صورت پاورپوینت از رشد قابل توجه سپرده ها طی سال جاری تا 30/10/1397 نسبت به سال گذشته از رقم 669 هزار و 542 میلیارد ریال به 858 هزار و 629 میلیارد ریال به عنوان یک موفقیت یاد کرد و بر این نکته تاکید داشت که رشد منابع نقدینگی، توام با کاهش هزینه های جذب منابع بوده است و این مهم با مدیریت خوب شعب و همکاران بانکی صورت گرفته است.

ایشان یادآور شد: در چارچوب سیاست های مدیریتی، کاهش هزینه سپرده های گران قیمت را اجرایی کرده ایم که خود تاثیر خوبی در میزان نقدینگی بانک داشته است.

بالغ بر 26 هزار طرح اشتغال زا در روستاها

دکتر خدارحمی در حوزه سیاست های جدید بانک کشاورزی به موضوع محرومیت و اختصاص مبلغ 5/1 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی و ایجاد اشتغال اشاره کرد و گفت: با اینکه قرار بود این تسهیلات برای طرح های اشتغال زا در روستا 9 درصد بهره داشته باشد، اما بانک، با 3 درصد تخفیف، تسهیلات 6 درصدی اعطا کرد که این تسهیلات در قالب26 هزار و 755 طرح تاکنون تحقق یافته که 68 هزار و 208 شغل جدید در روستاها ایجاد کرده است.

خدارحمی گفت: پرداخت این تسهیلات با استقبال روستاییان مواجه شده است.

530 هزار فقره امهال بدهی کشاورزان خسارت دیده

دکتر خدارحمی مدیر عامل بانک کشاورزی به بند خ، تبصره 3 برنامه و بودجه و ابلاغ آن به بانک کشاورزی در مورد امهال وام کشاورزان خسارت دیده اشاره کرد و گفت: با این مصوبه بالغ بر 530 هزار فقره خسارت در ابعاد کوچک پوشش داده شده است.

سیاست فروش املاک تملیکی

مدیرعامل بانک کشاورزی با توضیح چگونگی مالکیت بانک کشاورزی بر املاک و مستغلات که به جای بدهی به بانک به صورت دارایی های تملیکی در اختیار بانک قرار گرفته اند اشاره کرد و گفت: حسب سیاست های دولت تلاش کرده ایم این دارایی ها را از حالت منجمد و ناکارآمد در حوزه فعالیت های بانکی به فروش برسانیم تا میزان نقدینگی بانک را افزایش دهیم و در سال 1397 نیز بخشی از آنها را به فروش رسانده ایم.

ایشان با ذکر اسامی تمامی شرکت هایی که جزء دارایی های بانک کشاورزی به شمار می روند گفت: امسال موفق به فروش و واگذاری بسیاری از این شرکت ها شده ایم و همچنین در صدد هستیم تعدادی دیگر از جمله کشت و صنعت کارون و سیمرغ که وضعیت خوبی دارند را نیز به مزایده بگذاریم. وی خاطرنشان ساخت: بانک کشاورزی در تلاش است از بنگاه داری که مورد انتقاد ریاست جمهوری نیز هست فاصله بگیرد و خود را از این وضعیت بیرون بیاورد.

کاهش تعداد شعب، سیاست جدید بانک کشاورزی

دکتر خدارحمی گفت: طی سال 97، تعداد 70 شعبه کم بازده را تعطیل یا در شعب دیگر ادغام کرده ایم و با توجه به گسترش فعالیت های بانکداری الکترونیکی و فعالیت های مجازی مشتریان، این روند در سال 1398 همچنان ادامه خواهد داشت. دکتر خدارحمی گفت: این یک فرایند جهانی است که بانک کشاورزی نیز برای کاهش هزینه های خود از آن استفاده می کند.

ارتقا رتبه بندی بانک در میان 500 شرکت

نکته دیگری که مورد اشاره مدیرعامل بانک قرار گرفت؛ ارتقا رتبه بانک کشاورزی از 22 در سال 94، به عدد 16 در سال جاری است که خود به عنوان یک دستاورد بهبود کیفی قابل طرح است.

ویژه نامه روابط عمومی و تشکر مقامات از بانک کشاورزی

دکتر خدارحمی به تلاش های مثبت روابط عمومی و ویژه نامه ای که توسط مهندس کاظمی تهیه شده است اشاره کرد و گفت: طی یک بررسی مطالعاتی مندرج در این ویژه نامه، تعداد 3 وزیر، 23 استاندار و تعداد زیادی از نمایندگان مجلس با ارسال نامه کتبی از تلاش های تاثیرگذار بانک کشاورزی در عرصه های مختلف اقتصادی به ویژه تولیدات کشاورزی و صنایع تبدیلی و اشتغال در روستاها تشکر و قدردانی کرده اند.

توسعه کمی و کیفی بانک کشاورزی طی 40 سال گذشته

دکتر خدارحمی به مقایسه کمی و کیفی بانک کشاورزی از 40 سال گذشته تاکنون اشاره کرد و گفت: بانک کشاورزی به نحو چشمگیری توسعه یافته و این توسعه هم در عمق بوده است هم در سطح. نقشی که بانک کشاورزی هم اکنون در عرصه کشاورزی دارد قابل مقایسه با 40 سال پیش نیست.

وی همچنین به ایجاد بخش ارزی بانک کشاورزی اشاره کرد که هم اکنون از یک موقعیت ممتاز در میان بانک های معتبر جهان برخوردار است. این فعالیت بانک از سال 1375 آغاز شده است.

بانک کشاورزی و مصوبه اخیر اروپا (instex)

دکتر خدارحمی در پاسخ سوال خبرنگار کشاورزی آینده جهان (اخبار سبز ایران) در مورد جایگاه و نقش بانک کشاورزی در سازوکار مالی اروپا موسوم به اینستکس، که اخیرا مورد تصویب جامعه کشورهای اروپایی قرار گرفت گفت: با اتکا به تجاربی که دارم این اتفاق را در مجموعه سیاست های موجود و فشارهای آمریکا به عنوان گام نخست، مثبت ارزیابی می کنم و بانک کشاورزی نیز با توجه به سوابقی که در عرصه فعالیت های ارزی دارد و در چارچوب سیاست های دولت از این دریچه به وجود آمده برای پیشبرد منافع ملی به صورت تخصصی استفاده خواهد کرد.

بدهی 14 هزار میلیاردی دولت به بانک کشاورزی

دکتر خدارحمی در پاسخ سوال یکی از خبرنگاران گفت: با حسابرسی سال 1396 بانک کشاورزی هنوز حدود 14 هزار میلیارد از دولت طلب دارد که این رقم تا پایان امسال افزایش نیز خواهد یافت. به عبارتی دولت به بانک کشاورزی بدهکار است.

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت