جمعه, ۲۸ تیر ۱۳۹۸

مصرف سموم کشاورزی در ایران نصف متوسط دنیاست

کودسم

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان این که متوسط مصرف­سموم کشاورزی در دنیا ۱.۲­کیلوگرم در هکتار و در ایران ۶۷۰ گرم در هکتار است گفت: در مقایسه با سایر کشورها­و حتی کشور‌های اروپایی، مصرف سموم کشاورزی در ایران بسیار کمتر است.

محمدرضا درگاهی با بیان اینکه بخش سموم دفع آفات نیز متاثر از تحریم‌های ظالمانه و یک طرفه آمریکاست افزود: با وجود همه این فشارها، ​­ دو انجمن تولید کنندگان و وارد کنندگان سموم کشور از خردادماه جاری در خصوص تامین سموم اقدام کردند و اکنون هیچ گونه مشکلی ­­در ­تامین سموم آفت کش‌های کشاورزی برای سال زراعی پیش رو نداریم.

وی با تاکید بر اینکه در این خصوص تدارک لازم صورت گرفته گفت:­ علاوه بر ­­ سموم خاش کش‌ها و­علف کش ها، سایر آفت کش‌های مورد نیاز بخش زراعی، مرتعی، باغی و منابع ­طبیعی ­در کشور وجود دارد.

درگاهی افزود: سالانه بین 25 تا 30 هزار تن سم در بخش کشاورزی برای جلوگیری از خسارت آفات، ­بیماری‌ها و حفظ محصولات تولید شده استفاده می‌شود که این مقدار در کشور تامین شده­و­هیچ گونه دغدغه‌ای در این زمینه نداریم.

مصرف ­ 20درصدی به صورت آماده­

وی گفت: ­80درصد این میزان­توسط 50 تا 60 کارخانه داخلی تهیه ­اما­مواد­­اولیه آن از ­چین، هند و برخی کشور‌های اروپایی وارد می‌شود و­فقط ­ 20درصد به صورت آماده­مصرف، ​ ­از همین کشور‌ها تامین می‌شود.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به سوء استفاده احتمالی دلالان در خصوص کمبود سموم کشاورزی افزود: در این خصوص تدارک لازم صورت گرفته و با هماهنگی تعزیرات حکومتی با افرادی که با قیمت‌های نامتعارف، ­ سموم را در اختیار کشاورزان قرار ­­دهند و موجب اخلال در بازار شوند­­برخورد قانونی خواهد شد.

درگاهی گفت: سازمان حفظ نباتات دستور العمل اجرایی را برای استان‌ها و سازمان‌های جهاد کشاورزی ارسال کرده که در آن تیم‌های مختلف متشکل از سازمان نظام مهندسی، تعزیرات حکومتی، وزارت صمت و سازمان حفظ نباتات در استان‌ها به صورت مستمر و روزانه از فروشگاه‌های سم بازرسی می‌کنند و در صورتی که قیمت‌ها نامتعارف بوده و مورد تایید سازمان حمایت نباشد با خاطی برخورد شده­و در صورت تکرار، فروشگاه پلمپ خواهد شد.

از قاچاق سموم جلوگیری می شود

وی در خصوص قاچاق سم نیز گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر سموم مزیت صادراتی پیدا کرده، ​ مکاتبه‌ای با استانداران مرزی صورت گرفته تا از قاچاق این سموم جلوگیری شود.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور این موضوع را که در محصولات کشاورزی برای دفع آفات از سموم زیادی استفاده می‌شود رد کرد و افزود: این موضوع چند سالی است که در کشور مطرح است، اما هیچ مرجعی تا کنون برای این ادعا، ​ مستنداتی ارائه نداده است.

درگاهی با بیان اینکه مستندات و آمار فائو مورد تایید است گفت: ایران از متوسط مصرف سموم در دنیا، کمتر مصرف می‌کند.

متوسط مصرف­سموم کشاورزی

وی افزود: متوسط مصرف­سموم کشاورزی در دنیا 1.2­کیلوگرم در هکتار است در حالی که در کشور ما 670 گرم در هکتار استفاده می‌شود.

درگاهی گفت: همین مقایسه و توجه به آماری که در سایت فائو درج شده است نشان می‌دهد که کشور ما از سموم کمتری در محصولات کشاورزی­استفاده می‌کند.

وی با اشاره به استفاده از سموم کشاورزی در برخی کشور‌ها افزود: کشوری مثل شیلی و بعضی کشور‌های ­­قاره آمریکا، ­ 18کیلوگرم در هکتار از سموم کشاورزی استفاده می‌کنند.

درگاهی گفت: ما کشوری هستیم که هم اکنون در بحث استاندارد‌های صادراتی موارد لازم را رعایت می‌کنیم و حتی­محصولات ما به روسیه نیز صادر می‌شود که استاندارد‌های بسیار سخت گیرانه تری نسبت به اروپا دارد.

وی تاکید کرد: این اطمینان خاطر را به مردم می‌دهیم که­در مقایسه با سایر کشورها­و حتی کشور‌های اروپایی، ​ مصرف سموم کشاورزی در ایران بسیار کمتر است.

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت