شنبه, ۱۶ آذر ۱۳۹۸

توقف واردات گوشت با ارز 4200 تومانی

 

57831033

از این پس، برایواردات گوشت قرمزباید از ارز نیمایی استفاده شود. 

در چند ماه آخر سال گذشتهبازار گوشت به خاطر اختلاف چند برابری قیمت در داخل و خارج از کشور ناشی از کاهش ارزش پول ملی ، رواج  قاچاق دام و کمبود در بازار به شدت ملتهب بود؛ دام ها به جای کشتارگاه ها روانه مرزها می شدند وقاچاق موجب کمبود شدیدی در عرضه گوشت کشور شد.
در نتیجه این وضعیت،گوشت در کورس قیمتی بی سابقه هر روز با نرخی جدید در فروشگاه ها عرضه می شد.
با اختصاص ارز 4200 تومانی به واردات گوشت و در ادامه واردات و عرضه گسترده گوشت گرم با قیمت ارزان در بازار، بحران کمبود تا حدودی فروکش کرد.
گوشتی که با ارز 4200 تومانی وارد می شد با قیمت هر کیلو 37 تا 38 هزار تومان به دست مصرف کننده می رسید.در حالی که گوشت ایرانی تا کیلویی 120 هزار تومان در بازار قیمت خورده بود.
اما حالا دبیر ستاد تنظیم بازار با اشاره به کاهش التهاب در بازار از توقف واردات گوشت با ارز 4200 تومانی خبر داده است.
بر اساس گفته های عباس قبادی، از این به بعد گوشت قرمز با ارز نیمایی وارد و قیمت این محصول در بازارتوسط عرضه و تقاضاتعیین می‌شود.

وی اظهارداشت:ایران تولیدکننده گوشت قرمز استو حدود 90 درصد نیاز کشور را تولید و تنها 10 درصد آن را وارد می‌کند و مشکلی برای تامین گوشت قرمز در کشور وجود ندارد.
دبیر ستاد تنظیم بازار با بیان اینکهتعداد دام تولیدی در کشور زیاد و وضعیت مراتع نیز برای چرای دام مناسب است،ادامه داد: دامداران نیز دام خود را نگه داشته اند که پروار شود و وضعیت گوشت قرمز در کشور مناسب است و تنها 10 درصد کسری مورد نیاز از خارج تامین می شود.


قبادی در پاسخ به اینکه آیا واردات گوشت قرمز توسط دولت ونظارت بر روند عرضه گوشت قرمز در بازارنیز منتفی شده است، گفت: در زمانی که گوشت قرمز با ارز 4200 تومانی وارد می شد تنها 10 تا 20 درصد آن توسط شرکت پشیبانی امور دام وارد و مابقی توسط تجار و بازرگانان بخش خصوصی وارد می شد، اما دیگراز آن فضایی که گوشت به نصف قیمت عرضه و در فروشگاه ها صف ایجاد شود، فاصله گرفته ایم وعرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت گوشت قرمز است.
قبادی یادآورد شد که در یک مقطعی بازار گوشت قرمز به مشکل خورده بود و دولت  به همین خاطر مداخله کرد اما در شرایط فعلی بازار خود را تنظیم می کند.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت