سه شنبه, ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

 

قیمت کاغذ برای نهادهای مطبوعاتی کوچک‌، ویران کننده‌ است!

 

 

esakhani

 

مدیرعامل تعاونی اصحاب رسانه، افزایش قیمت کاغذ را برای نهادهای مطبوعاتی کوچک‌، ویران کننده‌ توصیف کرد و گفت: هر کیلوگرم کاغذ گلاسه به قیمت نجومی بالای 40000 تومان (حدود 10 برابر قیمت ابتدای سال قبل) و هر بند کاغذ 70 گرمی 70*100 به بالای 500 هزار تومان رسیده است و این در شرایطی است که سایر هزینه‌های چاپ شامل فیلم و زینک نیز افزایشی در حدود 4 برابر یافته است.

به نقل از خبرگزاری دانا، محمود رضا عیسی‌خانی مدیرعامل تعاونی اصحاب رسانه با اشاره به مشکل به وجود آمده برای فعالیت نشریات با افزایش قیمت کاغذ، اظهار کرد: پیرو فرمایشات ارزشمند مقام معظم رهبری در نمایشگاه کتاب مبنی بر حل مشکل کاغذ لازم است در تأیید فرمایشات ایشان که به طور قطع و یقین با بررسی‌های دقیق کارشناسانه در فضای کنونی تحریم‌ها بیان می‌شود؛ گفته شود این بحران جدی و همه‌جانبه، فعالیت مطبوعاتی مجموعه‌ای از نشریات شامل روزنامه‌ها، مجلات و هفته‌نامه‌ها را با دشواری و عسرت مواجه ساخته است. اینجانب به عنوان مدیرعامل تعاونی اصحاب رسانه که بالغ بر دویست عضو داریم، اعلام می‌کنم که دامنه این بحران روزافزون، ادامه کار مطبوعاتی را برای ما بسیار دشوار ساخته است.

وی یادآور شد: آخرین خبرهای بازار آشفته کاغذ آشکار ساخت که به طور مثال هر کیلوگرم کاغذ گلاسه به قیمت نجومی بالای 40000 تومان (حدود 10 برابر قیمت ابتدای سال قبل) و هر بند کاغذ 70 گرمی 70*100 به بالای 500 هزار تومان رسیده است و این در شرایطی است که سایر هزینه‌های چاپ شامل فیلم و زینک نیز افزایشی در حدود 4 برابر یافته است. در نهایت شدت این بحران برای نهادهای مطبوعاتی کوچک‌تر بسیار ویران کننده‌تر است.

عیسی‌خانی تصریح کرد: برای حل این مشکل بایستی از این پس واردکنندگان کاغذ که از مبادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز می‌گیرند یا از طریق وزارت صمت معرفی می‌شوند که کاغذ را با ارز 4200 تومانی وارد کنند، ملزم شوند توزیع خود را توسط تعاونی‌ها و انجمن‌های مطبوعاتی انجام دهند. البته بایستی تکلیف دلارهای 4200 تومانی که در سال گذشته به واردات 262 هزار تن کاغذ با مجوز وزارت صمت اختصاص یافته نیز معلوم شود و مسئولان بفرمایند چه میزان از این کاغذ وارد شده و با چه قیمتی توزیع شده است. جالب این است که تنها 11 هزار تن از این کاغذ توسط وزارت ارشاد در بین مطبوعات توزیع شده است و تاکنون هیچ مسئولی اطلاعات دقیق و کاملی از سرنوشت 262 هزار تن کاغذهای تخصیص ارز یافته نداده است.

مدیرعامل تعاونی اصحاب رسانه در بخش پایانی سخنان خود افزود: جای تعجب است که وضعیت تنظیم بازار کاغذ و گرانی ویران کننده آن در عرصه فرهنگ مورد توجه رسانه‌ها قرار نمی‌گیرد و هیچ کدام از دو وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن و تجارت خود را ملزم به پاسخگویی دقیق نمی‌دانند تا آنجا که مقام معظم رهبری موضوع تنظیم بازار آشفته و غیر منصفانه کاغذ را به صراحت مطرح می‌کنند. لذا تقاضای ما این است که حداقل یک یا دو واردکننده عمده کاغذ برخوردار از ارز ۴۲۰۰ تومانی، با نظارت این تعاونی نسبت به توزیع کاغذ خود در بین اهالی رسانه اقدام نمایند تا بتوانیم تا حدی رضایت نسبی اعضای تعاونی که در این شرایط فوق دشوار، فعالیت انتشاراتی خود را ادامه داده اند، جلب کنیم.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت