دوشنبه, ۱۸ آذر ۱۳۹۸

تقاضا و تاکید تشکل های مرغداری و واردکنندگان نهاده برای تعویق یک ماهه بخشنامه وزیر

بخشنامه صادره از سوی وزیر با هدف تنظیم بازار موثر واقع نشد، حتی قیمت هر کیلو سویا 1000 تومان نیز افزایش یافت

 

 

در نشست مشترکی میان مدیران تشکل های مختلف سراسری تولید کننده گوشت مرغ و تخم مرغ با تشکل وارد کنندگان نهاده های دامی، موضوع عاجل تامین کنجاله سویا و ذرت واحدهای مرغداری فعال که با مشکل تامین نهاده با قیمت مناسب مواجه هستند مورد بحث و گفتگو قرار گرفت. این نشست در پی بخشنامه ای بود که وزیر ابلاغ کرد و به عنوان یک دستورالعمل لازم الاجرا باید رعایت شود، اما به محض ابلاغ، طبق گفته تشکل ها و واقعیت بازار، این بخشنامه نه تنها مشکل سویا را متعادل نکرد و قیمت آن را کاهش نداد، بلکه 1000 تومان هم به قیمت آن افزود.

این موضوع در شرایطی است که در حال حاضر انحصار موجودی سویای بندر امام در اختیار دولت و فقط 15درصد آن متعلق به بخش خصوصی است؛ به عبارتی، 530 هزار تن سویای بندر امام در ا ختیار چند شرکت دولتی است و بزرگترین وارد کننده خصوصی سویا که غالبا متهم به انحصار می شود، فقط 61 هزار تن از موجودی سویای ترخیص شده و یا در حال ترخیص را داراست که توزیع آن نیز با اجازه دولت صورت می گیرد.

از سوی دیگر و به نقل از منابع موثق، در حال حاضر سویا از سه طریق به بازار عرضه می شود؛ یکی کانال مبادله گوشت به قیمت 8 هزار و 900 تومان در مقابل 7 کیلو ذرت و سویا که به عنوان یک بازار ثانویه سویا، به بالغ بر 150 هزار تن در ماه ارزیابی می شود؛ دیگری سهمیه 500 هزار تنی است که در چارچوب ثبت نام مرغداران و با نامه و تایید روسای سازمان های جهاد کشاورزی استان ها به مرغداران تحویل داده می شود (نمونه استان قم و چند استان دیگر) و بخش سوم؛ بازار سهمیه های نامریی است که گفته می شود افراد ذی نفوذ با اعمال فشار و طرح بعضی ضرورت ها سهمیه می گیرند و مقدار آن با تقریب به حدود 30 هزار تن در ماه می رسد. صاحب نظران بر این باورند که نشتی قیمت های گران بالاتر از 4 هزار تومان برای هر کیلو به نسبت های مختلف از یکی از این سه طریق صورت می گیرد که منجر به صدور بخشنامه سفت و سخت وزیر شده است. با این وجود تشکل ها خواستار به تعویق افتادن این بخشنامه به مدت حداقل یک ماه هستند، زیرا ساز و کارهای لازم اجرایی آن فراهم نیست و برای تشکل ها نقشی در اجرای آن در نظر گرفته نشده است. تشکل ها می گویند برای جلوگیری از نشتی های فسادانگیز، توزیع سویا از طریق تنها سامانه موجود صنعت طیور به نام «سما صط» (سامانه مدیریت اطلاعات صنعت طیور کشور) برای هر استان و به صورت حواله یکجا صورت گیرد. بدون تردید، تعیین اعطای سهمیه الزاما نباید بر اساس پروانه باشد بلکه به صورت مستقیم به مرغدارانی اختصاص یابد که در حال تولید هستند و این نظارت به صورت دقیق اجرا شود.

گفتنی است صاحب نظران و تشکل ها بر این باورند که وضعیت ذرت به دلیل کمبودهای آتی احتمالا وخیم خواهد بود، هرچند از آنجا که فعلا در اختیار بخش خصوصی است دشواری بسیاری وجود ندارد، برعکس نهاده سویا که به رغم انحصار دولت در بازار آن، هنوز در حدی متعادل در جهت منافع مرغداران و تولیدکنندگان تنظیم نشده است و مرغداران بیش از 50 درصد سویای خود را با قیمت بازار آزاد تهیه می کنند. این نکته حائز اهمیت است که جناب وزیر، بدون وقفه و خارج از بوروکراسی های بازدارنده به طور مستقیم دستور دهد سهمیه مرغدارانِ در حال تولید بدون درنگ اختصاص یابد.

همچنین مقرر شد که در پایان این نشست، بیانیه ای عمومی و با همین مضمون خطاب به مهندس حجتی برای بهبود وضعیت بازار سویا انتشار یابد که به خاطر اهمیت آن، عینا در اخبار سبز ایران منتشر خواهد شد.

متن نامه سرگشاده تشکل ها به وزیر

 

 

 

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت