یکشنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۸

باغداران فقط از مراکز معتبر مجوز دار نهال تهیه کنند

 

almohamad

وزارت جهاد کشاورزی از باغداران کشور خواست نهال ها و اندام های تکثیری مورد نیاز خود را از مرکز معتبر مجوز دار تحت نظارت کمیته فنی نهال استان تهیه کنند.

رییس گروه نهال و ارقام معاونت امور باغبانی با بیان این که در حال حاضر 398 نهالستان دارای مجوز و 20واحد کشت بافت در کشور فعالیت می کنند، اظهار داشت: با توجه به فصل جابجایی نهال، توصیه و برنامه ما این است که باغداران برای دستیابی به نهال های سالم، اصیل و استاندارد، خرید خود را از نهالستان های مجوز دار انجام دهند.

مهندس علی امیر آل محمد تصریح کرد: خرید نهال های با مبدا نامشخص، غیر تایید شده و فاقد شناسه موجب مشکلاتی در حوزه تولید می شود و بر روی بهره وری و عملکرد باغ ها تاثیر منفی می گذارد، زیرا ورود نهال آلوده به آفت یا بیماری به یک باغ، سایر باغ های مجاور را نیز آلوده می کند.

وی افزود: فهرست مراکز معتبر مجوز دار تحت نظارت کمیته فنی نهال استان در سایت معاونت امور باغبانی قابل دسترسی است، ضمن آن که ما به تمام استان ها اعلام کرده ایم که سردر میادین ورودی و خروجی شهرستان ها، مراکز خدمات کشاورزی و اماکن پر تردد نسبت به نصب بنر و اطلاع رسانی در مورد نهالستان های مجوز دار اقدام کنند.

آل محمد در عین حال گفت: هر گونه حمایت مادی و معنوی وزارت جهاد کشاورزی فقط از باغدارانی صورت می گیرد که از نهالستان های دارای مجوز و معتبر نهال خرید کرده باشند.

وی اذعان داشت: کمیته های فنی استان نیز باید با دستگاه هایی مانند سازمان حفظ نباتات و موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال برای گواهی های بهداشتی، مسایل قرنطینه ای و اخذ گواهی های مبدا و مقصد به منظور جلوگیری از هر گونه شیوع آفت و بیماری هماهنگ شوند.

رییس گروه نهال و ارقام معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد که طی ابلاغیه ای از سوی معاون امور باغبانی به روسای سازمان جهاد کشاورزی استان ها، انتظار داریم حساسیت ها و دقت لازم در فصل جابجایی نهال صورت گیرد.

وی ادامه داد: در زمینه جابجایی نهال همچنین با سازمان های برون سازمانی مانند تعزیرات حکومتی، شورای تامین امنیت استان، فرمانداری ها، نیروی انتظامی و پایانه های حمل و نقل هماهنگی های لازم انجام شده است.

آل محمد گفت: فصل جابجایی نهال با توجه به شرایط اقلیمی استان ها متفاوت است و در محدوده زمانی سه تا چهار ماهه قرار دارد.

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت