پنجشنبه, ۰۸ خرداد ۱۳۹۹

کاهش خسارات سیل با اجرای عملیات آبخیزداری

 

آبخیز

استاندار همدان بر حمایت همه جانبه از منابع طبیعی تاکید کرد و گفت: ما به انجام طرح های آبخیزداری برای برون رفت از وضعیت خشکسالی اعتقاد داریم و در این راستا برای تحقق و توسعه طرح‌های آبخیزدای و آبخوانداری حمایت می کنیم.

 

در این دیدار استاندار همدان از توجه رییس سازمان جنگل‌ها به اجرای طرح‌های آبخیزداری تقدیر کرد و خواستار توجه ویژه به منابع‌طبیعی استان شد و افزود: با توجه به توانمندی و استعدادی که در مجموعه منابع‌طبیعی استان وجود دارد نیاز است اعتبار لازم برای توسعه و افزایش پروژه‌های آبخیزداری به منظور تقویت سفره‌های زیر زمینی، جلوگیری از فرسایش خاک، ذخیره آب و جلوگیری از خسارت سیلاب اختصاص داده شود.

سید سعید شاهرخی استاندار همدان با تاکید بر اهمیت و جایگاه منابع طبیعی در توسعه پایدار بویژه در استان همدان گفت: منابع طبیعی امروز نیازمند حمایت همه‌جانبه است و اقدامات آبخیزداری برای برون رفت از بحران کم آبی و مهار سیلاب بسیار حیاتی و سودمند است.

استاندار همدان گفت: با توجه به حجم بارش‌های اخیر همدان دومین استان پر بارش در کشور بود و با توجه به اینکه در حوزه آبخیزداری استان کارهای بسیار خوبی صورت گرفته، از بروز سیلاب و خسارت‌های این پدیده جلوگیری شد و ما همه جانبه از طرح‌های منابع طبیعی و آبخیزداری را دنبال و حمایت می کنیم و نگاه ویژه و اصلی به حوزه منابع طبیعی استان داریم.

شاهرخی گفت: مسلماً کارهای آبخیزداری و توجه به منابع طبیعی در نگهداری منابع آبی ضروری و بسیار مهم است و مجموعه استان به منابع طبیعی توجه ویژه دارند و محدودیتی اعتباری برای اجرای طرح‌های منابع طبیعی خصوصاً آبخیزداری قائل نیستیم و حتماً کمک خواهیم کرد طرح‌های منابع طبیعی به سرانجام برسد.

دولت توجه ویژه ای به موضوع آبخیزداری دارد

مهندس آقایی رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز در دیدار استاندار همدان تصریح کرد: دولت توجه ویژه‌ای به موضوع آبخیزداری داشته و اعتبارات قابل توجهی نیز به این موضوع اختصاص داده است و اولویت اول ما بحث های آبخیزداری است و این وظیفه ماست تا از این موقعیتی که ایجاد شده در جهت بهبود وضعیت پوشش گیاهی و تقویت سفره‌های زیرزمینی و ذخیره آب تلاش کنیم.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور همچنین گفت: پروژه های آبخیزداری از جمله کار های زیربنائی و ماندگار است و اینکار در منابع طبیعی باید با مشارکت مردم انجام شود و مردم محلی باید در همه طرح‌ها و پروژه‌های منابع طبیعی نقش پر رنگ داشته باشند تا علاوه بر ایجاد اشتغال نسبت به حفاظت از آن تلاش کنند.

وی گفت: با عنایت ویژه مقام معظم رهبری به طرح‌های آبخیزداری در سال گذشته میزان ۲۰۰ میلیون دلار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به این امر در کشور اختصاص داده شد و سهم استان همدان را بالغ بر ۱۶ میلیارد تومان عنوان و تصریح کرد: قطعاً این میزان اعتبار برای سال جدید برای همدان ۲ برابر خواهد شد و حمایت و تخصیص اعتبارات استانی در این بخش نیز کمک شایانی به توسعه این طرح‌های مهم خواهد داشت.

رئیس منابع طبیعی کشور ادامه داد: به وضوح می‌بینید هر کجا عملیات آبخیزداری صورت گرفته، خسارت سیل کاهش چشمگیری داشته و به حداقل ممکن رسیده یا اصلا خسارتی وارد نشده است.

آقائی با بیان اینکه اقدامات آبخیزداری صرفاً انجام عملیات بیومکانیکی و سنگ و ملاتی نیست بلکه یک سلسله اقدامات هماهنگ شده و در قالب طرح جامع حوزه آبخیز انجام می شود که موضوع اجرای کاداستر، حفاظت، پیشگیری از حریق و آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع نیز در آن دیده شده است و تمامی اقدامات منابع طبیعی در قالب مدیریت جامع حوزه آبخیز انجام می شود.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت