سه شنبه, ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

ابلاغ سیاست مدیریت بوم‌سازگان جنگل‌های زاگرس!

 

سیاست جنگلی

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، با توجه به گسترش پدیده خشکیدگی جنگل‌های زاگرس در سال‌های اخیر و لزوم اعمال اقدامات مدیریتی و حفاظتی ویژه برای کنترل این پدیده، سیاست‌های اجرایی مدیریت بوم سازگان جنگل‌های زاگرس را به ادارات کل منابع طبیعی ۱۱ استان زاگرس‌نشین ابلاغ کرد.


مهندس خلیل آقایی در این ابلاغیه مدیران منابع طبیعی حوزه زاگرس و دفاتر ذیربط ستادی را از ابتدای سال
۱۳۹۸ موظف به اجرای این سیاست‌ها و ارایه گزارش سه ماهه به معاونت امور جنگل به عنوان دبیر ستاد ملی مدیریت بوم سازگان جنگل‌های زاگرس کرد و از شورای عالی سازمان در سطح ملی و کمیته‌های فنی در سطح استان‌ها خواست نظارت عالیه بر اجرای این سیاست‌ها را بر عهده داشته باشند.
وی کمیته فنی را مسئول تشکیل کمیته هماهنگی و همسوسازی برنامه‌های اجرایی مدیریت بوم سازگان جنگلی زاگرس در استان دانست و گفت: این کمیته  با دعوت از صاحب نظران و نمایندگان دستگاه های اجرایی ذیربط در استان هماهنگی اقدامات مدیریتی را تحت نظر مدیر کل استان عهده دار خواهد بود.
آقایی در ابلاغ سیاست‌های اجرایی در ناحیه رویشی زاگرس به ارتباط تنگاتنگ مرتع و جنگل اشاره کرد که متاثر از یکدیگر بوده و اقدامات مدیریتی برای احیاء و توسعه پوشش گیاهی با هماهنگی این دو بخش و بر اساس دستورالعمل های مصوب شورای عالی سازمان در سامانه های عرفی به مرحله اجرا در آید.

اجرای عملیات آبخیزداری در جنگل های زاگرس ضروری است
رییس سازمان جنگل‌ها در ادامه تصریح کرد: افزایش دما، کاهش بارندگی و خشکسالی سبب کاهش رطوبت خاک در عرصه‌های جنگلی زاگرس شده است و تمرکز اجرای عملیات آبخیزداری و تکنیک‌های ذخیره نزولات در جنگل‌های زاگرس خصوصا در اجرای عملیات احیایی ضروری است و استان‌ها باید در مناطقی که جنگل ها دچار خشکیدگی شده اند این عملیات را توسعه و گسترش دهند. 
آقایی، یگان حفاظت منابع طبیعی در استان های زاگرسی را موظف کرد با اولویت ویژه در مناطق جنگلی که دچار خشکیدگی شده اند اقدامات گشت و مراقبت، مقابله با قطع های غیر مجاز و جلوگیری از ایجاد و فعالیت کوره های ذغال گیری را شدت ببخشند.
وی همچنین از یگان حفاظت منابع طبیعی خواست با توجه به بارش های مناسب در پاییز و زمستان و افزایش تراکم پوشش گیاهی کف جنگل که خطر وقوع حریق را به دنبال دارد با همکاری و هماهنگی همه بخش های اداره کل برنامه مدونی را برای پیشگیری و اطفائ حریق در جنگل های زاگرس خصوصا در مناطق بحرانی خشکیدگی جنگل ها تنظیم و با پیش بینی تمهیدات و ساماندهی امکانات و تجهیزات، آمادگی لازم را در این خصوص ایجاد نماید.

شناسایی گلوگاه های قاچاق 
رییس سازمان جنگل‌ها وظیفه یگان حفاظت منابع طبیعی را در اجرای این سیاست‌ها مهم و اساسی خواند و خاطرنشان کرد: به منظور برخورد با پدیده قاچاق چوب،‌ گلوگاه‌ها را در حوزه‌های آبخیز شناسایی و کانکس‌های حفاظتی را با اولویت در مناطق بحرانی مستقر کرده و کلیه وسایل نقلیه دارای محموله های چوبی اعم از باغی و غیره را به صورت دقیق بازرسی کنند. 

وی اجرای پروژه تغییر الگوی سوخت و همچنین استفاده از انرژی‌های نو در مناطق جنگلی زاگرس را لازم دانست و آن را از کارهای اولویتدار در مناطق بحرانی خشکیدگی جنگلها برشمرد.

این مسوول در ادامه  ادارات استعدادیابی منابع طبیعی در استان ها را موظف کرد ظرف مدت یکسال نقشه محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های واگذاری اراضی در محدوده ناحیه رویشی زاگرس را با در نظر گرفتن شرایط بحرانی خشکیدگی جنگل های زاگرس بروزرسانی کرده و پروژه کاداستر اراضی ملی در محدوده جنگل های زاگرس با اولویت مناطق بحرانی اجرا و تکمیل پروژه کمربند حفاظتی در دستور کار قرار گیرد.

انجام بهره برداری در قالب طرح های جنگل داری چند منظوره 
آقایی گفت: در مناطقی از جنگل‌های زاگرس که از گذشته دارای پروانه چرا بوده اند و در حال حاضر برای آنها طرح‌های جنگلداری چند منظوره تهیه شده است، باید هرگونه بهره‌برداری و مدیریت عرصه در قالب طرح های جنگل داری چند منظوره انجام گردد و پس از واگذاری طرح به صاحبان پروانه چرا، این پروانه ها ابطال شود.
وی صدور هرگونه پروانه چرای جدید برای محدوده جنگل های زاگرس را ممنوع دانست و  چنانچه این مناطق جنگلی قبلا تحت عملیات ممیزی قرار گرفته اند و هنوز پروانه چرا صادر نگردیده است، مجاز به صدور پروانه چرا نمی باشند.

مقام ارشد سازمان جنگل،‌ عشایر را یکی از مهمترین بخش جمعیتی کشور نام برد که تاثیر مهمی در حفاظت و بهره برداری بهینه از منابع جنگلی و مراتع در زاگرس دارند و خاطر نشان کرد:  بهر گیری از دانش بومی این نوع از بهره برداران برای حفاظت از منابع جنگلی با همکاری اداره کل امور عشایر استان در دستور کار قرار گیرد.

ممنوعیت زراعت در زیر اشکوب جنگل‌ها
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، توسعه زراعت در زیراشکوب جنگل‌های زاگرس را ممنوع اعلام کرد و یگان حفاظت منابع طبیعی را موظف کرد از گسترش زراعت در زیر اشکوب و تغییر کاربری جنگل های زاگرس ممانعت به عمل آورده و با متخلفان برخورد کند.
وی اجرای هرگونه پروژه در محدوده های بحرانی خشکیدگی جنگل های زاگرس که سبب بهم خوردن نظم سیستم هیدرولوژیک و میزان حق آبه های طبیعی در حوزه های آبخیز این مناطق گردد را ممنوع دانست و پایش مداوم آفات و امراض در محدوده جنگل های زاگرس خصوصا در مناطق بحرانی خشکیدگی جنگل ها را ضروری خواند.
آقایی در ابلاغ سیاست‌های اجرایی مدیریت بوم سازگان جنگل‌های زاگرس تاکید کرد:‌ برنامه‌های مدیریتی برای کنترل و مقابله با پدیده خشکیدگی جنگل‌های زاگرس در مناطق چهارگانه تحت اختیار سازمان حفاظت محیط زیست با هماهنگی و همکاری اداره کل محیط زیست استان تدوین و به مرحله اجرا درآید و تصویب اعتبارات اجرایی استان‌ها توسط ستاد ملی مدیریت بوم سازگان جنگلی زاگرس بر اساس اجرای سیاست‌های ابلاغی انجام شود.

 

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت