سه شنبه, ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

منافع این بارندگی ها برای اقتصاد کلان کشور ده‌ها برابر خسارت‌های واردشده از سیل

 

کلانتری


عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست در رابطه با منافع بارندگی های اخیر گفت: این بارندگی ها که طی دوهفته ادامه داشت بالغ بر۸۰میلیارد مترمکعب آب را در سطح کشور جاری ساخت. که هرمتر مکعب آن دو برابر کشاورزی برای اقتصاد کلان کشور سود دارد، این یعنی این بارش‌ها قطعا برای ایران سودآوری داشته؛ جای تاسف است که سیل ناشی از آنها تلفات جانی و خسارت‌هایی به دنبال داشته ولی منهای این تلفات جانی، در یک تحلیل علمی،منافع کلان آن برای اقتصاد کشور ده‌ها برابر خسارت‌هایش است.

ادر رابطه با منافع بارندگیهای اخیر توضیح داد: وقتی آب وارد طبیعت می‌شود تالاب‌ها، باتلاق‌ها و درخت‌های زاگرس که داشتند از بی‌آبی خشک می‌شدند جانی دوباره می‌گیرند و از سویی میزان آب‌های زیرزمینی و سطحی‌ هم افزایش پیدا می‌کند.

کلانتری با اشاره اینکه همه این اتفاقات برکات بارندگی های اخیر بودند افزود: شاید خسارت‌های این سیل در سطح کلان کشور یک‌دهم منافع آن هم نباشد، البته تلفات انسانی این حادثه غیرقابل جبران است.

رییس سازمان حفاظت محیط‌ زیست در رابطه با وضعیت برنامه احیا دریاچه ارومیه بعد از بارندگی‌های اخیر گفت: اینطور نیست که بگوییم در احیا دریاچه ارومیه چند سال جلو افتاده باشیم. این اتفاق شاید ما را چند ماه جلو بیاندازد، چراکه شمال غرب کشور بارندگی زیادی نداشته؛ بارندگی‌ها بیشتر در غرب کشور بودند

 

 

پایگاه اخبار سبز ایران: باید گفت انعکاس ناشیانه و نادرست این دیدگاه به عنوان یک خبر در میان بعضی رسانه های جهت دار تقبیح شد و کلانتری را متهم به وقاحت کردند چرا که با جابجایی کلمه بارندگی با کلمه سیل اینگونه جلوه دادند که کلانتری بی توجه به تلفات جانی و مصیبت های وارده از سیل ناشی از بارندگی ، از سودآوری سیل برای کشور سخن گفته است.

 

ظاهرا قاعده این است که در هنگام وقوع چنین مصائبی همگی باید سیاسی کاری کنند و با شعار به رخدادهای این چنینی بپردازند اگر یک شخصیت سیاسی - علمی تلاش کند که شجاعانه و به دور از سیاست بازی به یک واقعیت علمی اشاره کند مورد تهاجم خبری قرار می گیرد.

 

مسلما اظهار همدردی با هم وطنان در شمال و جنوب و لرستان یا هر منطقه کشور که با این سیل، خانه و زندگی و جان و مالشان را از دست داده اند ضروری است اما ایجاد امیدواری برای همه مردم از جمله بازماندگان مصیبت دیده موجب تسلای خاطر می شود.

 

بدون شک اگر سازمان حفاظت محیط زیست کشور یک روابط عمومی کاربلد و آشنا به وضعیت عمومی کشور داشت این برداشتهای تقابل جویانه در میان افکار عمومی و در مورد دکتر کلانتری به عنوان نظریه پرداز آب کشور که همواره بدون محافظه کاری های متداول سعی در بیان واقعیت داشته حتی اگر به زیان خودش باشد، به وجود نمی آمد.

 

 

تغذیه سفره آب‌های زیرزمینی
اما یکی از نکاتی که باعث می‌شود موافقان منافع سیل روی آن دست بگذارند، احتمال تعذیه آب‌های زیر زمینی است، در این زمینه نادرقلی ابراهیمی، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می‌گوید: در مواقعی که ترسالی می‌شود باید به فکر تغذیه سفره آب‌های زیرزمینی باشیم. یکی از بهترین فرصت‌های استفاده از سیل، هدایت و مدیریت سیلاب به سمت دشت‌ها و آبخوان‌ها با پخش سیلاب و آبخوان داری است که کمبود منابع زیر سطحی و زیر زمینی را جبران می‌کند.

او می‌گوید: هر منطقه‌ای که عملیات آبخوان‌داری و آبخیزداری اجرایی شده سیل در آن مناطق کمترین ضایعات را به بار آورده است. بدین واسطه آب به صورت طبیعی از طریق مراتع جنگل‌ها و تعدیل جریان در آبراهه‌ها وارد پروفیل خاک و آب‌های زیرزمینی شده است و سفره‌های زیر زمینی تغذیه شده و سیلاب تخریبی به بار نخواهد آورد.

تشدید فعالیت‌های اقتصادی در خارج منطقه سیل‌زده

اما محمدفاضلی مدیرکل دفتر مطالعات اجتماعی وزارت نیرو در این باره می‌گوید: سیلاب‌ها باعث تغذیه آب‌های زیرزمینی می‌شوند و از طریق تقویت پیکره‌های آبی، علاوه بر فواید محیط‌زیستی این پیکره‌های آبی، امکانات تفریحی و توریستی آن‌ها را نیز تقویت می‌کنند. سیلاب‌ها زمین‌های شور شده را می‌شویند و از میزان آلودگی‌های ناشی از سموم و کودهای شیمیایی انباشته و متمرکزشده در اراضی می‌کاهند.

به گفته او سیل سبب تخریب‌های اقتصادی در منطقه سیل‌زده می‌شود اما هم‌زمان سبب تشدید فعالیت‌های اقتصادی در خارج منطقه سیل‌زده و هم‌چنین تشدید فعالیت اقتصادی برای بازسازی می‌شود. غنی ساختن اراضی کشاورزی و هم‌چنین در دسترس قرار دادن آب بیشتر برای فعالیت‌های صنعتی، توریستی و خدماتی، فواید اقتصادی فراوانی برای سیل ایجاد می‌کنند.

فاضلی می‌گوید: ارزیابی واقع‌بینانه از سیل در چارچوب موازنه خسارات سیل، که خود به دو دسته پولی (تخریب زیرساخت‌ها، از دست رفتن مشاغل، ساعات از دست‌رفته کار و مزارع تخریب‌شده) و غیرپولی (نظیر از دست رفتن جان انسان‌ها و رنج سیل‌زدگان) تقسیم می‌شوند؛ و منافع سیل به دست می‌آید. عنصر زمان بسیار تعیین‌کننده است. خسارات در کوتاه‌مدت وارد می‌شوند اما فواید عمدتاً در طول زمان و در چارچوب «خدمات اکوسیستمی» به دست می‌آیند.

 

 

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت