یکشنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۸

 برآیندی از طرحهای عمرانی و تولیدی بخش کشاورزی

در سفر دولتی ها به گیلان

 

gilan

در سفر رئیس جمهور و هیئت همراه به استان گیلان ، طرحهای عمرانی و تولیدی بخش کشاورزی با فرمان رئیس جمهوری و توسط وزیر جهاد کشاورزی به طور همزمان بهره برداری و یا عملیات اجرایی آن آغاز شد.

 

در این سفر، تعداد ۱۷طرح در قالب ۸۴۰پروژه عمرانی و تولیدی در زیر بخش های آب و خاک، صنایع تبدیلی و تکمیلی، باغبانی، دام و طیور، شیلات، منابع طبیعی و آبخیزداری با اعتباری بالغ بر ۹۱۲میلیارد تومان از محل منابع عمومی، تسهیلات بانکی و سرمایه گذاری بخش خصوصی با اشتغالزایی تعداد ۳۱۶۳نفر در استان، افتتاح و یا عملیات اجرایی آن آغاز می شود.

با حضور وزیر جهاد کشاورزی و هیئت همراه، مزرعه ۲۴۲هکتاری تولید چوب و نهال در بخش مرکزی شهرستان تالش استان گیلان به بهره برداری رسید.

مهندس حجتی در آئین افتتاح این مزرعه، مشکلات مجریان طرح های زراعت چوب این شهرستان را بررسی و دستورات لازم را صادر کرد.وی همچنین، مناسبت هفته منابع طبیعی، چند اصله نهال میوه غرس کرد.

اجرای این طرح از سال ۶۹در سطح ۲۴۲هکتار با کاشت درختان توسکا و صنوبر آغاز و محوطه طرح حصارکشی شده است.

همچنین در سطح ۱۳۳هکتار از این طرح جنگلکاری شده است و دوره بهره وری و برداشت محصول از مزرعه، ۱۰سال طول خواهد کشید.

در این طرح، ۵۴هزار نهال غرس شده و تاکنون برای اجرای آن، ۲۰میلیارد ریال سرمایه گذاری و برای ۳۰نفر به طور مستقیم شغل ایجاد شده است.

وزیر جهاد کشاورزی و هیئت همراه، در ادامه سفر به استان گیلان، از مجتمع پرورش و تکثیر ماهیان خاویاری شهدای خیبر آبکنار در شهرستان انزلی بازدید کردند.این مجتمع آبزی پروری با هدف تولید، تکثیر و پرورش گونه های تاس ماهیان و همچنین حفظ ذخایر ماهیان خاویاری و دیگر گونه های تاس ماهیان دریای خزر راه اندازی و سال ‌۹۵به بهره برداری رسیده است.

سایت خاویاری این مرکز، ظرفیت تولید سالانه ۴۰تن گوشت، یک تن خاویار و یکصد هزار قطعه بچه ماهی را داراست.

وزیر جهاد کشاورزی و هیئت همراه، در ادامه سفر به استان گیلان، از طرح پرواربندی گوساله ۲هزار راسی صنایع شیر ایران (پگاه) در شهرستان رشت بازدید کردند.این پروژه، با ظرفیت ۲۰۰۰راس در زمینی به مساحت ۵۰هکتار با حدود ۲۳هکتار تاسیسات توسط بخش خصوصی در بخش مرکزی روستای خنفچه، روستای سیاه اسطلخ از توابع شهرستان رشت ایجاد شده است.این واحد، در بهمن ماه سال ۹۶به بهره‌ برداری رسیده و برای ۱۶نفر به طور مستقیم اشتغالزایی ایجاد کرده است.

میزان سرمایه گذاری ثابت پروژه ۱۶۰هزار میلیون ریال است که تماما توسط بخش خصوصی انجام شده و سرمایه‌گذاری جاری طرح نیز ۴۰هزار میلیون ریال می‌باشد.

همزمان با سفر رئیس جمهور به استان گیلان، وزیر جهاد کشاورزی و هیئت همراه، از شرکت تعاونی تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری مروارید قروق در شهرستان تالش بازدید کردند.ظرفیت اسمی تولید این شرکت ۵۰تن گوشت و ۳تن خاویار در سال بوده و با سرمایه گذاری ۴۵۰۰میلیارد تومان احداث شده است.میزان تولید گوشت این شرکت در سال جاری، ۴۱تن و میزان تولید خاویار آن ۶۰۰کیلوگرم بوده و صادرات این محصولات ۲۰۰هزار دلار ارزآوری داشته است.

همزمان با سفر رئیس جمهوری به استان گیلان، وزیر جهاد کشاورزی و هیات همراه از مزرعه تولید نهال توت سالم و استاندارد در شهرستان فومن بازدید کردند.در راستای سیاست احیا و توسعه نوغانداری در استان گیلان و تامین نهال های مناسب رقم سازگار در مناطق مختلف کشور (کن موجی)، سالانه نهال سالم و استاندارد تولید و برای توسعه و احیا باغات موجود به استان های مختلف ارسال می شود.

امسال، نزدیک به ۲۵۰هزار اصله نهال سالم و استاندارد تولید و به زودی برای انتقال آن به استان های مختلف کشور اقدام خواهد شد.

این میزان تولید نهال توت با اعتباری بالغ بر دو هزار و ۵۰۰میلیون ریال به منظور تولید نهال سالم توت و استاندارد تحت نظارت کمیته نهال استان از سوی سازمان جهاد کشاورزی گیلان انجام می شود.

همزمان با سفر رئیس جمهوری به استان گیلان، وزیر جهاد کشاورزی در نشست با جمعی از فعالان بخش کشاورزی از جمله مرغداران، نوغانداران، گلخانه داران و صنوبرکاران در شهرستان صومعه سرا گفت: برای نجات صنعت مرغداری و حل مشکلات مرغداران، باید دست دلالان در تامین، توزیع و عرضه خوراک دام و سایر نهاده ها قطع شود و تعاونی ها، اتحادیه ها و انجمن ها و صنف خود در درون خانواده و از ابتدا تا انتهای زنجیره تولید با هم همکاری کنند و برای تامین و توزیع نهاده ها راسا وارد عمل شوند.

وی افزود:در این راستا، از هفته های گذشته تصمیم گرفته شد که تامین و توزیع خوراک دام از بدو واردات با اطلاع و نظارت سازمان جهاد کشاورزی استان و بر اساس ظرفیت و نیاز مرغداری های هر استان، صرفا از طریق تعاونی ها، اتحادیه ها و تشکل های مورد تایید صورت گیرد.

وزیر اضافه کرد: توسعه زراعت چوب و صنوبرکاری در کنار سیاست کلی حفظ عرصه های جنگلی، از جمله برنامه های مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی است.سازمان جنگل ها و مراتع آمادگی دارد، علیرغم برخی موانع و مشکلات با متقاضیان و فعالان طرح های زراعت چوب همکاری کند.

ایشان ادامه داد:به سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان دستور داده شده تا با همکاری شرکت شهرک های کشاورزی و سایر دستگاه های ذی ربط مشکلات گلخانه های منطقه را بررسی و حل کنند.

 

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت