دوشنبه, ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

واردات تخم چشم زده قزل آلا با ارز دولتی و ورشکستگی تولیدکنندگان داخل

 

تخم چشم زده

اعتراض تکثیرکنندگان داخلی تخم چشم زده قزل آلا به واردات گسترده با ارز 4200 تومانی

این محصول آبزی و ورشکستگی آنان

گفته می شود با تلاش متخصصان داخلی در عرصه آبزی پروری طی سالهای گذشته تکثیرکنندگان ماهیان سرد آبی همچون قزل آلا موفق به تولید و تکثیر انبوه تخم چشم زده قزل آلا شدند و با بهره گیری از دانش روز تعدادی از تولید کنندگان عزم خود را برای خوداتکایی در این زمینه جزم کردند که کلیه نیاز واحدهای پرورشی را در داخل تامین کنند .

موازی با این حرکت در سایه سیاست های نه چندان جانب دارانه از تولید داخل ، شیلات با تخصیص ارز ارزان قیمت دولتی ، مشوقی برای واردات این فرآورده آبزی شد و تحت این حمایت واردکنندگان توانستند بازار داخلی را تسخیر کرده و تکثیرکنندگان داخلی را ورشکست و از میدان بدر کنند.

این سیاست ضد تولید داخل شیلات با اعتراض تولیدکنندگان عمده داخلی مواجه شد و گفته می شود نامه ای هم برای وزیر جهادکشاورزی جهت جلوگیری از این کار توسط شیلات، نوشته اند . عوارض این واردات که گفته می شود امسال بالغ بر 400 میلیون قطعه بوده است ، انتقال یکی دو بیماری اپیدمیک به داخل مزارع بوده است که برای تایید صحت و سقم آن یک نهاد خارج از شیلات باید بررسی و تحقیق جامعی انجام دهد. به نظر می رسد گفتگو با تولید کنندگان داخلی و پرورش دهندگان قزل آلا می تواند راهگشا باشد و  وزارت جهادکشاورزی را برای اتخاذ سیاستی دقیق و در جهت منافع ملی کمک کند.

یک منبع موثق در مورد مقدار و قیمت واردات گفت: حدود 400 میلیون تخم چشم زده ماهی قزل آلا از کشورهای فرانسه ، هلند، ایتالیا و انگلستان با نرخ ارز دولتی وارد شده است و این موضوع همانطوریکه رئیس جمهور نیز در یکی از سخنرانی های خود در مورد کالاهای دیگر اشاره کرده است باید از نظر واقعی بودن پروفرمای واردات نیز مورد بررسی و نظارت قرارگیردزیرا این امکان وجود دارد که پروفرمای واردات این محصول آبزی جهت دریافت ارز ارزان بیشتر و واردات کمتر محصول ، واقعی نباشند.

این منبع گفت : به رغم برخورداری تخم چشم زده وارداتی از ارز ارزان، قیمت آن 200 تومان است در حالیکه تولیدکنندگان داخلی هر قطعه این فرآورده آبزی را 110 تا 130 تومان به فروش می رسانند. این کارشناس در پاسخ به سوال خبرنگار کشاورزی آینده جهان (اخبار سبز ایران) که آیا تفاوت کیفی میان نوع وارداتی با تولید داخل وجود دارد گفت: بدون شک اگر فرصت مساوی از نظر حمایت برای تولید داخل فراهم شود در کمتر از 2 سال با اتکا به دانش موجود در کشور، تکثیر کنندگان داخل ، هم از نظر کیفیت و هم خوداتکایی نسبی قادر خواهند بود که واردات را به حداقل ممکن برسانند اما متاسفانه چنین نیست!

کشاورزی آینده جهان (اخبار سبز ایران) این موضوع را در آینده نزدیک و در گفتگو با کارشناسان سازمان شیلات (اگر مایل به گفتگو باشند) و بخش خصوصی جهت تدقیق این بحث مهم بررسی و اطلاع رسانی خواهد کرد.

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت