شنبه, ۱۶ آذر ۱۳۹۸

برنامه ریزی راهبردی گسترش کشت کلزا

 

کشاورزز

مهندس عباس کشاورز در گردهمایی حمایت سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از رونق تولید و توسعه کشت دانه های روغنی به نقشه جدید کشت دانه های روغنی اشاره کرد و گفت: بر اساس این نقشه به طور جدی در کشت بهاره کلزا در اراضی دیم و آبی در تناوب با گندم و جو ورود پیدا خواهیم کرد.

 

وی افزود: در مناطق کشت بهاره گندم و جو در اراضی آبی و دیم اگر بخواهیم ۱۵ درصد از اراضی آبی در تناوب این محصولات و ۱۰ درصد در اراضی دیم با آیش کلزا بکاریم، بخش تحقیقات باید بسته ای را در زمینه های مختلف از نظر تاریخ کشت، مساحت، نوع رقم، کارنده ها به تفکیک مناطق و شهرستان های مستعد تدوین و به ما ارایه دهند.

کشاورز ادامه داد: ما یک برنامه سهل الوصول برای کشت کلزا در مناطق بهاره در استان هایی همچون خوزستان، کهکیلویه و بویر احمد و بخشی از لرستان و کرمانشاه می خواهیم.

وی در عین حال به تصمیم این معاونت برای کشت کلزا در شالیزارهای تجهیز و نوسازی شده در استان های گیلان و مازندران اشاره کرد و اذعان داشت: با کمک کارشناسان فنی و مهندسی، سهم ما در کشت کلزا در اراضی شالیزاری تجهیز و نوسازی شده باید تعیین و نیازها و پشتیبانی ها، ارقام و تجهیزات مورد نیاز برای اجرای این نسخه کشت توسط بخش تحقیقات کشاورزی مشخص شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: ما برای کشت کلزا در مناطق معتدل و سرد نیز باید برنامه داشته باشیم و در مناطق سرد می توانیم در ۱۵ درصد اراضی آبی و دیم در تناوب با گندم و جو کلزا کشت کنیم.

وی اظهار داشت: ما باید به تدریج وارد کشت انتظاری کلزا در مناطق سرد شویم.

کشاورز در مورد کشت گلرنگ تصریح کرد: در اراضی دیم و کم باران، کشت گلرنگ برای تامین دانه های روغنی، نسخه امید بخشی است و ما یک بسته تحقیقاتی برای کاشت و توسعه گلرنگ نیاز داریم.

وی درباره سویا نیز گفت: با توجه به ناملایمات اقلیمی و بارندگی ها در استان های گلستان و مازندران باید از سویا بیشتر مراقبت کنیم.

کشاورز ادامه داد: برای کشت سویا، ظرفیت های خالی زیادی در کشور وجود دارد که با استفاده از قابلیت های عملی می توان از این ظرفیت ها بهره برد.

وی خاطر نشان کرد که در استان های ایلام، گلستان، مازندران و شهرستان لالی خوزستان در حد ظرفیت، کلزا در تناوب با گندم و جو تولید شده و از این رو باید به دنبال ظرفیت های جدید در این زمینه باشیم.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: ما حدود ۳ میلیون هکتار اراضی در آیش اراضی دیم و حداقل ۴۵۰ هزار هکتار نیز اراضی آبی با کاهش سطح زیر کشت گندم داریم که می توان برای کشت کلزا و دانه های روغنی استفاده کرد.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت