یکشنبه, ۲۸ مهر ۱۳۹۸

افتتاح پروژه هزار رأسی پرورش گاو دو منظوره در ورامین

افزایش ۲ برابری ظرفیت تولید شیر شرکت کشت و صنعت اشراق

 

eshragh

 

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت اشراق در گفتگوی اختصاصی با روابط عمومی سازمان اقتصادی کوثر با اشاره به قدمت ۴۵ ساله شرکت کشت و صنعت اشراق، موضوع فعالیت آن را این گونه تشریح کرد: شرکت کشت و صنعت اشراق به تدریج فعالیت خود را در حوزه دام سنگین گسترش داد به گونه ای که پروژه ۲۸۰ رأسی گاو شیری را ابتدا به ۶۸۰ رأس و سپس به هزار رأس مولد تبدیل کرده است و در حال حاضر گله دام واحد فخرآباد در مجموع با احتساب گوساله های ماده به انضمام دام های خشک و دوشا، ۲ هزار رأس می باشد و از بین هزار رأس دام مولد بین ۸۷۰ - ۸۵۰ رأس آن ها دوشیده می شوند.

مهدی سلیمان فلاح اظهار داشت: یکی از ظرفیت های مطلوب در زمینه نگهداری دام سنگین پرواری هلشتاین، افزایش ۳ هزار رأسی واحد سعدآباد است به طوری که در مدت ۱۵ ماه از بدو تولد وزن دام را می توان به ۵۰۰ کیلو و بیشتر رساند و برای فروش عرضه کرد، نکته حائز اهمیت این است که تغذیه دام های شرکت کشت و صنعت اشراق به صورت تغذیه سالم می باشد.

وی در خصوص بهره برداری چند منظوره از واحد فخرآباد نیز گفت: دامداری شرکت در زمینی به مساحت14.5 هکتار و کل فارم فخرآباد در زمین ۵۰۰ هکتاری واقع شده است. درخصوص دامداری لازم به توضیح است که سالانه ۸۵۰ گوساله تولید می کند و از این میان ۴۵۰ گوساله ماده جایگزین گله مادری و ۴۵۰ گوساله نر در فارم سعدآباد نگهداری می شود؛ گله مادری به مرور حذف می‌شود و بدیهی است گاهی برای رفع انسداد اقتصاد درونی شرکت و تأمین سرمایه در گردش شرکت مجبور به فروش گوساله نر باشد و در حال حاضر شرکت فرصت اشتغال ۱۰۳ نفر را به طور مستقیم فراهم کرده است.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت اشراق ادامه داد: به دلیل واقع شدن محدوده فعالیت شرکت در مدخل ورودی کویر که بیشترین میزان شوری خاک را دارد، فعالیت ها می بایست در جهت زراعی و تنوع کشت به گونه ای باشد تا تولید محصولات در حد مطلوب اتفاق بیفتد، در سال گذشته از باغ قدیمی ۳ هکتاری پسته که اخیراً مورد پیوند و جوان سازی قرار گرفته، ۸۵۰ کیلو پسته خشک (بدون پوست) برداشت شده و با وجود این که پسته به مقدار کمی آب نیاز داشته، با مدیریت زراعی سعی شده است بهره برداری چند منظوره ای از زمین های زراعی ۲۲۵ هکتاری باغ پسته صورت پذیرد، لذا طرح توسعه باغ پسته در یک برنامه ۳ ساله با ۹۰ هزار اصل درخت صورت پذیرفته و استفاده از تکنولوژی آبیاری قطره ای به منظور استفاده از مکمل ها و انواع کودهای ریز مغزی و رساندن آن به ریشه نهال های پسته و نهایتآ کنترل شوری خاک را توأماً مد نظر قرار گرفته است؛ در باغ ۲۲۵ هکتاری موجود، ردیف کاشت درختان از لحاظ عرضی هشت متر با درخت دیگر و از لحاظ طولی سه متر فاصله دارد تا بتوان در فواصل درختان انواع محصولات را کشت نمود.

وی یادآور شد برای تأمین و مصرف داخلی علوفه های دام در سال جاری، ۷ هکتار کلزا، ۱۷۵ هکتار جو، ۹۰ هکتار یونجه و ۲۰ هکتار ذرت علوفه ای به عنوان کشت دوم کاشته شده که با توجه به محصول کشت شده، مزرعه شرکت به عنوان مزرعه نمونه منطقه مطرح می باشد. استراتژی شرکت به گونه ای است که به منظور گردش و مدیریت منابع موجود، معتقدیم هرچه هم افزایی در درون گروه ایجاد شود کار به سرعت پیش می رود و بدیهی است استفاده از ظرفیت ها و تولیدات شرکت های تابعه سازمان از جمله مواد اولیه، اقلام دارویی و تولیدات سایر شرکت ها موجب توسعه شرکت ها و هم افزایی منطقی خواهد شد.

مهدی سلیمان فلاح تصریح کرد: عمده تولیدات شرکت کشت و صنعت اشراق، شیر است که در حال حاضر ۳۰ تن شیر به صورت روزانه در فارم های شرکت تولید می شود و با افتتاح پروژه هزار رأسی پرورش گاو دو منظوره شرکت در سال رونق تولید و با استفاده ۹۰ درصدی از توان داخلی، شاهد افزایش ۲ برابری ظرفیت تولید شیر به ظرفیت ۶۰ تن خواهیم بود. همچنین جهت پرورش دام پرواری با شرکت هم گرده (کشت و صنعت شریف آباد) قادر خواهیم بود به رقمی قریب به ۹۰۰ تن گوشت در سال دست یابیم. همچنین بنا به دستور مدیرعامل محترم سازمان اقتصادی کوثر برای تحقق تکمیل زنجیره تولید محصولات لبنی مقرر شد تا نسبت به خرید یا راه اندازی کارخانه لبنیات اقدام شود.

وی همچنین گفت: شرکت در سال رونق تولید، در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در مقابله با تهدید های خارجی، تحریم های ظالمانه و گسترش فعالیت های مولد خود، سرمایه گذاری در مناطق پیرامونی و به کار گیری نیروی انسانی از جامعه هدف به عنوان اقدام عملی در محرویت زدایی، پروژه پرورش گاو دو منظوره سیمنتال (شیری و گوشتی) را در منطقه تقی آباد ورامین در دستور کار قرار داده و به زودی افتتاح خواهد شد؛ پروژه مذکور در زمینی به مساحت ۱۵,۵هکتار و با مجموع سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد ریال بنا شده و قادر است با پرورش هزار رأس گاو در هر دوره، قسمتی از نیاز بازار شیر و گوشت کشور را تأمین کند و علاوه بر آن، ظرفیت های صادراتی کشور را در این حوزه ارتقاء بخشد.

وی ادامه داد: یکی از ویژگی های دام سنگین پروژه هزار رأسی واحد تقی آباد، دو منظوره بودن گاو سیمنتال با درصد چربی بالا و ماندگاری بیشتر در گله نسبت به دام هلشتاین است که پیش بینی می شود در سال های اول نگهداری این دام، ۹ تا ۱۰ هزار تن شیر، ۱۶۰ تا ۱۸۰ تن گوشت گوساله و ۳ هزار تن کود دامی تولید شود.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت اشراق اظهار داشت: مزرعه پرورش گاو سیمنتال ورامین دارای سالن شیردوشی مجهز، کارخانه اختصاصی تولید خوراک، ساختمان اداری، شیردوش ها، سیلوی علوفه، ساختمان تأسیسات، اتاق ژنراتور و سالن های نگهداری دام با دیواره ها و سقف های عایق و ظرفیت هزار رأس  می باشد که در ساخت تجهیزات و امکانات پروژه، تمامی پارامترهای اقتصادی و موازین بهداشتی به دقت مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: شرکت کشت وصنعت اشراق با بیش از ۵ دهه فعالیت در صنعت گاوداری، تولید گوشت قرمز و شیر در ایران، با بهره برداری از مزرعه هزار رأسی گاو سیمنتال دو منظوره شیری و گوشتی واحد تقی آباد باغخواص شهرستان ورامین، ظرفیت تولید بالای گوشت قرمز و ۱۰ هزار تن شیر صنعتی را برنامه ریزی و فرصت اشتغال مستقیم برای ۴۰ نفر و غیر مستقیم برای ۱۲۰ نفر را فراهم می سازد.

مهدی سلیمان فلاح در پایان گفت: در حال حاضر فارم های شرکت کشت و صنعت اشراق سهم ۱۳ درصدی از تولیدات شیر در منطقه ورامین را داراست ودر برنامه آتی خودبا افزایش ۱۵۰۰ رأس دام سنگین تلاش دارد میزان تولید شیر را به ۲۰ درصد در منطقه ورامین برساند و در راهبردهای شرکت نیز حفظ و توسعه محصولات دامی برای خدمت بهتر به جامعه و خودکفایی در این حوزه پیش بینی شده است.

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت