سه شنبه, ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

پروژه ایران – سیمیت؛ نویدبخش افزایش 30 درصدی عملکرد گندم

 

SIMIT

عباس کشاورز معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی به همراه اسماعیل اسفندیار پور مشاور وزیر و مجری طرح محوری گندم و عزیز کریمی مدیر کل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی و فاطمه خمسه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در بازدید از طرح ایران سیمیت در روستای چاه برف شهرستان آوج اظهار کرد: پروژه پروژه ایران – سیمیت در حال حاضر در استان‌های اردبیل، زنجان، همدان، کردستان و قزوین اجرا شده است.

به گفته وی اجرای این طرح ۵ ساله است که با توجه به باقیمانده گیاهی در سطح خاک و افزایش ماده عالی خاک در انتهای سال پنجم موجب افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی عملکرد محصول خواهد شد.

طرح افزایش بهره وری گندم و نظام‌های زراعی گندم بنیان ایران - سیمیت در حال حاضر در سطح ۱۰ هکتار از اراضی دیم روستای چاه برف شهرستان آوج اجرا شده است.

در این طرح در بخش بهنژادی ۱۳ رقم مختلف گندم دیم جهت انتخاب ارقام برتر کشت شده است.

همچنین در بخش بهزراعی نیز ۷ روش بهزراعی اعم از میزان بذر مصرفی، تاریخ کاشت، مقدار کود مصرفی و … در سطح ۱۰ هکتار اجرا شده است.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: وضعیت مزارع گندم و کلزا استان قزوین در مرحله داشت مطلوب است و پیش بینی می شود راندمان تولید در هکتار افزایش یابد.

همچنین عباس کشاورز معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در بازدید از مجتمع کشت و صنعت تلاش و توکل در شهرستان بویین زهرا  اظهار داشت : بارندگی و شرایط  جوی مطلوب سال جاری  نوید بخش تولید محصول با کمیت و کیفیت بالا است .

وی از کشاورزان و کارشناسان بخش کشاورزی خواست نسبت به کنترل بموقع آفت سن گندم و انجام مرحله آخر تغذیه گیاهی و انجام آبیاری بموقع مراحل رشد گندم و جو با هماهنگی کارشناسان مراکز جهاد کشاورزی انجام دهند.

مزرعه کشت و صنعت تلاش و توکل در سطح ۲۰۰ هکتار به زیر کشت گندم ، گلزا ، یونجه و جو رفته است.

این مزرعه کاملا مکانیزه با سیستم آبیاری بارانی کشت می شود  که یکی از مزارع مهم استان در زمینه تولید بذر گندم  از ارقام پیشگام می باشد .

در سال زراعی بیش از ۱۴۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به زیر کشت گندم آبی و دیم رفته است .

پیش بینی می شود امسال بیش از ۳۲۰ هزار تن گندم در استان تولید شود .

یکی از شاخص مثبت استان در بخش کشاورزی سال گذشته افزایش ۲۰ درصدی خرید گندم از کشاوزان استان بود.

از مهمترین اهداف طرح سیمیت اجرای کشاورزی حفاظتی به روش کاشت بر روی پشته‌های بلند، بی خاک ورزی به منظور افزایش بهره وری ، بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف نهاد‌های کشاورزی، کاهش هزینه‌های تولید، صرفه جویی در زمان اجرا و پایداری تولید است.
سیمیت مرکز بین المللی اصلاح ذرت و گندم دنیاست که ۵ طرح در ایران در دست اجرا دارد و این طرح تحقیقاتی برای بازه زمانی ۶ ساله تعریف شده است.

 SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت