سه شنبه, ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

در استان آذربایجان غربی ؛

بهره برداری از ۳۶۶ پروژه عمرانی و تولیدی بخش کشاورزی

 

 

bakhshande

 دکتر عبدالمهدی بخشنده معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در مراسم افتتاح همزمان این پروژه ها که به صورت ویدئو کنفرانس در شهرستان پلدشت برگزار شد، اظهار داشت: از طرح های شاخص و اثرگذاری که در دولت تدبیر و امید در استان های غربی کشور از محل منابع صندوق توسعه ملی تأمین اعتبار گردید، طرح احداث شبکه های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور است.

 

وی افزود: یکی از استان های اصلی بهره مند از این طرح، استان آذربایجان غربی با سطحی معادل ۶۱ هزار و ۵۷۰ هکتار می باشد که اعتباری بالغ بر ۱۵۰۰ میلیارد تومان (سهم وزارت جهاد کشاورزی) تا پایان سال ۹۷ تخصیص و هزینه شده است.

بخشنده گفت: تاکنون از سطح یاد شده، عملیات اجرایی ۵۶ هزار هکتار آن به اتمام رسیده و آماده بهره برداری است و در ۵ هزار و ۶۴۰ هکتار باقیمانده، عملیات اجرایی با پیشرفت ۹۵ درصد در دست اقدام می باشد و حداکثر در یکی دو ماه آینده به اتمام می رسد.

وی یادآور شد: از این سطح در سال گذشته ۶ هزار و ۳۰۰ هکتار آن به بهره برداری رسیده و زیر کشت رفته است و در این سفر نیز در پایاب سد کرم آباد از ۱۹۲۵۰ هکتار اراضی که شبکه های آبیاری فرعی آن توسط این وزارتخانه اجرا شده است در این مرحله حدود ۸۴۰۰ هکتار با اعتبار ۲۱۰ میلیارد تومان به بهره برداری می رسد .

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: همچنین در پایاب سد سیلوه از ۱۳۰۰۰ هکتار که شبکه های آبیاری فرعی آن اجرا شده است در این مرحله با تامین آب توسط وزارت نیرو حدود ۴۰۰۰ هکتار آن با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومان آماده افتتاح و بهره برداری است. مابقی اراضی در صورت اتمام عملیات تامین آب و اجرای خطوط اصلی توسط وزارت نیرو قابل بهره برداری خواهد بود.

بخشنده خاطرنشان ساخت: با اجرای این طرح ۳۳ هزار و ۴۰۰ هکتار به سطح اراضی آبی استان اضافه می گردد و حدود ۲۸ هزار هکتار از اراضی منطقه که با کمبود آب مورد نیاز مواجه بودند نیاز آبی آنها به صورت ۱۰۰ درصد تامین می شود و در مجموع اجرای این طرح موجب افزایش تولید حدود ۷۳۰ هزارتن انواع محصولات کشاورزی و اشتغال حدود ۷۰ هزار نفر مستقیم و غیرمستقم در استان می گردد.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در این سفر علاوه بر این دو طرح مذکور تعداد ۳۶۴ پروژه عمرانی، اقتصادی و تولیدی در زیربخش های آب و خاک، منابع طبیعی، آبخیزداری، گلخانه، دام و طیور، شیلات و صنایع تبدیلی تکمیلی با اعتباری بالغ بر ۱۰۷ میلیارد تومان از محل منابع عمومی، تسهیلات بانکی و سرمایه گذاری بخش خصوصی و اشتغال زایی ۱۴۰۰ نفر امروز به بهره برداری می رسد.

دکتر بخشنده با اشاره به برخی از پروژه های مهم اظهار کرد: ۳۲ پروژه افزایش بهره وری در واحدهای زراعی، باغی، شیلاتی و صنایع تبدیلی و تکمیلی، ۷ پروژه احیای منابع طبیعی و آبخیزداری، تعداد ۳۲۵ پروژه سامانه های نوین آبیاری و استخرهای ذخیره آب در سطح ۲۰۹۴ هکتار و طرح شبکه آبیاری زهکشی اراضی کشاورزی پایاب سد مهاباد از محل اعتبارات احیای دریاچه ارومیه به مساحت ۸۰۰ هکتار افتتاح می شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی یادآوری کرد: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا پایان سال ۹۱ سطحی معادل ۴۲ هزار هکتار سیستم های آبیاری تحت فشار در استان اجرا شده است و از سال ۱۳۹۲ تاکنون ۸۴ هزار هکتار (معادل ۲۰۰ درصد - بیش از دو برابر) در این دولت انجام شده است . و در مجموع از اراضی کشاورزی استان ۱۲۶۰۰۰ هکتار به سامانه های نوین آبیاری مجهز شده است.

در صورتی که جنابعالی اجازه بفرمایید پروژه های مذکور افتتاح و مورد بهره برداری قرار گیرد.

پس از ارائه گزارش معاون وزیر جهاد کشاورزی، بهره برداری از ۳۶۶ پروژه عمرانی و تولیدی بخش کشاورزی استان آذربایجان غربی با فرمان رئیس جمهور آغاز شد.

 

 

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت