شنبه, ۱۶ آذر ۱۳۹۸

تصمیم نخستین جلسه ستاد تنظیم بازار در سال 98 ؛

عجولانه و در مقابل رونق تولید

 

کشتارگاه مرغ

آیا تمامی مرغ های گوشتی دو ماه قبل تاکنون و مادر تولیدکننده 121 میلیون جوجه یکروزه با سویا قیمت مصوب تغذیه شده اند!؟

 

در نخستین جلسه ستاد تنظیم بازار که هفتم فروردین ماه سال جاری برگزار شد فروش جوجه یک روزه از سوی واحدهای تولیدی مرغ مادر بیش از 2400 تومان ممنوع و عدم رعایت این قیمت پیگرد قانونی دارد.

در این نشست همچنین عرضه مرغ زنده از سوی تولیدکنندگان مرغ گوشتی نیز بایستی به قیمت 7 هزار و 200 تومان به کشتارگاه ها تحویل گردد.

نخستین جلسه ستاد تنظیم بازار همچنین واردات 70 هزار تن مرغ منجمد توسط بخش دولتی و خصوصی با قیمت ارز 4200 تومانی مجاز و مورد حمایت قرار داد.

این در حالی است که دولت از واحدهای مرغ مادر خواسته است که سقف تولید جوجه یک روزه را افزایش دهند و منابع قابل اتکا از جمله وزارت جهاد کشاورزی از تولید ماهیانه 121 میلیون قطعه جوجه یک روزه طی اسفندماه 97 و فروردین ماه 1398 خبر می دهد.

تمامی این تصمیمات گرچه با هدف پاسخ به نیاز مردم برای دسترسی به گوشت مرغ ارزان قیمت 11 هزار و 500 تومانی در واحدهای صنفی اعلام شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی اتخاذ می شود اما مغایرت تمام با شعار رونق تولید اعلام شده از سوی مقام رهبری در آغاز این سال دارد؛ زیرا این پرسش های ساده و قابل فهم مطرح می شود: آیا مرغ های مادری که بیش از 121 میلیون تخم مرغ نطفه دار برای عرضه جوجه یک روزه بعد از کسر ضایعات تولید کرده اند همگی سویا کیلویی 2700 تا 3000 تومان با احتساب نرخ ارز 4200 تومانی خورده اند!؟ یعنی تمامی واحدهای مادر طی اسفندماه امکان دسترسی به سویا و ذرت ارزان دولتی داشته اند که حالا ملزم شده اند جوجه یکروزه حاصل شده را به نرخ 2400 تومانی عرضه کنند؟

دوم آیا تمام تولیدکنندگان مرغ گوشتی توانسته اند از جوجه 2400 تومانی و یا سویای دولتی در دوره پرورش طی دو ماه قبل از این تصمیم ستاد تنظیم بازار استفاده کنند که حالا ملزم شده اند مرغ به وزن رسیده خود را بیش از 7200 تومان به کشتارگاهها عرضه نکنند؟

واقعیت بازار در بهترین شرایط خود خواهد گفت خیر شاید فقط 30 تا 40 درصد واحدهای پرورش مرغ مادر یا گوشتی توانسته اند از نهاده های دولتی استفاده کنند. بارها نوشته ایم و صاحب نظران تحلیل کرده اند که عرضه ارزان قیمت هر کیلو گوشت مرغ به مردم بسیار خوب و ارزشمند است اما این کاهش قیمت نباید از جیب تولیدکنندگان گوشت مرغ و تخم مرغ و به زیان تولید باشد. این تصمیم با شعار رونق تولید در تضاد آشکار است. از سوی دیگر و در شرایط مازاد تولید گوشت مرغ با احتساب عرضۀ 121 میلیون قطعه جوجه یکروزه، واردات 70 هزار تن مرغ منجمد با چه هدفی صورت می گیرد؟

برای تدقیق این تحلیل با مهندس حسن زاده مدیرعامل اتحادیه مرغداران استان مازندران و عضو هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تماس گرفتیم؛ وی ضمن تایید خبر و اجرایی شدن این تصمیم در سطح استان مازندران از طریق سخت گیری های استاندار این استان با ابراز نگرانی شدید می گوید: بعضی از تصمیمات، تولیدکنندگان را دلسرد و سرخورده می کند. حسن زاده می گوید: آشکار است اجرای این تصمیم ستاد تنظیم بازار نه تنها رونقی برای تولید گوشت مرغ در پی ندارد بلکه تولید را متوقف خواهد کرد زیرا مبتنی بر واقعیت های موجود نیست! حسن زاده اضافه می کند: دولت به خوبی آگاه است که به دلایل مختلف تولیدکنندگان جوجه یکروزه و به خصوص پرورش دهندگان مرغ گوشتی در 6 ماه دوم سال 97 در فرآیند تولید به طور کامل به نهاده ها با نرخ مصوب دولتی دست رسی نداشته اند.

ایشان در پاسخ این سوال که در مقابل هر کیلو گوشت مرغ تحویلی در میدان یا به کشتارگاهها 3 کیلو سویا و 4 کیلو ذرت با نرخ دولتی دریافت می شود و این نوعی حمایت از تولیدکنندگان است می گوید: سود این اقدام جانبدارانه از تولید گوشت مرغ به طور عمده به جیب دلالان و واسطه هایی می رود که مرغ زنده را با قیمت پایین از مرغدار خریداری و آن را به کشتارگاه یا میادین عرضه گوشت مرغ تحویل و از این مزایا برخوردار می شود.

حسن زاده می گوید: این روش موجب تقویت تولیدکنندگان واقعی و واحدهای کوچک و متوسط نمی شود گرچه شاید دولت بتواند بخشی از مشکل خود را به این طریق حل کند ولی روشی پایدار و تعیین کننده برای تنظیم بازار گوشت مرغ نیست.

گفتنی است طی گزارشی میدانی و توسط خبرنگار اخبار سبز ایران؛ قیمت گوشت مرغ به طور نمونه در تمامی واحدهای بازار اصلی شهر رشت مرکز گیلان حداقل در 10 روز اول فروردین، 15 هزار 500 تومان بود در حالی که واحدهای کوچک و پراکنده صنفی در سطح این شهر و بسیاری شهرهای دیگر استان گیلان رقمی میان 15 هزار و 500 تا 16 هزار تومان هر کیلو گوشت مرغ بسته بندی شده کشتارگاهی را عرضه می کردند.

                                                                                                اخبار سبز ایران

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت