یکشنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۸

کشت خارشتر در بیابانهای کشور

  

camell

 

کاظم خاوازی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به ارزش غذایی خارشتر اظهار داشت: کشت خارشتر به صورت پایلوت در برخی روستاها در دستور کار است و قرار است تا از این گیاه به عنوان علوفه برای دام سبک استفاده شود.

وی با اشاره به دیگر برنامه‌های وزات جهاد کشاورزی افزود: توسعه کشت گیاهان دارویی از دیگر برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی در استان‌ها است.معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ضرورت توانمندسازی زنان روستایی گفت: آموزش کشت این گیاهان به زنان روستایی می‌تواند به توانمندسازی آنان کمک کند.

 خاوازی گفت: با توانمند سازی زنان روستایی علاوه بر کمک به اقتصاد روستا زمینه عدم مهاجرت روستاییان به شهرها نیز فراهم می‌شود.معاون وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت تولید تولید بذر گیاهان دارویی تأکید کرد و گفت: تولید بذر گیاهان دارویی با کمک کارشناسان مرکز ترویج تحقیقات و آموزش کشاورزی به اقتصاد کشاورزی استان سمنان کمک می‌کند.

خاوازی با بیان اینکه برگزاری کلاس‌های آموزشی برای بهره‌برداران در افزایش کیفیت تولید محصولات اثرگذار است افزود: برگزاری کلاسهای مجازی در راستای انتقال تکنیک های کشاورزی به کشاورزان و بهره برداران در دستور کار قرار دارد و تلاش می‌کنیم از طریق صدا و سیما نیز کرسی هم اندیشی را برای پاسخگویی به سؤالات کشاورزان و بهره‌برداران برگزار کنیم.

کشاورزی آینده جهان (اخبار سبز ایران):

امید داریم که این طرحها از جمله گسترش کشت خارشتر می تواند به میزان تولید پروتئین ، شیر و گوشت کشور اضافه کند در چنبره های ناامیدکننده اداری رها و بلاتکلیف نشود و در چاله مصیبت بار قوانین و مقررات دسته و پاگیر اسیر و زندانی نشود.

گفتنی است مجله پیش به سوی کشاورزی اقتصادی در شماره مردادماه 1397 خود در گزارشی با عنوان «خون دل باید خورد تا که ایران گوهری تابان شود» متن کامل گفتگوی محرمانه و صریح مهندس حجتی وزیر جهادکشاورزی با مدیران استانی منابع طبیعی و آبخیزداری را براساس سندی که به دفتر تحریریه رسیده بود، بدون ملاحظه چاپ کرد ؛ توجه شما را به بخش کوچکی از آن جلب می کنیم که حائز نکات مهمی است:

حکایت پرورش دهنده شتر در بیابان

وزیر در بخشی از این گفتگوی محرمانه می گوید: رفتیم اردستان اصفهان ، به دوستان گفتم چرا روی شتر کار نمی کنید؟ به مردم هم همین را گفتم ، در ارتباط با زراعت خارشتر و بذر نهادن در دل خاک و پایداری که ایجاد می کند،خارشتر،هم به لحاظ خواص درمانی و هم منبع تغذیه ای مطرح است، پروتئین آن هم به اندازه یونجه است.

یک آقایی آمد گفت: من 500تا شتر دارم ، تقاضا کرده ام برای مرتع اما به من نمی دهند، گفتم چرا به او مرتع نمی دهید؟ گفتند : این مرتع ممیزی است، گفتم: همه مراتع شهرستان ممیزی است؟ حالا اردستان از هلند بزرگتر است! دوسه تا سوال کردم چیزی نفهمیدم ، دوسه جواب مزخرف بی ربط دادند؛ ناراحت شدم و گفتم: به من که اینجوری جواب می دهید به ارباب رجوع چطوری جواب می دهید؟ ما چند میلیون هکتار در اردستان عرصه داریم ، این چند میلیون هکتار ، هر 5 هکتار 10 هکتارش را به یک کسی بدهید و او هم 500تا شتر 1000 تا شتر داشته باشد؛ چه اشکالی دارد؟ از چه کسی چیزی کم می شود و به چه کسی چیزی اضافه می شود؟

به مملکت حیلی اضافه می شود و از هیچکس هم چیزی کم نمی شود، نه از عرصه ها ، نه از اختیارات ، نه از بیت المال!

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت