شنبه, ۱۶ آذر ۱۳۹۸

نارضایتی مرغداران از طرح گوشت در مقابل دان

 

جاااافر

در پی تصمیم اخیر ستاد تنظیم بازار و ابلاغ آن به صنعت مرغداری و اجرای آن توسط وزارت جهادکشاورزی ، مرغداران در فضای مجازی و مدیران تشکلها با انجام مصاحبه با رسانه ها آن را طرحی در چارچوب اقتصاد دستوری قلمداد کردند و نگرانی خود را از قیمت اعلام شده و خود طرح ابراز داشتند و چنین ارزیابی کردند که سود این کار نصیب واسطه های غیر متعارف خواهدشد.

 

گفتنی است مرغداران و همچنین تشکلها از کمبود سویا در بازار حتی به قیمت آزاد گلایه دارند در پی چنین شرایطی غلامحسین جافر ، رئیس هیئت مدیره اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور ضمن اعلام این موضوع که عدم وجود کنجاله سویا ، سبب بروز مشکلات حادی در صنعت شده است گفت :تعهد نامه اخیر شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور مبنی بر تحویل گوشت مرغ به ازای تأمین کنجاله سویا برای تولید کنندگان به صرفه نیست . از سوی دیگر مقدار کنجاله سویای اختصاص داده شده به این امر بسیار اندک است و عموماً از محل ذخایر موجود در بنادر کشور و نه انبارهای استانی این شرکت تامین می شود .

جافر ادامه داد : عموماً رغبتی از سوی تولیدکنندگان برای پذیرش این شرایط وجود ندارد و گوشت مرغ تنظیم بازار نیز از سوی تولیدکنندگان قلیلی که از صاحبان کشتارگاه ها می باشند و در بازار توزیع سهمی دارند، تأمین می گردد .

وی در خصوص امکان تأمین کنجاله سویا از بازار آزاد به خبرنگار اخبار سبز ایران گفت : این محصول حتی با قیمت ۴ تا ۵ هزار تومان نیز در حال حاضر در بازار وجود ندارد . از سوی دیگر ، نقدینگی تولید کنندگان گوشت مرغ نیز تا اواخر سال گذشته شمسی ، صرف واریز ، جهت خرید این محصول به حساب وارد کنندگان شده است و علیرغم تماس های مکرر به نظر نمی رسد که تا انتهای ماه جاری نیز محموله های یاد شده تامین گردند .

جافر گفت: عملا تولید کنندگان پولی برای جوجه ریزی مجدد ندارند ، از این رو ، شاهد افت جوجه‌ریزی طی روزهای گذشته در استانهای مختلف بوده ایم و اگر این روند ادامه یابد با کمبود تولید و افزایش قیمت گوشت مرغ مواجه خواهیم شد.

ایشان یادآور شد : با این وجود روزهای گذشته با توجه به کاهش شدید قیمت جوجه یک روزه به کمتر از ۱۰۰۰ تومان برخی افراد نسبت به جوجه ریزی بدون برنامه اقدام کرده‌اند که در صورت ادامه شرایط فعلی به طور حتم در تامین نهاده های خود به مشکل بر میخورند .

رئیس هیئت مدیره اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور از تصمیم این اتحادیه در برگزاری جلسه ای با دکتر احمدعلی کیخواه ، ریاست کمیسیون کشاورزی مجلس خبر داد و گفت : در این جلسه تلاش خواهیم نمود تا در مورد قیمت مصوب گوشت مرغ تصمیم‌گیری شود . ما بر این باوریم که حتی در صورت تامین نهاده‌ها با نرخ‌های مصوب کنونی نیز باز هم قیمت تمام شده گوشت مرغ بیش از رقم مصوب فعلی خواهد بود.

جافر در پایان گفت : قیمت دستوری فوق عملا" به صنعت تولید گوشت مرغ در کشور آسیب جدی وارد خواهدساخت لذا ما به طور جدی پیگیر این موضوع هستیم تا تکلیف تولید کنندگان در این خصوص مشخص کردند چرا که شرایط فعلی سبب کاهش تولید و افزایش واردات خواهد شد و در سالی که با نام رونق تولید مزین شده است ، اشتغال و تولید کاهش می یابد و جبران آن به سادگی امکانپذیر نخواهدشد.

خبرنگار اخبار سبز ایران

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت